ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הנהר הרותח

13 באפריל 2017 גדי איידלהייט

לפעמים אגדות הן המציאות. אנדרס רוסו שמע מסבא שלו על נהר רותח באמצע הג’ונגל. שנים אחר כך כאשר הוא חזר לפרו לעבודת הדוקטורט שלו הוא מנסה למצוא את אותו נהר, שאין לו אזכור כלל במחקר, וכל הגיאולוגים שהוא שואל טוענים שאינו קיים. הוא כמעט מתייאש עד שהוא מספר לדודה שלו על הנהר והיא אומרת שלא רק שהוא קיים אלא שהיא אפילו שחתה בו אחרי גשם עז. תוכניות הדוקטורט משתנות מעט ואנדרס יוצא למסע לתוך הג’ונגל לגלות את הנהר.

הנהר מתגלה כאוושה דקה וכענני אדים מעל המים. במקומות שונים הטמפרטורה קרובה לנקודת הרתיחה של המים והנהר אכן מצדיק את שמו. מה גורם למים להיות חמים, ולא בבריכה קטנה אלא בנהר רחב לאורך שישה קילומטרים?

הנהר אינו סודי, אבל הקהילה המדעית לא הייתה המודעת לקיומו. תיירים הגיעו לשם, אבל הקהילה המקומית רוצה לשמור עליו והתיירים לא הבינו עד כמה המקום מיוחד. פיתוח מואץ הורס את הג’ונגל באמזונס במהירות, ומחקר על הנהר יכול לסכן אותו.

בספרו הכולל את תיאור המחקר והנהר מדגיש אנדרס את חשיבות שימור הטבע, את חשיבות הפיתוח, כי בכל זאת פרו מדינה ענייה וצריכה הכנסות, ואת האיזון ביניהם. ישנם מקומות שצריך לפתח וישנם מקומות שאסור לגעת בהם.

ספרי טד, כמו ההרצאות הם קצרים ובמקרה הזה עושים חשק לעוד. בהרצאת הטד ובאתר אפשר לקבל מידע נוסף ולצפות בתמונות וסרטונים מהמקום.

העולם הוא מקום מופלא, וגם אם נדמה לעיתים שאין יותר מה לחקור, כל מה שצריך הוא מעט סקרנות. הצטיידו בה וצאו לחקור את העולם.

 

הנהר הרותח
הרפתקה ותגליות באמוזנס
אנדרס רוסו
מאנגלית: מרב זקס פורטל
ידיעות ספרים 2017 (The boiling river 2016)

 

הרצאת הטד של אנדרס רוסו

אתר הנהר הרותח

מגב הספר

כאשר היה אנדרס רוסו ילד קטן בפרו, סיפר לו סבא שלו על נהר מיוחד במינו, הזורם בלב הג’ונגל, שמימיו רותחים כאילו אש בוערת מתחתיו. כעבור שנים, כשהוא כבר גיאולוג, נחוש אנדרס לגלות אם הנהר הרותח אכן קיים במציאות ויוצא למסע אל מעבה הג’ונגל. מה שהוא מגלה מותיר אותו פעור פה: בנהר הארוך, הרחב והנסתר הזה, המים חמים עד כדי כך שאפשר להכין מהם תה. החוקר הצעיר נאבק לפלס את דרכו בסבך של ניגודי אינטרסים – שאמאנים שבטיים מקומיים, חברות נפט, מגדלי בקר וכורתי עצים ללא רישיון שהורסים את הטבע. זהו סיפור הרפתקאות מודרני הכולל תצלומים מרהיבים ופרטים שמעולם לא נחשפו על פלא הטבע האדיר הזה: הנהר הרותח.

אנדרֵס רוּסוֹ גדל בארצות הברית, ניקרגואה ופרו. הוא גיאולוג שהתמחה בגיאותרמיה ובכלכלה, ואת הדוקטורט שלו הקדיש לגיאופיזיקה. רוסו סבור שאחריות סביבתית ושגשוג כלכלי יכולים לשלב ידיים והוא משתמש במדע כדי לחבר בין שתי המטרות הללו. הוא חוקר מטעם “נשיונל ג’יאוגרפיק”, מרצה נלהב בנושאי מדע ופועל במרץ כדי לפתח חומרי לימוד.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *