ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הקול והזעם

15 בינואר 2020 גדי איידלהייט

מפעל התרגומים המוצלח מאד של פוקנר בהוצאת פן בידי שרון פרמינגר ממשיך לספר שכונה “פסגת יצירתו של הסופר”, והספר שבגינו זכה בפרס הנובל (למרות שהפרס מוענק ליוצר בצורה כללית ולאו דווקא על יצירה מסוימת). באופן חריג למדי, הספר כולל עמוד הקדמה (במקור וגם במהדורות העבריות) המסביר איך לקרוא את היצירה ובפרט מדגיש שהפרק הראשון נכתב מנקודת מבט של אוטיסט בתפקוד נמוך (שאז התייחסו אליו סתם כאל מפגר ומשוגע וממילא גם פוקנר לא הכיר את האוטוזים כפי שהוא כיום), וגם הפרק השני נכתב בצורה של דמות מיוסרת נפשית ורדופה. בקיצור אומרים לכם להיות מוכנים לכך שעד אמצע הספר פשוט לא תבינו כלום. ראו בעצמכם.

והאמת שזה מזל וכנראה גם בהוצאה הבינו שלולא הקדמה זו רוב הקוראים פשוט יברחו. בקריאה ראשונה החלק הראשון נראה כג’יבריש מוחלט ואפילו קשקוש. ללא אותה הכנה מוקדמת סביר ביותר שהייתי נוטש את הספר. גם חלקו השני מערבב כמה וכמה סיפורים. מה שפוקנר עשה נחשב לחלוצי מאד בזמנו לפני תשעים שנה והוא אחד מהראשונים הכותבים בצורה זו, צורת זרם התודעה הנאה במעגלים וסחרורים לא לינאריים, צורה שמקשה מאד על קריאת הספר. לא ברור לנו מי הדמויות, לא ברור לנו האם קדי היא דמות או מי שנושא את עגלת הגולף הסמוכה (כמובן גם וגם), ולא ברור לנו אם מתייחסים להווה או לעבר או לשניהם כאחד. לאט לאט אנו בונים לנו תמונת מצב, עגומה וקודרת על משפחת קומפסון, שנכסיה אבדו מזמן, וגם מהשם הטוב שהיה לה לא נותר כלום. רומן שקיעה קלאסי, המייצג את הדרום כולו.

פוקנר אינו הראשון לכתוב רומני שקיעה על פני דורות. די אם נזכיר את הרומן שקדם לו בשלושים שנה, “בית בודנברוק” מאת תומאס מאן. רומן מופתי ואבן דרך בספרות העולמית. פוקנר רוצה לספר סיפור דומה אולם לעשות זאת בטכניקה אחרת, וכך פרק אחר פרק אנו מקבלים יותר מידע, מבינים מי האנשים במשפחה ואיך כל אחד מהם דפוק בדרכו שלו. פוקנר עוד יחזור למשפחת קומפסון ביצירות מאוחרות יותר שלו, שלא קראתי, אבל אני סקפטי מאד אם מצבם ישתפר, אולי בדמות קוונטין הצעירה, שמנסה לבנות לה עתיד אחר.

רק בחלקו השני של הספר הדברים מתחברים ופתאום כל הג’יבריש בחלקו הראשון מקבל משמעות. למעשה אין ברירה אלא לקרוא את הרומן שוב, וכך לגלות משמעויות שהוטמנו שם בידי הסופר.
לכן, אין בסקירה זו כדי לנתח את הספר, ומאחר ולטעמי כל גילוי שאומר, יגרע מחוויות הגילוי העצמית של הקרוא אאלץ לנצור את לשוני. אסתפק בלומר שלמרות הקושי בקריאת הרומן, כדאי להתגבר עליו, מותר גם לדלג מעט בחלק הראשון, המאמץ כדאי, ומי שיצלח אותו יגלה שהספר הוא אכן יצירה מורכבת ומיוחדת במינה, גם לאחר תשעים שנה, ובתרגום קולח וזורם כאילו לא עברו כל כך הרבה שנים.

הקול והזעם
ויליאם פוקנר
מאנגלית: שרון פרמינגר
הוצאת פן ספרים 2019

מגב הספר
הקול והזעם מגולל את סיפור התדרדרותה של משפחה קומפסון, אריסטוקרטים דרומיים ותושבי יוקנפטאווה, המחוז שבדה ויליאם פוקנר, באמצעות מונולוגים פנימיים של שלושה אחים: בנג’י המטורלל, “המפגר” שבימינו היה מאובחן כנראה כאוטיסט; קוונטין האינטלקטואל, שנשלח ללמוד בהרווארד; וג’ייסון הציני, האכזר ורודף הכסף והתהילה.

חלקו האחרון של הרומן מסופר מנקודת מבט של מספר חיצוני ומתאר את אם הבית השחורה דיסלי ואת התנהלותה בתוך המשפחה.

הקול והזעם, שיצא לאור ב-1929, נחשב לספר הטוב ביותר של ויליאם פוקנר וייתכן ששימש גורם מרכזי בהחלטה להעניק לו את פרס הנובל. הרומן התקבל מיד בהערכה רבה מצד המבקרים שהיללו את השימוש המשוכלל שעושה פוקנר בטכניקת זרם התודעה, והשוו אותו לג’יימס ג’ויס ודוסטוייבסקי.

במהלך השנים זכה הרומן להצלחה כבירה גם בקרב קהל הקוראים וגם זכה לשני עיבודים קולנועיים (ב-1959 וב-2014).

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *