ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

העוזבים

12 באוגוסט 2018 גדי איידלהייט

וואו. איזה ספר. סיפור קטן, גדול, ענק.

מנקודה זו יש שתי אפשרויות. או שאתם סומכים עלי והולכים להשיג לעצמכם עותק, או שאתם סומכים עלי ורוצים להבין מה גרם לי לפתוח בשורה כזו. גם לי לא פשוט להסביר. זה מסוג הספרים שאתה מסיים אותו ואומר וואו בקול ולוקח נשימה עמוקה, כאשר ברור לך שסיימת ספר מיוחד, אבל להעביר את התחושה הזו בכמה מאות מילים זו כבר משימה קשה בהרבה.

זוכרים את גברת בירד היקרה מהטיסה לאיסלנד? תנחשו מה, יש גם טיסה חזרה של שבע שעות, ושוב שי סנדיק נחלץ לעזרתי ושלח לי עותק דיגיטלי, אבל הפעם, לא הצלחתי לסיים את הספר בטיסה. גם הייתה טיסת בוקר אחרי לילה בלי שינה שהקודש לצילומי שקיעה וגם הספר עצמו שדורש הרבה יותר קשב וריכוז. ניצלתי כמה משחקי מונדיאל לא מעניינים ואת הספר סיימתי באחת ההארכות המשמימות.

אז מה יש בספר ולמה הוא סיפור קטן וגדול? סיפור קטן כי הוא עוסק בסך הכל באדם אחד ובסיפורו הפרטי. דמינג גואו נולד בארצות הברית, לאמו פולי, מהגרת בלתי חוקית מסין. אנו פוגשים בו בגיל עשר. הוא חי בניו יורק, חיים לא מושלמים אבל סבירים כאשר לפתע אמו נעלמת ולא יוצרת יותר קשר. לאחר קפיצה בזמן של כעשור פוגשים את דניאל וילקנסון בן העשרים.

דניאל מחפש את עצמו. מהלימודים בקולג’ הוא נשר למגינת לבם של הוריו, את כספו הוא בזבז בהתמכרות למשחקי פוקר אונליין. גרוע מכך, הוא לווה כספים מידידה שלו וכמובן שבזבז גם אותם ובכך ניתק את קשריו עם אחת מנקודות המשען שעוד היו לו בחייו. הוא מנסה לעשות מוזיקה אבל עומד בצילו של שותף שלא נותן לו מספיק מרחב וקרדיט, ובקיצור, חייו הולכים למבוי סתום, או גרוע מכך, לבור ללא תחתית. מי הוא דניאל. שאלת הזהות, היא אחת שאלות המרכזיות העומדות בספר. מה קרה בעשר השנים שחלפו בין דמינג הילד של שנות התשעים לדניאל הבן המאומץ של זוג אמריקאים חשוכי ילדים ומלאי כוונות טובות של שנות האלפיים, ובעיקר מה קרה לפני הזמן הזה, בארצות הברית ובסין עוד בשנות השמונים? על כך עוסק הספר, בצורת שתי וערב, קולות מתחלפים בין דמינג/דניאל ואמו.

הסיפור גדול, כי הוא מייצג דור שלם של מהגרים, מסין לארה”ב, מנסה לצלול למעמקי צ’יינהטאון השונים, ולתאר לנו סיפור הגירה, שאנחנו נצטרך להחליט אם הוא כושל או מוצלח. אנו מכירים סיפורי הגירה מוקדמים יותר לארצות הברית, בתקופת אליס איילנד ותחילת המאה העשרים, בעיקר מההקשר היהודי, אך גם הגירות מאירלנד ומאיטליה וממקומות אחרים, כפי שבא לידי ביטוי למשל במחזמר “סיפור הפרברים”. ההגירה לארצות הברית לא נפסקת, היא רק משתנה.

ספר זה, ספר ביכורים, מצליח צאת מהסיפור הפרטי, לסיפור גדול יותר, של דור, וממנו לסיפור גדול עוד יותר. הסיפור הפרטי של דמינג ואמו, סיפורים של שני אנשים בלבד, הוא סיפורם של מאות אלפי מהגרים מסין, אבל יותר מכך של מיליוני מהגרים מכל העולם, לארצות הברית, שהיא כולה מדינה של מהגרים. שאלות של הגירה וזהות הן שאלות אוניברסליות במרחב ובזמן.

מרכיבי הסיפור אינם חדשים ונמצאים הרבה בספרות, אבל השימוש הנכון בהם, ההרכבה המדויקת של הקולות השונים, החיבור בין הזמנים ובין העלילות, יוצרות מנה מושלמת, והופכות את הספר לענק.

כריכת הספר העוזבים

העוזבים

העוזבים
ליסה קו
מאנגלית: אינגה מיכאלי
תמיר//סנדיק 2018

מגב הספר

בוקר אחד יוצאת אמו של דֶמִינג גוּאוֹ, מהגרת לא חוקית מסין, לעבודתה במכון יופי בברונקס ולא חוזרת הביתה. בן זוגה ואחותו, שבדירתם מתגוררים דמינג ואמו, אינם מצליחים להתחקות אחר עקבותיה. בהיעדר קרובי משפחה שיטפלו בו מועבר דמינג בן האחת-עשרה אל משפחת אומנה סינית ובהמשך מאומץ על ידי בני הזוג וילקינסון, אנשי אקדמיה לבנים מלאי כוונות טובות, שמשנים את שמו לדניאל ומצפים שישאיר מאחור את זיכרונותיו מאמו ומהקהילה בה גדל. כעבור עשר שנים, בדיוק כאשר דניאל נמצא בנקודת משבר בחייו, הוא מקבל מידע חדש על אודות אמו ונפתחת בפניו האפשרות לברר מי הוא באמת ולקבל תשובות לשאלות שרודפות אותו מילדות. אבל ההחלטה אם ללכת בדרך הזו כלל אינה פשוטה.

העוזבים מסופר משתי נקודות מבט: זו של דמינג/דניאל, שגדל להיות בחור תלוש, הקרוע בין הרצון לרצות את הוריו המאמצים ובין השאיפה לממש את עצמו בדרכו שלו; וזו של אמו, דמות אם ייחודית, אוהבת ואנוכית, נחושה אבל גם מפוחדת, שנדרשת לשורה של בחירות מכווצות לב. עלילת הספר נעה בין ניו יורק לסין ובוחנת לעומק שאלות של גבולות והשתייכות, של התבגרות בצל אובדן ושל חיים לצד טעויות העבר.

ליסה קוֹ נולדה בניו יורק למהגרים סינים שהגיעו מהפיליפינים והתיישבו בשכונה לבנה בניו ג’רזי. העוזבים, רומן הביכורים שלה שנכתב בהשראת סיפור אמיתי, זכה בפרס פן/בלוות’ר לרומן חברתי עוד טרם צאתו לאור. הספר, שהפך לרב-מכר עולמי, זכה בפרס הורנבלואר לרומן ביכורים, היה מועמד לפרסים נוספים ואף הופיע ברשימות רבי-המכר של ה”ניו יורק טיימס” וה”גרדיאן”.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *