ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הפלא של אנה

25 ביולי 2017 גדי איידלהייט

את הספר “הפלא של אנה” קראתי מתוך סקרנות. בכל זאת אמה דונהיו כתבה את חדר הנהדר ולמרות שהיה לי די ברור שלאיכויות שלו לא נגיע, קיוויתי למשהו מעניין. ליב (אליזבת) נשכרת על מנת לצפות באנה, ילדה שלטענת משפחתה הפסיקה לאכול כבר ארבעה חודשים ובכל זאת חיה חיונית ועירנית. גם עולי הרגל כבר מגיעים לכפר הנידח באירלנד, וועדת הנכבדים המקומית (הכומר, הרופא, החנווני ועוד כמה) שכרה שתי אחיות שיוכלו להגיש דו”ח על העניין.

לליב וגם לקורא ברור שמדובר ברמאות/טריק/אחיזת עיניים. אף אחד לא יכול לחיות בלי אוכל במשך ארבעה חודשים, אבל ליז לא רואה ולא מוצאת שום זמן שבו הילדה אוכלת. המתח הנבנה בתחילת הסיפור הוא האם ליז בסוף תאמין שהילדה לא אוכלת (אין סיכוי), או שנגלה איך הילדה מקבלת מזון, אולם גם זה אינו סוף הסיפור שכן העניין אינו האם הילדה אוכלת או לא, אלא למה היא לא רוצה לאכול, ולמעשה מדוע היא מנסה למות.

הספר אינו רומן היסטורי, אמנם כימשון תפוחי האדמה והרעב באירלנד משמשים לו רקע, אבל הוא היה יכול להתרחש במקומות רבים אחרים לפני מאה וחמישים שנה, בהם היו אנשים מאמינים יותר, ומאמינים פחות. לעומת הקצב המהיר בחדר, והמתח בחלקו הראשון, בספר זה מתח פחות ואני לא הצלחתי להזדהות עם אף דמות בסיפור, אנה תאכל או לא תאכל? לא היה לי משנה כל כך, לעומת הרצון לראות את ג’וי וג’ק משתחררים. גודש תיאורי הכפר ועוד יותר גודש התפילות הנוצריות העמיסו מדי על העלילה. תרגום הספר אינו אחיד, לעתים שומר על שפה עתיקה ולפעמים מכניס ביטויי סלנג בני ימינו, והיקשה עלי את הקריאה. בין אם מדובר במקור האנגלי ובין אם בתרגום עצמו, מצאתי את עצמי מדלג על פסקאות שלמות, שלא הוסיפו כלום.

למרבה המזל, בחלקו השני של הספר, לאחר שהצפוי התברר, הקצב משתפר ואיתו מגיעים גם העימותים. האם אפשר להישאר פאסיבי. האם התפקיד הוא רק לתעד, או שיש צורך ואולי אפילו חובה להתערב? זו שאלה שהרבה דמויות נבחנות על פיה, ולא תמיד יש תשובה נכונה. למרות שמקריאה שטחית נראה שדונהיו יוצאת חוצץ נגד אמונות והנזק שהן גורמות, הרי שלאמונות יש גם כוח רב והיחס לאמונה בספר אינו הגון לגמרי.  הספר מעלה שאלות אחרות, כי הספר עסוק באנשים במצוקה: באנשים שאירעו להם טרגדיות משפחתיות, בחוסר היכולת להתמודד איתן בתוך ומחוץ למשפחה, בעיוורון של הקהילה ובאי הבנת המשמעות של האסון הנוסף הממשמש ובא. מעלה, אבל לא עוסק בהן, וחבל, כי אלו שאלות שמתאימות לכל מקום ולכל זמן, ואירלנד של מחצית המאה ה-19 היא רק דוגמה.

ולכן בסיום הספר אני חש תחושה של החמצה. דונהיו מסוגלת ליותר, ויכלה גם בספר זה לתת יותר.

 

כריכת הספר הפלא של אנה

הפלא של אנה

הפלא של אנה
אמה דונהיו
מאנגלית: נעה בן פורת
הוצאת מודן 2017

מגב הספר

סיפורם הקסום של שני זרים אשר נאלצים לפעול יחד כדי לחשוף סוד אפל, והקשר הבלתי אפשרי ששינה את חייהם.
 ליב‭ ‬רייט‭, ‬אחות‭ ‬אנגלייה‭, ‬מגיעה‭ ‬לכפר‭ ‬אירי‭ ‬נידח‭ ‬כדי‭ ‬לבצע‭ ‬משימה‭ ‬יוצאת‭ ‬דופן‭: ‬עליה‭ ‬לצְפות‭ ‬במשך‭ ‬שבועיים‭ ‬באנה‭ ‬או´דונל‭ ‬בת‭ ‬האחת‮–‬עשרה‭ ‬שטוענת‭ ‬שלא‭ ‬אכלה‭ ‬מאומה‭ ‬זה‭ ‬ארבעה‭ ‬חודשים‭. ‬מבקרים‭ ‬מכל‭ ‬רחבי‭ ‬העולם‭ ‬נוהרים‭ ‬לחזות‭ ‬בפלא‭, ‬אך‭ ‬אחרים‭ ‬מביעים‭ ‬ספקות‭. ‬תושבי‭ ‬הכפר‭ ‬המבולבלים‭ ‬מצפים‭ ‬שליב‭ ‬תוציא‭ ‬את‭ ‬האמת‭ ‬לאור‭.‬‭ ‬ ליב‭ ‬משוכנעת‭ ‬שתחשוף‭ ‬תוך‭ ‬זמן‭ ‬קצר‭ ‬את‭ ‬התרמית‭ ‬שניזונה‭ ‬מבורות‭ ‬ומאמונות‭ ‬תפלות‭ ‬ונעזרת‭ ‬בכתב‭ ‬עיתון‭ ‬מקומי‭. ‬אך‭ ‬ככל‭ ‬שהימים‭ ‬חולפים‭, ‬היא‭ ‬מאבדת‭ ‬את‭ ‬ביטחונה‭. ‬האם‭ ‬אנה‭ ‬נוכלת‭ ‬או‭ ‬שהיא‭ ‬פלא‭ ‬אמיתי‭? ‬ואולי‭ ‬משהו‭ ‬זדוני‭ ‬הרבה‭ ‬יותר‭ ‬מתרחש‭ ‬מתחת‭ ‬לאפה‭ ‬של‭ ‬ליב‭?‬ הפלא‭ ‬של‭ ‬אנה‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬פסיכולוגי‭ ‬על‭ ‬כוחן‭ ‬של‭ ‬אהבה‭ ‬ונחישות‭, ‬המציב‭ ‬שאלות‭ ‬נוקבות‭ ‬על‭ ‬דת‭ ‬ואמונה‭, ‬משפחה‭ ‬וקהילה‭ ‬ועל‭ ‬עוצמתם‭ ‬האפלה‭ ‬של‭ ‬סודות‭.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *