ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הפרטים שהושמטו

17 באפריל 2017 גדי איידלהייט

מאות ספרים מצדיקים שוב ושוב את אמירתו של טולסטוי. כל משפחה אומללה, אומללה בדרכה שלה, ויש דרכים רבות לאומללות. כך גם בספר זה שכריכתו מראה ילד צעיר על רק שדה חיטה אינסופי.

קנזס, שנות השמונים, עיירה קטנה בתוך שדות חיטה. סגן השריף מקבל הודעה על מוות באחת החוות, הוא יוצא לדרכו ומשער שמדובר בקרוב משפחה מבוגר שהגיע לבקר אולם מופתע למצוא את מרתה, אם המשפחה ללא רוח חיים. חקירת האב מעלה סיפור אחד, חקירת הבת סיפור שני, וכבר מצטרפים כמה פרטים לחבילה של אלו שהושמטו, חבילה שתגדל ככל שהספר יתקדם ובה נגלה עוד ועוד פרטים שהושמטו, לחלקם השפעה גורלית על העלילה. אנו הקוראים יודעים בדיוק מה קרה וכיצד מרתה מצאה את מותה. אולם התהליכים שגרמו לכך לא התחילו באותו יום שבוע או שנה, אלא דור קודם ואת התיאור המדויק שלהם נקבל בהמשך. הורים מתעללים, בריחה, ניסיון לשנות את החיים והיגררות לא רצויה לחיים הפשוטים של אשת איכר תוך ויתור על החלומות והתוכניות להיות אשת העולם הגדול. גם ארל היה צריך לוותר על תוכניותיו ולחזור לחווה של אביו במקום להיות מהנדס. הכעסים, הלחץ ואי שביעות הרצון הפכו את המשפחה למשפחה בחוסר תפקוד בה, כמו בדורות הקודמים, הילדים הם אלו שסובלים.

הסופר מנצל את הידע שלו כפסיכואנליטיקאי שחיבר ספרי עיון רבים בספר פרוזה מרתק, בבניית הדמויות ובחשיפת צפונות נפשותיהן בצורה אמינה ומעוררת הזדהות של הקורא. אנו בעיקר חשים רחמים כלפי הדמויות ועל חוסר היכולת שלהן לצאת מהסחרור בו הן נמצאות. הקורא נשאב לעלילת הסיפור ולפעמים מרגיש צורך לעשות קאט ולשנות קצת את העלילה, אולם הסופר לא מאפשר זאת וממשיך את הסחרור עד הסוף המר. זהו אינו סיפור שמח, אבל זהו ספר העוסק באנשים, ובנקודות השבר שלהם ומשאיר את הקורא שנהיה מעורב רגשית, עם כמה אנחות והבנה שסיים ספר מעולה.

 

כריכת הספר הפרטים שהושמטו

הפרטים שהושמטו

הפרטים שהושמטו
תומס אוגדן
מאנגלית: יואב כ”ץ
עם עובד 2017 (The Parts Left Out 2013)

גב הספר

הפרטים שהושמטו הוא סיפורה של משפחת ברומפמן – מגַדלֵי תבואה בקנזס המאובקת – שכל דור בה לופת את הדור שאחריו באחיזה משתקת, וכל דמות נחושה להימלט ממנת חלקה.

לבני הזוג ארל ומרתה היו חלומות אחרים בצעירותם, אלא שהגורל הוביל אותם לבחירה שנועדה להבטיח לחיים קודם כול את היציבות. אלא שכך מתחיל להתגלגל כדור שלג של חיים מבודדים חברתית, מלאים תסכול וזעם כבוש, הנפתחים בלידה לא רצויה ומסתיימים בהתפרצות רצחנית בלתי נמנעת.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *