ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המתמטיקה של הסימפוסנים

13 בספטמבר 2018 גדי איידלהייט

מי לא מכיר את הסדרה משפחת סימפסון, את תמונת העננים הנפתחים על העיירה ספרינגפילד וסצינת הפתיחה שלא ממש משתנה במהלך העונות הרבות. משפט פתיחה של בארט על הלוח, מגי מועברת בקופת הקניות ובסוף כולם על הספה.

צפיתי בעשרות פרקים של הסדרה וכעת שנים אחרי שהיא כבר אינה משודרת וזכורה כפריט נוסטלגי יוצא ספרו של סיימון סינג ומנסה לשכנע אותנו שמשפחת סימפסון הם גאוני מתימטיקה. טוב, לגבי ליזה אנחנו מסוגלים עוד להאמין אבל הומר?

מסתבר שהרבה מיוצרי הסדרה הם בעלי תארים גבוהים במתמטיקה, מדעי המחשב ופיזיקה, ממש אוסף גיקים שלא ברור איך הגיעו ליצור סדרה קומית במקום לפתוח קרריירות משמיממות כפרופסורים מכובדים (טוב, אולי זו הסיבה) ושברבים מפרקי הסדרה יש תובנות מתימטיות, החל מהומר שמצליח להפריך את השערת פרמה עם מספרים בחזקת 12 (הטריק עבד, כי מחשבי הכיס של אותם ימים לא היו מדויקים מספיק והשברים הקטנטנים פשוט עוגלו למספרים שלמים), חישובי סטטיסטיקה מורכבים ועוד.

לא נגיד שהמתמטיקה נכפתה בכוח על הסדרה, אבל במקומות שהיה אפשר היא הוכנסה. אני לא מומחה לסדרה על מאות פרקיה שבכל אחד מהם עשרות ניואנסים קטנים, הרמזים, ומחוות שרק בשידורים חוזרים אפשר לקלוט מפני שאורכם לפעמים הוא כשתי שניות שפשוט לא נקלטות במוח. הסדרה מלאה בכאלו, ואני מניח שאפשר לבחור כל נושא שבעולם ולכתוב עליו ספר: “ה-X של הסימפסונים”. אין משהו שאין בסדרה הזו, שמצד אחד נראה שחוזרת על עצמה ולא זזה לשום מקום (ועל כך תעיד מגי שנשארה תינוקת כבר עשרים שנה), ומצד שני המציאה את עצמה מחדש.

אודה שאת רוב הפרקים שהוזכרו כלל לא זכרתי. אולי אחד או שניים בודדים. עבר יותר מדי זמן, והספר נכתב מאוחר מדי (2013) וגם תורגם רק חמש שנים אחר כך והסדרה קצת נשכחה פרט למעריציה המושבעים שרואים בצפיית בינג’ עונות שלמות. בספר מופיעה גם סדרה נוספת של יוצרי הסימפסונס, פ’יוצרמה, אותה כלל לא הכרתי ולא צפיתי בה ולכן הקריאה הייתה נחמדה אולם לא הייתה לי דרך לקשר את מה שכתוב בספר למשהו שאני מכיר וצפיתי בו.

גם הקריאה שלי בספר הייתה שונה מהרגיל. קיבלתי אותו כספר לבן למטרות הגהה ומציאת טעויות (וחדי עין ישימו לב להערת התודה בעמוד 2). על חווית הקריאה בצורה זו ועל הטעויות שנמצאו עוד נספר בהזדמנות אחרת, שכן הם אינם קשורים בהכרח לספר, אולם קריאה כזו שונה מהותית מקריאה לצורך סיקור.

כתיבתו של סינג ברורה ונהירה. זה לא הספר המתימטי הראשון שהוא כותב. קדמו לו סודות ההצפנה והמשפט האחרון של פארמה והוא יודע לכתוב ולהעביר נושאים מתימטיים בצורה בהירה וברורה, משעשעת ועם המון הומור. אין מתאים ממנו לכתיבה משעשעת ורצינית כאחת על סדרה משעשעת שמתחבאת בה רצינות. וכך למרות מרחק השנים הרב, נהנתי מאד מהספר והוא מומלץ לחובבי מתימטיקה ולחובבי הסימפסונים כאחד.

 

כריכת הספר המתמטיקה של הסימפסונים

המתמטיקה של הסימפסונים

המתימטיקה של הסימפסונים
סיימון סינג
מאנגלית: חיים שמואלי
עליית הגג 2018

 

מגב הספר

ייתכן שצפיתם במאות פרקים של הסימפסונים (והסדרה התאומה שלה,פיוצ’רמה) מבלי להבין כלל שהוטמעו בהם בצורה מתוחכמת התייחסויות שנונות למתמטיקה, החל במשוואות מפורסמות וכלה במשפטים והשערות בחזית המחקר. סיימון סינג מגלה את קיומם, מבליט את ההברקות של כותבי התסריטים, רבים מהם בעלי תארים מתקדמים במתמטיקה בנוסף לחוש הומור נדיר שניחנו בו.

בעודו מגולל אפיזודות בלתי נשכחות, כגון “בארט הגאון” ו”הומר בשלישית”, סינג טווה סיפורים מתמטיים שחוקרים הכל, מ-π ועד לראשוניים של מרסן, ממשוואת אוילר ועד לחידה הלא פתורה של PN מול P, ממספרים מושלמים למספרים נרקיסיסטיים, מאינסוף לאינסופיים גדולים עוד יותר – ועוד הרבה יותר. לאורך הדרך סינג פוגש חברים מבריקים של צוות הכותבים מאחורי הסימפסונים – וביניהם דיוויד x‘ כהן, אל ג’ין, ג’ף ווסטברוק ומייק ריס – שאהבתם המסתורית למתמטיקה מתבהרת כאשר הם חושפים את הסיפורים מאחורי האפיזודות.

בבהירות ובתבונה, כשהוא מפגין התלהבות של מעריץ אמיתי, עם שפע של תמונות מתוך הסדרות ודיוקנות של הכותבים, תרשימים והוכחות, הסודות המתמטיים של הסימפסונים מציע תובנה חדשה לחלוטין על המופע הטלוויזיוני המצליח ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה.

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *