ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הנוסעת האחרונה

9 ביוני 2020 גדי איידלהייט

נינה מנסה להפסיק לחפש צרות אבל הצרות כבר יודעות להגיע אליה לבד. מכונית מתנגשת בה כאשר היא בדרך לעבודה כמלצרית בבית קפה, והפוגע מציע לה עבודה בשליחויות עבורו. נשמע מפוקפק מעט? אכן. מעשה אקראי בשדה התעופה, הושטת הטלפון למישהי שביקשה לעשות שיחה, גורר אותה לצרות קשות והחלטות, גם הן קשות. להחלטות אלו יהיו תוצאות לא פשוטות, ולנינה לא תהיה ברירה אלא להתמודד ולנצח, ולא ליפול שוב. קפצנו מעט קדימה, הבה נעשה את זה בצורה מסודרת.

נינה היא בחורה צעירה, שמחפשת את עצמה. מהלימודים היא נשרה, מהצבא גם, שירות לאומי איכשהו סיימה, העובדה מפוקפקת כפי שכבר אמרנו. תוכניות לעתיד וחברים – כמעט שאין. נקודת האור היחידה בחייה הם עידן וענבר, התאומים שנולדו לאמה ולבן זוגה, אבל הם חלק מדף חדש ונקי שאמא של נינה פותחת. דף שאינו יכול להכיל את נינה המנושלת מחדרה ולמעשה מביתה. התאומים, מתוקים כל כך, מעריצים את נינה והם היחידים שלא שופטים אותה כלל אלא רואים את הטוב שבה.

חלק גדול מהספר יעסוק בשאלה איך בגלל מגיעים למצב הזה, והאשם נתלה בהתפרקות משפחתה ובגירושין של הוריה. דבר ידוע הוא שתהליכי גירושים יכולים להשפיע קשות על הילדים. תהליך ההדרדרות של נינה התחיל ממעשים, רגילים אולי, של נערה הרוצה לקבל תשומת לב ובעיקר יד מכוונת בחיים, והמשיך הרבה מעבר לכך: נשירה מהלימודים, סמים, אלכוהול, והפקרות של עצמה לכל אחד. אביה התרחק, אימה מתנכרת לה, היא הרי ילדה מקולקלת ואין אף אחד שיתן לה תמיכה.

אם אין אני לי מי לי, ובשיא שפלותה כאשר הקירות מתמוטטים עליה (מה שיקרה ליטרלי בחלק אחר של הספר) נינה מקבלת החלטה ש-“עד כאן” ומנסה לשקם את עצמה. היינו מצפים שאולי כאן תקבל תמיכה מאמה, אבל לא. במילותיה של נינה: “אמא תמיד חייבת לאהוב את הבת שלה, לא משנה מה, אחרת הכל מתפרק”. ואצל נינה הכל התפרק.

בעיני עלילת המתח, בה נינה נאלצת לראשונה לקחת אחריות לא רק על עצמה אלא גם על עוד מישהי, טובה ומניעה את הספר. ניצן הצליחה לפתח אותה ובאמצעותה להעביר את המסרים שהם לדעתי עיקר הספר. חשיבותו של הספר בעיסוק באותה תלישות של נינה והניכור כלפיה מצד אמה ומצד החברה כולה, כאשר רק התאומים, ילדים קטנים ותמימים רואים את הטוב שבה. גם מערכת יחסים קשה לנינה לפתח. היא תמיד הייתה המנוצלת כאשר גברים התעניינו אך ורק בגופה. כאשר במהלך הספר היא פוגשת מישהו שמתעניין בה ממש, היא לא ממש יודעת איך להתנהג, וגם כאשר הקשר עולה יפה, נינה חרדה שהוא ייגמר בכל רגע. והרי קשר זוגי אינו אמור להתנהל כך, ואמנם קשרים לפעמים מסתיימים ולפעמים מסתיימים רע אולם כאשר הקשר תקין, שני בני הזוג אינם צריכים לחשוש כל רגע.

למרות הכל, הסוף אופטימי אפילו שהדרך אליו ארוכה. ניצן, שנושא הילדים האבודים לא זר לה והיא עסקה בו גם בספרה הקודם, נותנת לנו בספר זה תיקווה והרבה חומר למחשבה, כי ילדים אבודים היו וישנם, ומפעם לפעם מתפרסמות כתבות על אנשים שעוברים בלילות בכל מיני מקומות ובודקים מה קורה עם כל מיני בני נוער שמסיבות שונות ומשונות עזבו את הבית, רובם מה שאנחנו מכנים – “בני טובים” כלומר הבן או הבת של השכן ולמעשה יכולים להיות הילדים שלנו. המציאות הקיימת והבלתי נסבלת הזו, שקשה לצאת ממנה, עובדת כמו מעגל קסמים וככל שנער והנערה מתרחקים גם הוריהם מתייאשים מהם יותר, ורק אירועים קשים אחרים יכולים לשבור אותו. קריאת ספר כזה יכולה לפתוח את עיני הקוראים ואולי אפילו “להשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם”.

הנוסעת האחרונה
טל ניצן
עם עובד 2020

מגב הספר
נינה, גיבורת הנוסעת האחרונה, היא דמות כובשת לב, שכמו צומחת מהאספלט המהביל והמדרכות המאובקות של תל אביב. וכמו הָעיר, היא מלאה סתירות: חלשה וחזקה, נואשת ואמיצה, חשדנית ונדיבה – גיבורה אמיתית שקשה להישאר אדישים אליה.
לאחר ילדות מצולקת מנטישה רגשית של הוריה ונעורים מלאי הרס עצמי, נינה חיה לבדה בכרך התל־אביבי, ומתפרנסת משליחויות על אופניים וגם משליחויות אחרות, מפוקפקות יותר. “אימא חייבת לאהוב את הילדה שלה, לא חשוב מה. זה חוק טבע, על זה נשען הכול, אֶת הילדה הכי רעה ומעוקמת צריך לאהוב, ואם זה משתבש הכול משתבש“, היא חושבת בזעם אין אונים כשהמאמץ לחולל תפנית בחייה נדמה גדול מכוחותיה.
בשובה מאחת הנסיעות הכרוכות בעיסוקה החדש, פונה אליה בחורה בנתב”ג ומבקשת להתקשר מהטלפון שלה. ההיענות של נינה תסבך את חייה מעל לכל שיעור ותאלץ אותה להתעמת עם רוע גדול ומסוכן מכל מה שחוותה עד כה, ולפרושׂ חסות על נפש אחרת, בעודה נאבקת לשקם את נפשה שלה.

הנוסעת האחרונה הוא רומן מסעיר, רווי רוך ואלימות, אבֵדות גדולות וניצחונות לא צפויים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *