ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המסע אל קצה הארץ

20 בינואר 2016 גדי איידלהייט

סקירת הספר המסע אל קצה הארץ. קצה הארץ הוא תרגום שמה הלטיני של אנגליה Angleterre. הספר מציג את מאמציו של רבי מנשה בן ישראל לאפשר את ישיבת היהודים באנגליה. אנגליה הייתה מהמקומות הראשונים שגירשו את היהודים באופן מוחלט וגם פוגרומים קשים (במיוחד ביורק) אירעו בה. העלילה מתרחשת באמצע המאה ה-17. אירופה כרגיל בקלחת ובקדחת של מלכים/רוזנים/קיסרים ומה לא, השרויים בפקעת פוליטית בלתי ניתנת להבנה. במזרח אירופה, פרעות ת”ח ות”ט של חמילנצקי והקוזקים עושים שמות ביהודים. במערב עדיין ניכרות תוצאות גירוש ספרד ופורטוגל ורדיפות האינקוויזיציה, צרפת לא מוזכרת כלל בספר, ורק בארצות השפלה (שהולנד היא רק אחת מהן ובעצמה מחלוקת לשתי מדינות – צפון ודרום) שבעצמן זכו לעצמאות לאחר מלחמות עקובות מדם במשך למעלה ממאה שנה, זוכים היהודים לחיות בצורה בטוחה. יחסית לפחות.

רבי מנשה בן ישראל, מראשי הקהילה, עוסק במאמצים כבירים לאפשר את חזרת היהודים לאנגליה, מתוך תקווה שבאי המרוחק מעט מהיבשת, ימצאו יותר ביטחון. לביתו מגיע יוסף, פליט בן 11 מפולין הנאסף לתוך ביתו כבן וכאח לשמואל, בנו השני של הרב ששכל את בנו הבכור. הספר מתאר את קורותיהם, בצורה בדיונית אבל נסמך על קווי העלילה האמתיים. רומן היסטורי צריך להחליט אם הוא יותר רומן או יותר ספר היסטורי. כאשר החלוקה היא שווה נוצרת תוצאה פרווה. נישט אהין, נישט אהער. ספר זה בוחר במודע להיות רומן ולכן מחולק בצורה נכונה לפי חוק שמונים עשרים הקלסי מכמעט כל תחום. קטעי ההיסטוריה מעניינים ואנו נחשפים לאמסטרדם של אותה תקופה (העיר קטנה בהרבה ממה שמוכר למבקר ימינו), רמברנדט עסוק בציור משמר הלילה, מלחמות וילם מאורניה (אורנז’), הנחשב למייסד איחוד ארצות השפלה, ברוך שפינוזה ומאמציו לפרסם את חיבורו (כנראה מאמר תאולוגי-מדיני) על אפם וחמתם של היהודים ועוד היסטוריה כללית של אירופה. הספר שומר על רמת מתח ועניין, הפרקים קצרים, הטיפוגרפיה מעולה ולמרות אורכו (והיה אפשר לקצר במיוחד בתיאור העלילה באנגליה) הוא אינו מעייף את הקורא אלא גורם לו להמשיך ולרצות לקרוא, אני סיימתי את הספר במהירות ובהחלט ממליץ עליו.

המסע אל קצה הארץ - כריכת הספר

המסע אל קצה הארץ

המסע אל קצה הארץ
דבורי רנד
הוצאת סלה (דני ספרים) – 2015

מגב הספר

“המסע אל קצה הארץ” מאת דבורי רנד, בהוצאת “סלה”, לוקח אותנו לשנת 1649, אז הגיע אל בית משפחת בן ישראל, אורח לא קרוא מזמושץ. בבואו נפתחת דלת לסיפורו של אב המשפחה, רבי מנשה בן ישראל, רב, הוגה דעות, מדפיס, ויותר מכול – איש חזון המנהל קשרים מדיניים עם מנהיגי עולם ונאבק למען אחיו בשעריה של “קצה הארץ”.

מציאות נמהלת בדמיון: יוסף הבכור שנפח נשמתו בניכר ואובדנו מטיל צל על המשפחה כולה, שמואל שמקדיש את חייו להגשמת חזונו של אביו ויוסף הלובליני, שלא היה – אבל יכול היה להיות הפליט שנמלט מידו הרצחנית של חמילנצקי. אל דמותו, שיש לה סיפור משלה, מתקבצות הדמויות האחרות המשמעותיות בסיפור: בני הקהילה הפורטוגזית באמשטרדם, ברוך שפינוזה ומסכת חייו אפופת הצללים, אוליבר קרומוול ומדינאי אנגליה, דמויות שמתגלות בטבען האנושי – טובות ורעות, ישרות וערמומיות, עליזות ומדוכדכות, גיבורות ומוגות לב.

“המסע” הוא קולן של התקוות: רבי מנשה בן ישראל מקווה לטלטל את שעריה של “קצה הארץ” עד שייפתחו בפני אחיו. שמואל בנו מקווה להיות ממלא מקום טוב יותר של אחיו המת. יוסף, הילד מזמושץ מקווה שהאמת לא תפרוץ ממנו בעל כורחו. תקוותיהם נכרכות זו בזו, מתנגשות בתקוות סמויות נוספות, מתגבשות ומתממשות. משעולי עפר לוהטים מאש, ים עכור מאבק מלחמה, שנאה עתיקה, טינה חדשה, פחד ואומץ, קול ושתיקה – כל אלו נמהלים בצעדיהם של השלושה, מלווים אותם במסעם ואינם מניחים להם ליפול או לסגת. שוב ושוב הם נודדים, משוטטים, מחפשים את אשר אבד להם  ואת מה שאולי סוף סוף יהיה שלהם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *