ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

צל רודף – מימון המונים

13 במאי 2014 גדי איידלהייט

ושוב אני מביא ספר בשלבי התהוות והזדמנות לכתוב קצת על האפשרות לקחת חלק פעיל בשינוי ששוק הספרים בארץ עובר. השינוי המרכזי בעולם הספרים בעשור האחרון הוא המעבר לספרים דיגיטליים, מעבר שבארץ עדיין נתקל בקשיי ילדות, בנוסף, בחודשים האחרונים כל שוק הספרים נמצא במעין עצירה והסתגלות לחוק הספרים החדש. כל התחזיות דבר תוצאות החוק לטווח הקצר התגשמו (ירידה חדה במכירות ובהוצאת ספרים חדשים), ותועלתו לטווח הארוך עדיין לא נראית באופק.

הספר הקודם שהמלצתי עליו במסגרת של מימון המונים היה חשיבה חדה. זהו ספר של אדם שאינו סופר, אבל עסק בנושא מסוים, חלם להוציא ספר ויצר סביבו קהילה של אנשים שהשתתפו. מחברו אינו סופר ולא מעונין להתפרנס מהכתיבה. הוא גם לא היה מעוניין במסלול הרגיל של הוצאות הספרים. הספר בשלבי הפקה אחרונים ונסקר אותו כשיצא לאור.

לעומת זאת, ליאת רוטנר היא סופרת. ליאת הוציאה לאור 13 ספרים, הראשון בגיל 14! ספריה (פרט לאחד) מיועדים לבני נוער ונמכרים היטב, אפילו יותר מהיטב. למעשה, ליאת היא זו שהייתה אמורה לצאת נשכרת מהחוק לעידוד הספרות והסופרים (שמכונה חוק הספרים), ולדעת שהיא יכולה להתמסר למלאכת הכתיבה ולמצוא בה את פרנסתה. אבל דווקא בעקבות  החוק, והקיפאון שהוא גורם לכל שוק הספרים,  הספר הבא שלה אינו יכול לצאת לאור בצורה הרגילה ופרנסתה נפגעת.

השוק משתנה. גם הוצאות הספרים עצמן יצטרכו להשקיע רבות על מנת לעודד קנייה ישירה מהן ללא תיווכה של חנות. להוצאה מותר לתת הנחה של 10% מהמחיר הנקוב ולרוב גם המשלוח בחינם. לקונה זהו חיסכון קטן אולם להוצאה זהו רווח עצום שכן היא אינה צריכה לשלם דמי הפצה לרשת החנויות המגיעים לכ-50% מערך הספר. אם שמתם לב שאתרי ההוצאות שודרגו לאחרונה – זו רק תחילת הדרך.

תהליך דומה עוברים גם הסופרים עצמם, אשר למרות רצונם לעסוק רק בכתיבה יאלצו להיות אנשי שיווק ויח”ץ ולמכור את ספריהם ישירות ובהוצאה עצמית. זהו שינוי קשה – אבל מי שרוצה למכור צריך להתנהג כמוכר, ואין מה להתבייש בכך. נוכחתי בהבדלים במו עיני בשבוע הספר. יש סופרים המגיעים לחתום על ספריהם, מתיישבים מאחורי הדוכנים (ההוצאה לרוב דואגת לכיסאות ולכיבוד קל) ומחכים שמישהו באקראי יקנה את ספרם והמוכר גם יטרח להגיד לו שהסופר נמצא באזור ויכול לחתום. יש סופרים אחרים התופסים להם מקום ליד הדוכן, מדברים אל הקהל, מחזיקים ערימה של כל ספריהם, יוצרים קשר ישיר עם הקונים ומוכרים את הספרים שלהם בכמויות.

נחזור לספר חשיבה חדה. לאחר התמיכה קיבלתי מכתבים רבים על ההתקדמות, מה נעשה, בקשה להביע דעה לגבי הכריכה והטקסט האחורי ועוד. מקונה פאסיבי של הספר נהפכתי לשותף אקטיבי בתהליך ההכנה שלו.

וכעת התהליך המכירה והשיווק עצמו מתחיל עוד לפני שהספר יוצא לאור. ליאת לא מרימה ידיים וממשיכה בהוצאת הספר. הספר כבר כתוב וצריך לעבור את שלבי ההפקה – עריכה, הגהה, עימוד, עיצוב, איורים, כריכה, טקסט אחורי ועוד. על מנת לדעת שהיא לא תתרושש, פתחה ליאת פרויקט מימון המונים באתר הדסטרט, ומבקשת את השתתפות הקוראים.

נזכיר שוב, השתתפות אינה תרומה, אלא תמיכה וקנייה מראש של הספר במחיר משתלם. במצב כזה הסופר יודע שאת ההשקעה הראשונית הוא מחזיר, או לפחות לא מתרושש. בנוסף אפשר לקבל גם תשורות נוספות בהשתתפות גדולה יותר: שני עותקים או יותר, אפשרות לסדנת כתיבה עם ליאת (מתאים במיוחד אם יש לכם נער או נערה כשרונים בתחום הכתיבה שצריכים מעט יד מכוונת) ועוד.

אז למרות שעל הספר החדש של ליאת רוטנר איני יכול להמליץ עדיין, אם יש לכם בני נוער שמכירים את הספרים הקודמים ואם אתם רוצים לקחת חלק בחווית השינוי העובר על השוק. שינוי בו גורמי ביניים נעלמים ובו נוצר קשר ישיר ומחייב בין הסופר לקהל הקוראים – קשר דו כיווני, שכן באיזו דרך אחרת יש לכם עוד אפשרות להשפיע על תוכן הספר ואפילו להכניס את עצמכם לעלילה- כדאי שתשקלו תמיכה בפרויקט.

פרקים נבחרים מהספר

פרק ראשון
פרש שני

פרוייקט הדסטרט – הספר החדש של ליאת רוטנר

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *