ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המטופלת השקטה

28 ביולי 2019 גדי איידלהייט

יש לי חולשה לספרים המתבססים על טרגדיות יווניות. לקחת את יצירות הספרות מהמוקדמות ביותר ולתת להן לבוש מודרני ועיבוד מרענן. בספר המטופלת השקטה אנחנו מקבלים גם מותחן פסיכולגי ובסופו של דבר גם פתרון שמשאיר את הקוראים מבולבלים. בעיני זה הישג גדול לסופר צעיר ועוד בספר ביכורים.

תיאו פייבר הוא פסיכולוג שהסתקרן עד מאד מהמקרה של אלישה ברנסון. באמצע חייה המושלמים היא רוצחת בצורה מזעזעת את בעלה, ומאז לא מדברת מילה. הרמז היחידי למה שקרה הוא בציור שהיא ציירה לאחר הרצח, בו היא מופיעה ושמו אלקסטיס.

מאחר והסופר יודע שזו טרגדיה פחות מוכרת, עלילתה מופיעה בכמה משפטים קצרים. האלים גזרו על אדמטוס מיתה. אין לנו מושג למה ואם זה הגיע לו, סביר להניח שלא, לאלים גחמות משלהם, אבל אדמטוס רוצה לחיות ומחפש מי ימות במקומו. אף אחד כמובן לא מוכן, כולל הוריו, אבל אשתו, אלקסטיס מוכנה (לא יכולתי שלא להיזכר באופרה ריגלוטו ובג’ילדה המסכנה), ומתה. למרבה ההפתעה ובפתרון אוקס דאוס מכינה היא חוזרת לתחיה אבל שותקת ומסרבת לדבר. הזוגיות, כמובן מתה. היצירה נכתבה לפני כמעט 2500 שנה, אך השאלות על אהבה בין בני זוג, על מסירות, קבלה ונתינה, הן אוניברסליות ועל זמניות.

תיאו עוזב עבודה טובה, ועובר למשרה פנויה בבית החולים בו מאושפזת אלישה, אפילו שהוא בסכנת סגירה. רק בשביל שיוכל לטפל בה, ביומרנות עצומה ולא ברורה. אולי אין פחד מכישלון, הרי גם ככה שנים היא לא מדברת, אבל אם יצליח במשהו, יהווה הדבר קרש קידום רציני לקריירה. אז אלישה היא אלקסטיס אבל מה בדיוק קרה שם? את זה הספר יגלה שלב אחר שלב, כאשר תיאו מעמיק לחקור, מפר פרקטיקות טיפוליות, מתנהג גם כבלש, מסכן את עצמו ואחרים ובסופו של דבר מוצא נקודת אחיזה לפתרון התעלומה בילדותה של אלישה. אבל האם רק סקרנות מקצועית מניעה אותו? לתיאו בעצמו לא ברור מה המניע, ומה דוחף אותו עוד שלב אחר שלב, כאשר הוא הולך ומסתכן. גם זה חלק מהטרגדיה היוונית, כל כמה שהגיבור ינסה למנוע אותה כך הוא רק יסתבך.

אם באלקסטיס נדרש פתרון האל מחוץ למכונה, הרי שגם כאן מופיע פתרון מבריק, משום מקום, שמשאיר את הקורא מופתע, מבולבל ובעיקר אומר לעצמו: “וואלה, איך הוא עשה את זה”. ספר מתח חזק, קצבי ואפילו מעט מורט עצבים, על גבול הקריפי. מקווה שיעשו ממנו סרט.

המטופלת השקטה
אלכס מיכלאידס
מאנגלית רחן פן
הוצאת פן וידיעות ספרים
מגב הספר

החיים של אלישה ברנסון נראים מושלמים. היא ציירת מפורסמת שנשואה לצלם אופנה מבוקש ומתגוררת בבית מידות בעל חלונות גדולים שנשקפים אל פארק באחד האזורים הנחשקים ביותר בלונדון. ערב אחד חוזר בעלה מאוחר מהעבודה, ואלישה יורה בו חמש פעמים בפנים, ומאותו רגע לא מוציאה מילה מהפה.

סירובה לדבר, או להעניק הסבר כלשהו למעשה, הופך את הטרגדיה המשפחתית לדבר מה גדול בהרבה, לפרשה שמציתה את דמיונו של הציבור והופכת את אלישה לדמות ידועה לשמצה. מחירי הציורים שלה מרקיעים שחקים, והיא, “המטופלת השקטה”, מוסתרת מעיני הציבור והצהובונים בבית חולים פסיכיאטרי בצפון לונדון.

תיאו פייבר הוא פסיכולוג משפטי שחיכה זמן רב להזדמנות לעבוד עם אלישה. הוא נחוש לגרום לה לדבר ולחשוף את הסיבה שבגללה ירתה בבעלה, והנחישות הזאת מובילה אותו למסע מפותל לחקר מניעיו שלו – ולחיפוש אחר האמת שמאיים לכלות אותו.


One Comment

  • חצי בננה 14 בנובמבר 2019 at 17:10

    ספר מתח!!!
    ממש נהניתי לקרוא.
    לא הנחתי את הספר ..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *