ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

העתיד של המוח

12 ביולי 2015 גדי איידלהייט

אחת המחשבות שחלפו לי בראש לאחר קריאת הספר היא שבפעם הבאה שהילד שלי ישאל אותי האם משהו שנראה בדיוני אפשרי, במקום לענות כמעט מיד: “ברור שלא”, אולי כדאי להיות מסויג ולענות בדיפלומטיות זהירה: “היום לא, גם לא מחר, אבל אולי הילד שלך כבר לא ישאל אותך כי זה יהיה כל כך פשוט”. מיצ’יו קאקו בספרו החדש העתיד של המוח עושה שוב את מה שהוא אוהב (וראו ספרו – הפיזיקה של העתיד): לוקח תחום ובודק לאן המחקרים העכשוויים יובילו, אולי. זה לא מדע מדויק. יש הרבה ניחוש והרבה אופטימיות. קאקו אינו מדען מוח ואינו חוקר בתחום אבל עובדה זו לא מפריעה אלא להפך. הוא כותב על תחום שהוא אוהב וכל כתיבתו מבוססת על שיחות וראיונות עם מאות מדענים (כולל ישראליים). הספר מעניין, מסקרן ולעתים אפילו מטריד.

טלפתיה למשל. האם אפשר להעביר מחשבות מאדם אחד לאחר? בוודאי שלא תגידו אולם כנראה שכן אפשר. לפחות ברמה מסוימת (וההסתיגות של ברמה מסוימת תלווה אתכם לכל אורך הספר). אם למשל מכשירי MRI יהיו מספיק קטנים וקומפקטיים הם יוכלו לקרוא מחשבות של איש אחד, להמיר אותם לתקשורות אינטרנט ולשלוח אותן לכל מקום בעולם. מדענים כבר יודעים לזהות שמחשבה על פריט מסוים כמו כלב מפעילה נוירונים מסוימים. אם האזור במוח פעיל, אתם חושבים על כלב. איזה סוג של כלב? צבע? גודל? איך נשמעות הנביחות שלו והאם גם רואים את הריר שנוזל לו ושומעים את ההתנשפות?? לא כרגע, לא מחר, אולי פעם.

הנה סרטון קצר על הספר ואם אתם רוצים יש גם הרצאה של שעה

הספר הוא שיר הלל למכשיר המופלא MRI על נגזרותיו השונות (מופיעים עוד כמה מכשירים ושיטות אבל MRI הוא הכוכב הראשי של חקר המוח). אבל MRI רק מראה מה קורה ואיפה והוא כלי מיפוי. הוא יוצר ערימות על ערימות של נתונים. הוא לא הופך אותם למידע ובטח שלא לידע (קראו מאמר אחר שלי על ההבדל בין נתונים מידע וידע). הוא לא באמת מסביר איך זה עובד. ופה עולות שאלות שהספר לא ממש דן בהן. נמפה את כל הנוירונים. נבין כל נוירון על מה הוא אחראי. נבנה מוח אנושי בהנדסה לאחור (פרוייקט שאפתני של עשרות שנים, שידמה רק חלקים מהמוח, ללא קשר למערכות הזיכרון והחושים למשל) ועוד ועוד, אבל אלו יאפשרו לנו אולי תאר את פעילות המוח, לפענח אותה ואפילו לשלוט עליה ברמה מסוימת, אבל כלל לא בטוח שנבין אותה. כלומר אנו נדע אם אדם שמח או עצוב או חושב על אהובתו לשעבר, אבל מה גרם לו לחשוב, איך התהליכים הכימיים והמולקולות גורמות לאהבה (גם בנושא זה כבר יצאו מספר ספרים למשל הכימיה של האהבה).

בסרט המטריקס משתילים זכרונות וידע מתוך כרטיסים. תוך דקות אפשר ללמוד שפות ואומנויות לחימה. גם בספר המדריך לימים הקרובים של יואב בלום, משתילים זיכרונות אולם בצורה נעימה הרבה יותר דרך אלכוהול משובח במקום לחבר אלקטרודות למוח. גם פיתוחים אלו אולי יתאפשרו בעתיד. לכו תדעו.

אז מה העתיד של המח? מבחינה אבולוציונית לא יהיו שינויים בולטים בעשרות השנים הקרובות. המוח עצמו לא ישתנה. אנחנו נדע יותר מה קורה שם, אולי נצליח להתקדם בתחום בינה המלאכותית תחום שנדמה שמתפתח בצעדי ענק אבל לא ממש. כל התוכנות, האפליקציות, הרובוטים המופלאים שמסביבנו בנויים על עוצמת מיחשוב אדירה ועל היכולת לבצע המון חישובים במהירות. אינטליגנציה? טרם. הספר אינו אחיד מבחינת העניין שהיה לי. פרקים מסוימים היו כבר בגדר מדע בדיוני מושלם (ישויות אנרגיה ומוח ללא גוף) בעיקר בהתייחסות לספר הסינגולריות מתקרבת ועל הרעיונות המוזרים עוד יותר שמופיעים בו מהם אפילו קאקו נראה מסוייג. תחום אפור נוסף, תרתי משמע, הוא התחום האתי והאפשרויות לשימוש פלילי נרחב בטכנולוגיה. קאקו אופטימי. הוא מעלה את השאלות אבל טוען, אולי בתמימות, כי יש מספיק זמן לפתור אותן בדרכים כאלו ואחרות. נקווה. לגבי מה יקרה או לא אני מאמץ את דעתו של נילס בוהר שאמר: “תחזיות הן דבר מסוכן, במיוחד בכל מה שנוגע לעתיד”.

העתיד של המח - כריכת הספר

העתיד של המח

העתיד של המח
מיצ’יו קאקו
מאנגלית: אורי שגיא
הוצאת אריה ניר 2015 (במקור 2014)

מגב הספר

העתיד של המוח הוא מסע גילוי מהמם חושים וחסר תקדים בחזית חקר המוח. מיצ´יו קאקו מציג בפנינו נקודת מבט רחבת היקף על המחקרים פורצי הדרך שנערכים ברחבי העולם – תוך הסתמכות על התגליות החדשניות ביותר בפיזיקה ובמדעי המוח. מה שנחשב פעם נחלתו הבלעדית של המדע הבדיוני הופך כיום למציאות מפתיעה. הקלטת זיכרונות, טלפתיה, צילום חלומות, שליטה מוחית, אווטארים וטלקינזיס אינם רק בגדר אפשרות עתידית, הם כבר קיימים. יום אחד נוכל לקחת “גלולה חכמה” לשיפור האינטליגנציה שלנו; נשלוט במחשבים וברובוטים בכוח המוח; ואולי אפילו נצליח לשתול במוחנו זיכרונות מלאכותיים.
מיצ´יו קאקו מציג דרכים חדשות ומרחיקות לכת לטיפול במחלות נפש, לקידום בינה מלאכותית ולהבנת דרכי המחשבה של חייזרים. הוא לוקח אותנו להרפתקה מדעית מרתקת אל צפונות העתיד, ומספק לנו הבנה מקיפה לא רק של תפקוד המוח אלא גם של הטכנולוגיות שישנו בקרוב את חיי היום-יום שלנו.

מיצ´יו קאקו, אחד המדענים הבולטים והמוערכים של ימינו, הוא פרופסור לפיזיקה תיאורטית ואחד ממייסדיה של תורת המיתרים. הוא מחברם של ספרי מדע פופולרי שהיו לרבי-מכר בין-לאומיים. ספריו היקום של איינשטיין, הפיזיקה של הבלתי אפשרי והפיזיקה של העתיד ראו אור בהוצאת אריה ניר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *