ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הסינגולריות מתקרבת

29 בנובמבר 2012 גדי איידלהייט

קשה להגדיר במדויק את הספר הסינגולריות מתקרבת, גם בסיום קריאתו לא החלטתי אם מדובר בספר הגות פילוסופי, בספר מדע, פסאודו-מדע, מדע-בדיוני על גבול הפנטסיה, היסטוריה, עתידנות, פסיכולוגיה או ביולוגיה, כנראה שיש בו קצת מהכל.
בספר עצמו מבחר רעיונות מענינים שעיקרם מה יקרה בעתיד כאשר המחשבים והרובוטים יהיו חזקים מאד, אבל בעיקר יעברו מטכנולוגיות מבוססות צורן (סיליקון) לטכנולוגיות מבוססות פחמן (ננו-טכנולוגיה) ויהיו קטנים יותר וחזקים יותר ובעיקר משולבים יותר בתוך גופנו.
הנקודה בה מתעניין המחבר היא הנקודה בה נבין לגמרי איך עובד המח, על כל תאיו והקשרים ביניהם ונוכל לכתוב תוכנה שהיא מח. תוכנות שנכתבות היום אינן חושבות והן גם אינן יוצרות. הן יודעות לעשות בדיוק מה שלימדו אותן. לפעמים לימדו אותן ללמוד דברים חדשים, אבל גם זה במסגרת מוגבלת ומה שילד עושה בשנותיו הראשונות, תוכנה לא עושה (עדיין, לפי המחבר). המחבר כתב כבר ספרים על מכונות נבונות וחושבות, ובספר הוא חוזר על חלק מהדברים ובפרט על חוק מור האומר שכח החישוב מוכפל מדי שנה וחצי שנתיים.
אבל כאשר המחבר תיאר את שיגרת יומו המורכבת מלקיחת 250 גלולות ומהזנה של תוספי מזון בצורה ורידית ועקיפה של מערכת העיכול, התחלתי לחשוד ואכן המחבר קיצוני בדעותיו, ועוד כאשר הוא מנסה לשכנע אותנו כי התנהגות כזאתי תהיה מנת חלקנו בעתיד, אולי רק בצורות נעימות יותר, ושהוא רוצה להיות צעיר הרבה מאד זמן על מנת לראות את נבואותיו מתגשמות. שיהיה בהצלחה, אולם חיים שבהם רוב היום מחפשים את בית המרקחת הקרוב למקום מגוריך, נראים לי משונים מעט. טוב, אני שמרני מטבעי.
הספר ממשיך בתיאור ההתפתחויות וההשלכות העתידיות (בעיני המחבר) על צורת התובנה החדשה, שהינה אנושית אך לא ביולוגית ומתאר זאת כהתפתחות אבולציוניות בו הזן אדם מתפתח לזן אחר, היברדי, קיבורג, או כל מונח אחר שתרצו לנושא. הספר כולל הרבה רעיונות מענינים אולם הוא מבולגן מעט, קופץ מנושא לנושא במהירות. חלק מהדפים מופיעים על רקע אפור מסיבה שאינה ברורה כלל, באמצע הספר מופיעים דיאלוגים בין דמויות שונות, מהעבר הקרוב (דארווין ונד לוד, והרחוק – חיידקים מלפני 2 מיליארד שנים) והעתיד ,אולי מתוך נסיון לעשות משהו דומה למה שעשה הופשטטר בגדל אשר באך, אולם הם מפוזרים כמעין באקראי בתוך הספר.
אבולוצויה אחרת הבולטת בספר היא בתחום ההערות הרבות והמקיפות עד מאד, למעשה כמעט שליש מהספר הן הערות שוליים, המרוכזות בסוף הפרק, כאשר בכל הערה מופיע גם מקור אינטרנטי להמשך החיפוש, גם לספר עצמו יש אתר והמעונינים בחומר נוסף מוזמנים להמשיך ולגלוש שם.
הספר גדוש באופטמיות שהיא כבר על סף הנאיביות ומתחמק משאלות כמו מדוע חוק מור לא עובד במכוניות והמכונית שלי שנסעה 10 ק”מ לליטר נוסעת בדיוק אותו דבר גם כיום (כאשר מכוניות חסכוניות יותר הן לרוב קלות יותר ובעלות מנועים קטנים יותר ותמסורת ידנית). הספר עצמו כבר בן 7, ולפחות חלק מהתחזיות לטווח הקרוב התממשו ואחרות לא מתממשות, או שקיימות רק באופן עקרוני ולא פרצו לשוק הרחב. מאחר ועבר פרק זמן מכתיבת הספר ועד תרגומו, מתרגם הספר עידכן את הספר בכמה מקומות בהערות משלו, במיוחד במקומות בהם הייתה התקדמות משמעותית, או להיפך נסיגה מתוכנית מקורית. לגבי השאלה האם עתיד כזה יקרה והאם הוא טוב או לא, נחייה (בתקווה שללא כל כך הרבה כדורים) ונראה.

הסינגולריות מתקרבת

הסינגולריות מתקרבת

הסינגולריות מתקרבת
כאשר האנושות מתעלה על הביולוגיה
ריי קורצווייל
מאנגלית עמנואל לוטם
הוצאת כנרת ומאגנס
595 עמודים

לעיון בתוכן הענינים ובפתח דבר מאתר הוצאת מאגנס

ספר דומה: הפיזיקה של העתיד

תשע”ב 2012
הספר יצא במקור בשנת 2005

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *