ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המדריך למתנקש המתחיל

6 באוגוסט 2018 גדי איידלהייט

ג’ון הוא בחור צעיר, בן 25 בסך הכל, וכבר חושב לפרוש לפנסיה. העבודה שלו היא להיות רוצח שכיר ויש לו די הרבה הצלחות, שיטת העבודה פשוטה, הוא נכנס כמתמחה למקום מסוים, דמות שאף אחד לא מתייחס אליה, רוכש את האמון של יעד ההתנקשות, מבצע את המשימה ונעלם בלי להשאיר עקבות. מי בכלל זוכר שהיה פעם מתמחה. בשמו האנגלי של הספר The intern’s handbook  יש משחק מילים ושמו העברי של הספר, מזכיר רב מכר קודם של כתר “המדריך לימים הקרובים“, וגם שורת הפתיחה הזכירה לי אותו במשהו.

הנה פתיחת הספר המדריך למתנקש: ‭”‬אם‭ ‬אתם‭ ‬קוראים‭ ‬את‭ ‬המדריך‭ ‬הזה‭, ‬סימן‭ ‬שזה‭ ‬עתה‭ ‬התחלתם‭ ‬לעבוד‭ ‬ב‘משאבי‭ ‬אנוש‭ ‬בע‭”‬מ‘‭. ‬ברכותיי‭. ‬ותנחומיי”. לעומת המדריך לימים הקרובים: “קוראים לך בן שוורצמן. אתה עומד עכשיו בחנות ספרים שעומדת להיסגר בעוד חמש דקות וקורא את כריכתו האחורית של הספר הזה.”. הדימיון ברור, פנייה ישירה לדמות בספר אבל גם לקורא.

גם כריכת הספר היפה עוררה עניין, אבל בסופה של הקריאה מצאתי את עצמי מאוכזב. הספר מתחיל כמעין קומדיה שחורה אירונית על חיסולים, רווי בדם, עם לא מעט גסויות ועלילה מרובת חורים וצ’יזבטים. לזה אני רגיל והרבה ספרי המתח כאלו ואם כך היה נשאר המצב, אז היינו אומרים דיינו, ספר סביר פלוס מינוס, לקרוא ולשכוח.

אבל הבעייה בספר היא הניסיון להכניס גם פילוסופיה ותובנות על החיים. לרוב בספרי מתח זה לא הולך. או שתישארו בגבולות המותחן ואם הוא טוב מספיק נסלח על כל החורים בעלילה ונהרות הדם, או שאתם הולכים ליפול. וכאן יש נפילה, והיא מתבטאת בניסיון לייצר אהדה לאותו רוצח שכיר, שכמובן הייתה לו ילדות נוראית, ושום דבר לא באשמתו, והוא גדל להיות מכונת חיסולים קרה. ובכך הספר לא מצליח. נכון, כולנו שמחים כשהרעים הולכים לעולם שכולו טוב וכפי שנאמר “באבוד רשעים רינה”, אולם ברור לנו שהמעסיק של ג’ון, בוב, רוצח אכזר בזכות עצמו, הוא לא בדיוק שופט עליון. ולכן לי כקורא לא ממש היה איכפת מה יקרה עם ג’ון וגם הנסיונות שלו להפוך להיות נורמלי ולנהל חיים נורמלים לא נתפסים כאמינים. הספר מתואר כספר הראשון בסדרה, מה יהיה בהמשך, אם יהיה, איני יודע, אבל לא אתפלא אם בסופו של דבר ג’ון יהיה נשיא ארצות הברית. מעין גירסה מודרנית של ז’אן ולז’אן מעלובי החיים. אבל מידתיות ברורה צריכה להיות. ז’אן גנב פרוסת לחם ולא פגע מעולם באיש, ג’ון, השאיר אחריו כמויות חקלאיות של דם. אין לו אפשרות חזרה לחברה התקינה, הוא יודע את זה, אנחנו יודעים את זה, ונראה שרק הספר בכוח, לא יודע את זה, ומנסה לשכנע אותנו עד כמה ג’ון הוא אדם טוב. אז לא הוא לא אדם טוב. וזה בסדר, רוצח שכיר לא אמור להיות אדם טוב, אבל אל תצפו מאיתנו להזדהות כלשהי.

כריכת הספר המדריך למתנקש המתחיל

המדריך למתנקש המתחיל

 

 

המדריך למתנקש המתחיל
שיין קון
מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה
כתר ספרים 2018

מגב הספר

‭”‬אם‭ ‬אתם‭ ‬קוראים‭ ‬את‭ ‬המדריך‭ ‬הזה‭, ‬סימן‭ ‬שזה‭ ‬עתה‭ ‬התחלתם‭ ‬לעבוד‭ ‬ב‘משאבי‭ ‬אנוש‭ ‬בע‭”‬מ‘‭. ‬ברכותיי‭. ‬ותנחומיי‭. ‬לפחות‭ ‬אתם‭ ‬פוצחים‭ ‬בקריירה‭ ‬שאף‭ ‬פעם‭ ‬לא‭ ‬תוכלו‭ ‬לתאר‭ ‬כמשעממת‭. ‬אתם‭ ‬תבקרו‭ ‬במקומות‭ ‬מעניינים‭. ‬אתם‭ ‬תפגשו‭ ‬אנשים‭ ‬מיוחדים‭ ‬ומרתקים‭ ‬מכל‭ ‬תחומי‭ ‬העיסוק‭. ‬ותהרגו‭ ‬אותם‭… ‬העבודה‭ ‬הזאת‭ ‬לא‭ ‬מתאימה‭ ‬לכל‭ ‬אחד‭. ‬רובכם‭ ‬ילמדו‭ ‬את‭ ‬זה‭ ‬בדרך‭ ‬הקשה‭, ‬כי‭ ‬עד‭ ‬סוף‭ ‬החודש‭ ‬כבר‭ ‬לא‭ ‬תהיו‭ ‬בחיים‭. ‬וזה‭ ‬רק‭ ‬שלב‭ ‬ההכשרה‭.”‬
ג‭’‬ון‭ ‬לאגו‭ ‬עובד‭ ‬כמתמחה‭ ‬במשרד‭ ‬עורכי‭ ‬דין‭ ‬גדול‭. ‬הוא‭ ‬ מכין‭ ‬קפה‭, ‬מצלם‭ ‬מסמכים‭ ‬ועונה‭ ‬לטלפונים‭. ‬איש‭ ‬אינו‭ ‬חושד‭ ‬בו‭ ‬שהוא‭ ‬למעשה‭ ‬רוצח‭ ‬שכיר‭ ‬שנשלח‭ ‬לחסל‭ ‬את‭ ‬אחד‭ ‬ממנהלי‭ ‬החברה‭. ‬הוא‭ ‬מועסק‭ ‬על‭ ‬ידי‭ ‬‮’‬מ‭”‬א‭ ‬בע‭”‬מ‮’‬‭, ‬חברה‭ ‬המתמחה‭ ‬בחיסול‭ ‬מטרות‭ ‬בכירות‭ ‬בעזרת‭ ‬רוצחים‭ ‬שכירים‭ ‬המתחזים‭ ‬למתמחים‭. ‬לאגו‭ ‬הוא‭ ‬גם‭ ‬מחברו‭ ‬של‭ ‘‬המדריך‭ ‬למתנקש‭ ‬המתחיל‭’, ‬מדריך‭ ‬לא‭ ‬רשמי‭ ‬המתחיל‭ ‬כאוסף‭ ‬של‭ ‬עצות‭ ‬למגויסים‭ ‬הטריים‭ ‬של‭ ‬‮’‬מ‭”‬א‭ ‬בע‭”‬מ‮’‬‭,‬ אך‭ ‬הופך‭ ‬לסיפור‭ ‬על‭ ‬המשימה‭ ‬האחרונה‭ ‬של‭ ‬לאגו‭.‬ העלילה‭ ‬מסתבכת‭ ‬כשהוא‭ ‬מגלה‭ ‬שהוא‭ ‬לא‭ ‬המתחזה‭ ‬היחיד‭ ‬במשרד‭. ‬כעת‭ ‬עליו‭ ‬להתמודד‭ ‬גם‭ ‬עם‭ ‬סוכנת‭ ‬אף‭.‬בי‭.‬איי‭, ‬שנשלחת‭ ‬לחקור‭ ‬את‭ ‬המנהל‭ ‬שלאגו‭ ‬מנסה‭ ‬לחסל‭.‬

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *