ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המפתח של שרה

22 בדצמבר 2012 גדי איידלהייט

המפתח של שרה, ספר שהפך לסרט, עוסק בנושא השואה בצרפת. ג’וליה ג’רמונד, עיתונאית אמריקאית הנשואה לצרפתי מקבלת משימה לערוך תחקיר על אקציית “ול דא’יב”, האקצייה בה אספו שוטרים צרפתיים, יהודים מרחבי פאריז (ברצון רב ועם שיתוף פעולה של התושבים, ששמחו מאד שדירות מתרוקנות ואפשר לעבור לדירה חדשה) ריכזו אותם באיצטדיון מיושן ומשם למחנות הריכוז בצרפת ולאושוויץ. אלפים גורשו בודדים שרדו.
הסיפור שוזר פרק אחרי פרק את התקדמות התחקיר של ג’וליה ואת קורותיה של שרה, ילדה בת עשר המגורשת מביתה. תוך כדי כך מגלה ג’וליה שלמשפחת בעלה יש קשר לאירוע ושהסבא והסבתא עברו לפני שנים רבות לאחת הדירות ממנה גורשו יהודים.
ג’וליה מתייסרת מכך שלא ידעה כלל על הנושא כשהיא מקבלת את המשימה. העורך שלה מזהיר: “אני לא חושב שתמצאי הרבה אנשים שיהיו מוכנים לדבר איתך. כמו שאמרתי לך, הצרפתים רגישים, זה נושא עדין ביותר. אל תשכחי שמי שעצר את כל המשפחות היהודיות האלה זה המשטרה הצרפתית. לא הנאצים”
ואכן, בעלה של ג’וליה, כועס ומתעצבן: “את חושבת שהקוראים שלך ימצאו עניין בוול ד’איב? זה שייך לעבר. זה לא משהו שרוב האנשים ישמחו לקראו עליו…. הנה יש לך עוד הזדמנות להראות לבני ארצך כמה ערמומיים אנחנו הצפרדעים. איך שיתפנו פעולה עם הנאצים ושלחנו משפחות תמימות ומסכנות אל מותן. מיס נהאנט הקטנה חושפת את האמת! מה תעשי, מון אמור, תזכירי לנו איזה מנוולים היינו? לאף אחד כבר לא איכפת. כולם שכחו. תכתבי על משהו אחר. משהו משעש. משהו חמוד… אף אחד לא יקרא את זה. הם יפהקו ויעברו למאמר הבא.”
אבל התחקיר נמשך ואנו למדים עוד קצת על אימי השואה, על האנטישמיות בצרפת וגם על מעט חסידי אומות העולם שמסרו נפשם להצלת ילד או שניים.
ככל שהתחקיר מתקדם, חייה של ג’וליה מסתבכים והוצאת האמת לאור גובה ממנה מחיר. כאשר היא מנסה להגיע לאמת ולמצוא אנשים שאולי יתענינו באמת זו, היא מסבכת עוד יותר את המצב: “לפעמים מיס ג’רמונד, מסובך מאד להחיות את העבר. עלולות להיות הפתעות לא נעימות. עם האמת קשה יותר להתמודד מאשר עם חוסר ידיעה”.
הספר מרתק, חשוב, ואכן תורם לכך שאנשים יזכרו ידעו ולא ישכחו. מתאים לנוער ולמבוגרים

המפתח של שרה

המפתח של שרה

המשפחה של שרה
טטיאנה דה רוניי
מאנגלית: אביגיל בורשטיין
הוצאת כינרת זמורה ביתן

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *