ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המירוץ של פלאנגן

3 במרץ 2013 גדי איידלהייט

המירוץ של פלאנגן, לוקח את הקורא לעולם אחר ושונה, עולם של השפל הכלכלי בארצות הברית ולמירוץ מטורף מלוס אנג’לס ועד ניו-יורק, בו המנצח לוקח סכום אגדי (לאותה תקופה) של 150,000 דולר. המירוץ מבוסס על מירוץ אמיתי שנערך בתקופה זו (ומתואר בתחילת הספר וגם בסופו) אבל הספר דמיוני ועוסק במספר נושאים. קודם כל הוא עוסק כמובן בכסף ובמה שסביבו – הימורים, פוליטיקה, מאפיה וגם בהבדל בין ספורט לבין קרקס ובידור, אבל לאט לאט הספר עוסק בספורטיביות, ברוח האדם, בחברויות השונות הנוצרות על המסלול ואפילו בקשר האמיץ בין מארגן המירוץ לבין הרצים עצמם. חלק מהרצים עניים מרודים חסרי כל אופציה, חלקם בורחים מעברם, חלקם אריסטוקרטים עשירים שהימרו על הצלחתם (מחווה למסביב לעולם בשמונים יום, ואפילו ההימור נעשה באותו מועדון לונדוני), חלקם גרמנים הרצים בשם עליונות הגזע (התקופה של הספר היא טרם עלייתו של היטלר לשלטון) וחלקם סתם באו מכל העולם להינות מהחוויה. כולם רוצים נתח כלשהו מכספי הפרסים.

מהר מאד הרצים שהתחילו כבודדים מבינים שלבד אי אפשר לעבור מירוץ באורך כזה, ריצות של יותר ממרתון מדי יום, ונוצרות קבוצות וקליקות בין הרצים העוזרים אחד לשני להתקדם, ובסופו של דבר העיקר לסיים את המירוץ כאתגר אישי.

המירוץ נראה כסיפור הצלחה, בנקים גודלים נתנו מימון, 2000 רצים מכל העולם נרשמו אולם רצים רבים לא עוברים אפילו את היום הראשון וככל שהמסלול מתקדם, הקשיים רק עולים, ואלו לא רק קשיים פיזים. המירוץ מטריד מנוחה מעיני רבים, הוועד האולימפי מתנגד למירוץ בכל דרך (היו ימים שבהם באולימפיאדה התמודדו אך ורק חובבים ולכן רצים שקיבלו כסף תמורת ריצתם איבדו את מעמד החובב שלהם), פוליטיקאים בוחשים בצלחת, ארגוני עובדים מחד וה-FBI מאידך פותחים בחקירות והמירוץ עומד מספר פעמים בסכנת ביטול, אבל הרצים ממשיכים וממשיכים לרוץ… כל מי שורצה לעשות השוואות בלתי נמנעות להם יורים גם בסוסים, The Longwalk של סטיבן קינג או לסדרת משחקי הרעב, מוזמן, אולם הספר שונה מכולם מהותית.

הספר נע בין הקומי לטרגי ולמרות היותו ארוך (ולטעמי מעט ארוך מדי – כמעט כאורך מסלול הריצה) שומר על מתח עד סופו ואם אתם עדיין אינכם רצים (ריצה נהייתה אחד התחביבים הפופולריים בשנים האחרונות), הספר ייתן לכם חשק עז לנעול נעלים ולהתחיל לרוץ. הספר משלב דמויות אמיתיות מהתקופה החל מאדגר הובר ועד אל קאפונה (ועוד דמויות רבות שאינן מוכרות לקורא הישראלי) הספר נכתב לפני כשלושים שנה, אולם ניתן לקוראו כאילו נכתב היום. בסוף הספר תיאור קצר של המירוץ האמיתי בתוספת קישור לסרט שנעשה עליו (בקישור מופיעה רק דקה אחת מהסרט). עוד קצת מיד ניתן למצוא בויקיפדיה

המרוץ של פלאנגן

המרוץ של פלאנגן

המרוץ של פלאנגן
טום מקנב
מאנגלית: עידית שחר
הוצאת ספרי פן ומשכל

פרק ראשון מהספר באתר עברית

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *