ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הנפש הבריאה

21 באוקטובר 2015 גדי איידלהייט

“הדרך הישרה היא מידה בינונית שבכל דעה ודעה מכל הדעות שיש לו לאדם. והיא הדעה שהיא רחוקה משתי הקצוות רחוק שווה ואינה קרובה לא לזו ולא לזו” —

אמרה זו המשבחת את ההליכה בשביל הזהב היא מהידועות ביותר של הרמב”ם. היא ואחרות זכו להיכנס לספרון קטן וחביב בסדרת “אמרות טהורות”.

הספרון בכריכה קשה כולל מבחר מאמרותיו של הרמב”ם כפי שהופיעו בספריו השונים: משנה תורה, מורה נבוכים, פירוש המשנה ועוד.  האמרות לרוב קצרות ותופסות רק את מרכז הדף מה שמאפשר קריאה נינוחה ומחשבה של כמה שניות (לפחות) על האמרה. חלקן ברורות פחות מאחר והן מגיעות ללא הסברים וכוללות מונחים שהרמב”ם מרבה להשתמש בהם אך הם שונים במעט במובנים מהשימוש כיום – מונחים כדוגמת: חומר, צורה, מושכל, שכל.

“המנוחה – רע גדול בשמירת הבריאות, כמו שהתנועה טוב גדול. וכמו שההתעמלות טובה קודם המאכל, כן היא אחר המאכל, יותר מזיקה מכל הדברים”

לרמב”ם עצות רבות בתחומי הבריאות שהיו מבוססות על הידע בתקופתו וחלקן תקף עד ימינו. השימוש במילה מנוחה אינו שנת הלילה או אפילו שנת הצהריים אלא דימוי לאדם היושב כל היום כמעט ללא תנועה (עובד הייטק ממוצע).

“אין שמחה גדולה ומפוארה אלא לשמח לב עניים ויתומים ואלמנות וגרים, שהמשמח לב האומללים האלו דומה לשכינה”

וחלק מהעצות, שהן גם מצוות תקפות כמובן עד היום.

האמרות מפוזרות בספר ללא סדר כלשהו תוך קפיצה מנושא לנושא, הייתי שמח לו הייתה חלוקה כללית של האמרות לנושאים וכמו כן שמקור האמרות יופיע מיד אחריה באותו עמוד במקום במפתח מיוחד בסוף. יתרון גדול של הספר הוא בהכללת פרק ארוך על קורות חייו של הרמב”ם.

הראתי את הספר ליאיר בכיתה י’ שאמר לי שהוא חיפש כל מיני ספרים עם אמרות חכמות עיין מעט בספר והתרשם לטובה. הספר אם כך מתאים מאד גם כספר מתנה לנוער, מגיל בר מצווה והלאה ובסדרה הופיע כבר ספר דומה עם אמרות של הרב קוק. מומלץ הוא להחזיק את הספר במקום נגיש, אולי אפילו על שולחן העבודה, ולפתוח בו באקראי מדי פעם אפילו לדקה או שתיים שיעשירו את שאר היום.

הנפש הבריאה - כריכת הספר

הנפש הבריאה

הנפש הבריאה – אוריה לוי
מחוכמתו של הרמב”ם
סדרת אמרות טהורות בעריכת תמי הלוי

מגב הספר

רבי משה בן מימון, ‘הנשר הגדול’, גדול הפוסקים בעם ישראל בכל הדורות. מחשובי הפילוסופים בימי הביניים, מנהיג, מדען ורופא, איש אשכולות שעליו נאמר: “ממשה עד משה לא קם כמשה”. ידיעותיו הרבות בתחומי המחשבה והמדע, עמקותו ולמדנותו, הפכו את הרמב”ם לדמות חשובה ונערצת בקרב כל קהילות ישראל. לפניכם אוסף מאמרותיו, הלקוחות מעושר כתביו בתחומים השונים. בנוסף מוזמנים הקוראים לעיין בפרקי חייו המרתקים של הרמב”ם, כפי שהועלו על הכתב על-ידי אוריה לוי, ולעמוד על אישיותו המיוחדת ודרך הילוכו.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *