ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הלילות הנוראים

24 בדצמבר 2012 גדי איידלהייט

הספר הלילות הנוראים עוסק בשאלה שצריכה לעניין אותנו מאד כישראלים וכיהודים. מה אנו יותר ולאיפה נתונה הנאמנות שלנו? לארצנו או לעם היהודי? בישראל, לרוב התשובה מתאחדת אבל עבור יהודים בעולם התשובה לא פשוטה כלל.
הספר מתרחש בימים בין ראש השנה ליום כיפור, הימים הנוראים, וכפראפראזה נקרא הלילות הנוראים. האירועים עצמם מתרחשים בשעות היום והלילה בקצב מהיר.
הספר מצטרף לשורה של מותחנים סקנדינביים שהתחבבו מאד על הקורא הישראלי בעשור האחרון.
השאלה מוצגת בצורה חדה דרך דמותו של אריאל קפקא, בלש במשטרת פינלנד, וגם יהודי כשר (ורווק!). אירועים מוזרים מתרחשים, גופות נערמות, ללא הסברים מניחים את הדעת ושאלות נשאלות וכך מבין קפקא (ואכן, באמת היה בעל חנות משכונות ויד שנייה בשם קפקא בהלסינקי), שהאירוע אינו אירוע רגיל. כאשר אל הקורבנות, שכולם מוסלמים, מצטרף גם קורבן ישראלי, וקצין הבטיחות של השגרירות מרחרח בעוצמה, מתחיל קפקא לחשוד שמא לא מדובר רק בעסקאות סמים אלא במלחמה בין המוסד לגופי טרור. גם מעורבתו של מפקח ממשטרת הביטחון, ושקרים שונים שקפקא מגלה מכל המוערבים מסבכים את החקירה.ובמלחמה כמו במלחמה: קפקא צריך לבחור צד. בחירת צד זו היא עיקרו של הספר, כאשר התעלומה הבלשית ופעינוחה הופכים להיות העניין המשני.
לבחירת הצד שיקולים לכאן ולכאן אולם קפקא עושה את בחירתו : “לעולם לא אשכח כי אני יהודי, אבל קודם כל אני שוטר פיני”. בסוף הספר הקורא צריך לשאול את עצמו האם הוא מקבל את הבחירה, האם היה בוחר אחרת. הספר תורגם לכמה שפות והשאלה בה הוא עוסק רלוונטית מאד לקורא הישראלי שיוכל לקבל מעין תמונה מרוחקת על עצמו.

ניקאנן שכתב למעלה מעשרים ספרים, התחיל את סדרת “אריאל” כאשר רצה לשנות במעט את הסגנון. בסדרה כרגע ארבעה ספרים, ואולי באחד מהם אכן תימצא לאריאל, הכלה היהודיה.

 

הלילות הנוראים

הלילות הנוראים
הארי ניקאנן
מאנגלית: מעין זיגדון
הוצאת סלע

ראיון עם הסופר (באנגלית)

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *