ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי

4 בדצמבר 2013 גדי איידלהייט

הרולד, החי בקצה הדרומי מערבי של אנגליה, מקבל מכתב מקוויני, אישה שעבדה איתו ועשתה מעשה טוב למענו לפני שנים רבות. במכתב היא מספרת לו שהיא גוססת מסרטן ושרצתה להיפרד ממנו. הרולד מנסח מכתב תשובה והולך לשלוח אותו בתיבת הדואר הסמוכה, אולם הוא מרגיש ששליחת המכתב אינה מספיקה והולך עוד קצת עד לסניף הדואר. גם שם הוא עדיין לא בטוח מה לעשות ולכן ממשיך לעיירה ליד. וכך בסופו של דבר מחליט הרולד לצאת למסע רגלי עד העיירה בריק הממוקמת בקצה הצפון מזרחי של אנגליה, ממש על גבול סקוטלנד. משימה לא פשוטה כלל. המרחק הוא כאלף קילומטרים וכפי שמורין, אשתו של הרולד, אומרת – הוא מעולם לא הלך יותר מאשר מדלת הבית לדלת המכונית. הספר הזה אכן מקיים את דברי הפתגם – גם מסע של אלף מיל מתחיל מצעד אחד.

סיפור מסע הוא סיפור שיכול בקלות להדרדרד לקלישאה. בכל רגע אפשר לפגוש דמויות ססגוניות ומשונות. אין צורך להסביר מאיפה הן באו ולאן אין הולכות ומרחב הפתרונות לבעיות שצצות בסיפור גדול. ואכן הרולד פוגש דמויות כאלו. כל פרק הוא למעשה תיאור של מפגש בין הרולד או מורין לדמות אחרת.

אבל כדי להיות סיפור מסע טוב, דמויות אקראיות אינן מספיקות. ואכן בספר זה עיקר הסיפור הוא המסע שעוברים הגיבורים – הרולד הצועד ומורין הנשארת מאחור. במסע רגלי יש הרבה זמן לחשוב, והרולד חושב על העבר כל הזמן. בעיקר הוא נזכר בשגיאותיו הרבות בכל מה שקשור לקשר שלו עם בנו דיוויד. ילדותו של הרולד הייתה קשה, אמו ברחה, אביו היה שיכור לרוב ושימש מודל גרוע. הרולד לא הצליח לפתח מערכת יחסים תקינה עם בנו, שהיה מחונן ותלמיד מצטיין.

הספר הוא ספר רציני ואפילו עצוב מעט, אבל כזה שיש בו קריצות משעשעות. כאשר להרולד מצטרפים טיפוסים מוזרים והופכים אותו, בניגוד לרצונו, לידוען, אפשר להרגיש את הביקורות על תרבות הריאלטי הרדודה שלא מדלגת גם על הממלכה המאוחדת. הרולד ומורין, שומרים כל הזמן על הרצינות האופינית להם בעודם מנסים לתקן את שגיאות העבר. תרגום שמו של הספר מחסיר מעט מידע. השם המקורי באנגלית הוא: The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry וההתיחסות בשם הספר למסע כאל עלייה לרגל, אבדה.

Spoiler

הסיפור עוסק במתח בין הרולד למורין, נשואים אך מרוחקים ביותר זה מזה. ברור לקורא כבר מההתחלה שעיקר המתח נובע סביב הבן דיויד, ובשלב מסוים הקורא כבר יבין לבד כי דיויד איננו, אולי נסע, אולי נעלם אולי ניתק קשר. לאט לאט מחלחלת בקורא ההכרה שדיויד מת. הנסיבות המדויקות מתבהרות ומתגלות במלואן לקראת סוף הספר. מותו של הבן בהתאבדות וכשלונו של הרולד הרואה את עצמו כתחנה מקשרת בין אבין השיכור לבנו המחונן שנפל להתמכרויות לאלכוהול וסמים גורם לעצב בספר. המסע לא יחזיר את דיויד לחיים. המסע לא יציל את קוויני (וזה ברור כבר מההתחלה). מורין והרולד זקנים, אין להם המשכיות, והעגמומיות אופפת את הקורא, היודע שלמרות שהרולד ומורין מצליחים להתקרב מחדש זה לזו, אין להם דבר בעולם.

[collapse]

כקורא, נהנתי מהספר. הדמויות מורכבות. אנחנו מגלים כל הזמן דברים חדשים ותיאורי הנוף והערים האנגליות מקסימים וגם האיורים הקטנים בראש כל פרק מוסיפים חן. את ההתלבטויות של הגיבורים יכול כל אחד להשליך על עצמו. מספר לקחים ברורים עולים מהסיפור ואולי הבולט בהם הוא שלא תמיד ניתן לתקן את כל שגיאות העבר. כשיש קושי או בעיה חייבים לטפל בה מיד, אך בנוסף אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל ולנסות.

כריכת הספר המסע הבלתי סביר בעליל של הרולד פריי

המסע הבלתי סביר בעליל של הרולד פריי

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי
רייצ’ל ג’ויס
מאנלגית כפיר לוי
הוצאת זמורה ביתן

קראו את הפרק הראשון של המסע באדיבות ההוצאה

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *