ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הפרשה

4 באפריל 2019 גדי איידלהייט

בילדותי אהבתי מאוד את סדרת הספרים “עולם התנ”ך לילד” מאת שרגא גפני. היו לי חלק מספרי הסדרה וקראתי בהם רבות על גיבורי התנ”ך השונים: האבות, משה, יהושע ועוד. שרגא גפני אחד מהסופרים הפופולריים ביותר וכתב גם את סדרת דנידין (תחת השם און שריג) ואת הסדרה (שכנראה שייכת לתחום הפנטיזה) הספורטאים הצעירים, המתארת את מסעה של נבחרת ישראל בכדורגל עד לזכייה בגביע העולם, תחת השם אבנר כרמלי, וסדרות רבות נוספות.

אני מזכיר את שרגא גפני, על שלל שמותיו וסדרותיו, כי במשך זמן מה לאחר שקיבלתי את סדרת ספרי “הפרשה” מאת אמילי עמרוסי, ניסיתי להיזכר אלו ספרים הם הזכירו לי מילדותי, וכפי שכתבתי לא פעם, כל דבר שמזכיר לי זיכרונות טובים מהילדות הוא כבר מוצלח בעיני.

נער הייתי ואמנם לא זקנתי אך אב נהייתי, וכשבתי הגיעה לגיל 4-5 חיפשתי ספרים לקרוא איתה על פרשת השבוע. חיפשתי ולא ממש מצאתי. רוב הספרים היו עם אוריינטציה חרדית למדי, דבר המתבטא בכך שאין למשל דמויות נשיות בספר, או שכל הציורים הם של דמויות בעלות אופן חרדי, כאשר בוודאי אבותינו לא התלבשו כך במדבר, או שהכיתוב עצמו היה ילדותי ולווה כל הזמן בביטויים אינדוקטריניים. זה מה שהיה, אבל הרגשתי שאין לי משהו שאני לגמרי מרוצה ממנו.

ננצל את הבמה לשבח כאן את גננות ישראל, המוציאות להורים דפים יפים מדי שבוע בשבוע ומלמדות את ילדינו רבות על פרשת השבוע, הדפים נהדרים והילדים מגלים בקיאות, אולם ספר הוא משהו אחר, וכאן אמילי הצליחה לעשות משהו שכבר שנים לא היה, ונדרש בקרב ציבור גדול, וכנראה ההנעה הראשונית למעשה זה היה שגם היא התקשתה למצוא ספר מתאים לילדים שלה, קמה ועשתה, שבע שנים לקחה המלאכה, אולם סופסוף נשלמה.

ביחד עם אמילי עמרוסי בערב ההשקה לרגל סיום סדרת הספרים
ביחד עם אמילי עמרוסי בערב ההשקה לרגל סיום סדרת הספרים

אז מה בעצם היא עשתה? כמה מילים ואז נביא את הפרק לפרשת מצורע. למה דווקא מצורע? קודם כול כי זו אחת הפרשות הקרובה בזמן בו אני כותב את הפוסט, ושנית כדאי להראות שאמילי הצליחה להתמודד עם כל פרשה בתורה ולאו דווקא עם אלו שהן סיפוריות.

בן חמש למקרא אומרת המשנה באבות ואכן זו הדרך הטובה והנכונה ביותר ללמוד תורה. לקרוא את הפסוקים עצמם בלשון התורה. כך למדנו תמיד וכך נלמד גם עתה, אולם הסדרה של אמילי מהווה נדבך נוסף בלימוד וגם שער כניסה מפואר לילדים לעולם זה, מתאימה לילדים מגיל 3 ומעלה, ומשהו חשוב נוסף – מתאימה גם לציבור החילוני.

הספר אינו פירוש על פרשת השבוע וגם לא מלמד את פרשת השבוע, ולדעתי גם לא בדיוק עיבוד של הפרשה, אלא משהו מעט שונה שאני מתקשה להגדירו במילים, אולי שילוב של הכל ביחד. מעין סיפור קצר, הבא מהפרשה, מתאר אותה, מביא את עיקריה וכולו עוסק בה, אבל זהו סיפור איתו הילדים יוכלו להזדהות, ולרוב לראות את עצמם כדמות בסיפור. אין פה הפשטה של התורה, או הנמכה שלה, אלא הגבהה של הילד, תוך התייחסות אליו בגובה העיניים. כמובן שההורה יכול וצריך להמשיך כל פרק בכוחות עצמו.

ילדי כבר גדלו כך שאני לא יכול להביא התרשמות אישית מהקריאה של הספרים לילדים, אבל ללא ספק, הספרים האלו יעמדו במבחן הזמן ונשמור אותם להקריא לנכדים בבא הזמן.

הסדרה לא הייתה שלמה לולא השותפים הנוספים: מנחם הלברשטט, שאחראי על האיורים היפים והנאים שלוקחות את המילים ומעצימות אותן בהמחשה משמעותית ונהדרת והעורכת עינת ברזילי, שהגיעה עם כל הידע שיש לה בספרות ילדים וסייעה בהצלחת הסדרה.

הנה כמה תמונות מהספר מהפרק על פרשת מצורע.

הפרשה
אמילי עמרוסי
איורים: מנחם הלברשטט
ידיעות ספרים 2018-2019

מגב הספר

כֵּיף לִקְרֹא סִפּוּר עִם אַבָּא אוֹ עִם אִמָּא, בְּשַׁבָּת בַּבֹּקֶר אוֹ לִפְנֵי הַשֵּׁנָה.
לְהַרְגִּישׁ גּוּף נוֹשֵׁם וְאוֹהֵב, לַעֲקֹב אַחַר הָאִיּוּרִים, לְדַמְיֵן עוֹלָמוֹת עַתִּיקִים.

כֵּיף לְגַלּוֹת אֶת הַסִּפּוּר שֶׁלָּנוּ.

פָּרָשַׁת הַשָּׁבוּעַ לִילָדִים הוּא מֵיזַם דֶּגֶל שֶׁל הוֹצָאַת יְדִיעוֹת סְפָרִים, שֶׁנֶּהֱגָה מִתּוֹךְ הַשְׁקָפָה כִּי יְלָדֵינוּ רְאוּיִים לְהֶכֵּרוּת רִאשׁוֹנִית עִם הַחֻמָּשׁ, בְּסִיס הַתַּרְבּוּת שֶׁלָּנוּ כְּעַם. לָרִאשׁוֹנָה נִכְתְּבוּ וְעֻבְּדוּ כָּל פָּרָשׁוֹת הַתּוֹרָה, לְפִי הַסֵּדֶר, בְּאֹפֶן שֶׁמֻּתְאָם לִילָדִים דָּתִיִּים וְחִלּוֹנִיִּים כְּאֶחָד.

אֵמִילִי עַמְרוּסִי, סוֹפֶרֶת וְעִתּוֹנָאִית, שִׂרְטְטָה אֶת הַסִּפּוּר הַמִּקְרָאִי בִּרְגִישׁוּת וּבִמְתִיקוּת, הַמְּאַיֵּר מְנַחֵם הַלְבֶּרְשְׁטָט נָגַע בְּמִכְחוֹלוֹ בַּסִּפּוּרִים שֶׁל הַנֶּצַח, וּשְׁנֵיהֶם יַחַד יָצְרוּ עוֹלָם רַב-קֶסֶם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *