ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המידענית

7 ביוני 2014 גדי איידלהייט

ספר מתח בקצב גבוה המתמקד ביבשת השחורה ובעיקר במרכזה, מדינות בהן החוק משתנה לפי כיוון הרוח, מנהיגים קמים ונופלים, גורמים זרים בוחשים באוצרות המדינה, כל דאלים גבר ורוב ציבור האזרחים סובל בשקט מתוך חשש לחייו. לתוך קלחת זו נכנסת ונסה מונרו הידועה בכינוי “מייקל”. אפריקה אינה זרה לונסה כלל וחלקים מילדותה הקשה עברו עליה במדינות אלו. גם הסופרת טיילור סטיבנס, חוותה ילדות קשה כשנולדה לתך כת פנאטית ממנה ברחה רק בשנות העשרים לחייה.

למרות הצפי הראשון שהשם מידענית רומזל למישהי שמבלה את ימיה ולילותיה באינטרנט ופורצת למאגרי מידע, ונסה עובדת בשיטות הישנות. מגיעה לאנשים שיש בידם את המידע ומוציאה אותו מהם. כל הדרכים אפשריות וכל הדרכים חוקיות. תיאור העלילה מופיע בצורה טובה על גב הספר, והוא נקרא במהירות, אירועים ומוקמות חולפים, כדאי להצטייד במפה של המדינות המדוברות באפריקה על מנת ולנסות להבין מעט את התיאורים הגאוגרפיים, כמצופה מעלילת מתח מסוג זה גם ישראל נזכרת בצורה עקיפה. קריאת ההערה הביוגרפית על עברה של הסופרת חשובה, שכן נראה שבספר מסתתרים אזכורים רבים לילדותה היא ובהם יצר ההישרדות המפותח שונסה פיתחה, חוסר האימון באנשים, שימוש בכל דרך אפשרית על מנת לבצע מניפולציות רגישות על אנשים, אלימות (והרבה) ועוד. אפשר להתעלם מכל אלו ולקרוא רק את הספר כמותחן, אולם החיבור בין החיים האמיתיים לחיים הבדויים, נותן לספר עניין נוסף.

המידענית - כריכה

המידענית

המידענית
טיילור סטיבנס
מאנגלית: גיא הרלינג
כנרת, זמורה ביתן 2014 (במקור 2011)

מגב הספר

ונסה “מיקל” מונרו מתפרנסת מאיסוף מידע. היא צריכה תרחיש ומדינה, והיא כבר תמצא דרך. מונרו נולדה במרכז אפריקה, והיבשת הקשוחה עיצבה אותה. כבר בנעוריה נמנתה על חבורה של מבריחי נשק ובנתה לעצמה מוניטין של מי שניחנה בחושים חדים ובאכזריות הנדרשת להצליח. אבל המחיר שנאלצה לשלם היה גבוה מדי והותיר אותה מצולקת. מונרו בורחת מהיבשת השחורה לטקסס, שם היא בונה מחדש את חייה כמידענית עבור העשירון העליון.

כשאיל נפט מקומי מוכן לשלם לה כדי שתגלה מה קרה לבתו המאומצת שנעלמה בג’ונגלים לפני ארבע שנים, מונרו מגלה שיש הצעות שקשה לסרב להן. אבל האתגר המקצועי, גורל הנערה והכסף הם רק תירוצים. בתוך תוכה יודעת מונרו שכדי להתמודד עם השדים שרודפים אותה לילה–לילה היא חייבת לשוב ולהתייצב במקום שנשבעה לעצמה כי כף רגלה לא תדרוך בו.

טיילור סטיבנס היא מחברת סדרת ונסה מונרו ששלושת ספריה היו רבי מכר של הניו יורק טיימס. ג’יימס קאמרון עומד לביים את “המידענית” מיד לאחר שיסיים את טרילוגיית אוואטר. סטיבנס נולדה בכת ילדי האלוהים, שבה ילדי הכת נשלחים בכל פעם למדינה אחרת בה הם מקבצים נדבנות, עובדים בפרך עבור הקומונה ונמנע מהם חינוך מעבר לכיתה ו’. רק כשהייתה בשנות העשרים לחייה ולאחר שנדדה בקצוות תבל הצליחה סטיבנס לברוח וליצור לעצמה עולם וחיים אחרים. היא מתגוררת בטקסס וכותבת את המותחן הבא בסדרת ונסה מונרו.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *