ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הקנצלרית

9 ביוני 2017 גדי איידלהייט

מאז שסיימתי את ספרו הקודם של אלדד בק , גרמניה אחרת, הסתקרנתי במה יעסוק ספרו הבא. האם יהיה זה ספר דומה על גרמניה, שכן אירועים חדשים צצים כל הזמן, האם יהיה זה ספר על מדינה אירופאית אחרת או אפילו ארצות הברית, או האם נקבל הרחבה לחלקים מהספר.

התשובה הגיעה השנה, כאשר ספרו החדש, עוסק כולו בקנצלרית אנגלה מרקל, לה הוקדשו פרקים בודדים בספר הקודם. מרקל אכן דמות מרתקת. גרמניה כולה מרתקת את הישראלי. מדינה שנואה לרבים המהווה משאת נפש לאחרים, ממדינה ששר החוץ שלה עושה בושות ואילו הנשיא לשעבר נושא דברים בטקס יום הזיכרון לשואה. גרמניה היא חידה עבורי, חידה שלמרות שני ביקורים בברלין, אפילו עוד לא התחלתי לפענח, ומרקל היא חידה בתוך חידה. אישיות חזקה, אבל נראית תמיד מעט נאבעכית מול המצלמות. לפעמים סותרת את עצמה, וגם כשהיא מתעצבנת היא עושה את זה באיפוק גרמני, שאמנם אני מכיר אותו היטב מאופיי הייקי, אבל שונה כל כך מהאופי הישראלי.

ייתכן ועל מרקל נכתבו ביוגרפיות, אבל בוודאי שאף אחת מהן לא נכתבה לקהל הישראלי, כפי שמעידה כותרת המשנה של הספר: “מרקל, ישראל והיהודים”. בהתאם לכך, הספר אינו רק ביוגרפיה של מרקל, אלא בעיקר ביטוי של משנתה הפוליטית בסוגיות המעסיקות במיוחד את היהודים והישראלים.

תחילתו של הספר היא חלקו הביוגרפי ומתאר את חייה של מרקל ואת עלייתה לשלטון. מרקל, שאביה הקתולי בחר להגר ממערב גרמניה למזרחה, מעבר נדיר ואף אבסורדי, גדלה באחת מארצות הרשע, וביקור קצר במוזיאון השטאזי יוכיח, שהאכזריות הגרמנית לא הסתיימה כלל בתום מלחמת העולם השנייה. כמו כן מדיניותה הרשמית של מזרח גרמניה, הייתה שהנאצים אינם קשורים כלל למדינה זו, מעולם לא היו בה והם כולם במערב. באופן מובהק, ישראל, הישות הציונית, תוארה כשטן, כמשתפת פעולה עם מערב גרמניה (הנאצית), ולמעשה מזרח גרמניה הייתה מהמדינות הבולטות שתמכו באש”ף ואת פרות הבאושים של מדיניות זו אנו אוכלים עד היום, שנים אחרי שמזרח גרמניה נעלמה באבק ההיסטוריה.

מרקל לא הלכה שולל אחר דוקטורינות אלו וגיבשה לעצמה מחשבה עצמאית, דבר שיכל להיות מסוכן בחלק מהשנים. אולי היא הרגישה בטוחה יחסית בשל אזרחותה המערב גרמנית שהיוותה מעין תעודת ביטוח. גם לאחר שנבחרה לתפקידים בממשלה ובוודאי כקנצלרית, נקודות אלו הנחו אותה, חשיבות גדולה לזכויות אזרח וחשיבות גדולה להתעמת עם זיכרון השואה ועם האחריות של גרמניה לכך. בעוד שמנהיגים רבים בעולם מתנערים מאחריות לשואה, ומאשימים כולם את הגרמנים, שחלקם בעצמם מתנערים מאחריות זו ומאשימים את הנאצים שהיו פעם, או דווקא את היהודים והישראלים שמתעקשים להאשים את גרמניה, דווקא מרקל, בצעדים שלעתים רבות אינם פופולריים בארצה, לא מוכנה להתכחש לאחריות זו.

וכך עובר הספר באופן טבעי למדיניות של מרקל בנושאים בהם מעורבת ישראל, ובעיקר במשא ומתן מול הרשות הפלסטינית, מימי אולמרט, אז עלתה לשלטון, ועד ימינו, ובמשא ומתן על הגרעין האיראני שהסתיים בשנים האחרונות.

בכך מהווה הספר תמהיל מאוזן של ביוגרפיה, פוליטיקה ומדעי המדינה והיסטוריה. ייתכן ולא כול הפרקים יעניינו את כול הקוראים, וחלקם היו נראים לי ארוכים ומפורטים מדי. בניגוד לספרו הקודם של בק, שהיה אוסף מאמרים שאת רובם ניתן לקרוא ללא סדר מסוים, הרי ספר זה הוא יצירה מורכבת יותר הדורשת מהקורא יותר מאמץ. בכל אופן, במקומות שבהם הנושא עניין אותי פחות, פשוט דילגתי כמה עמודים.

ספרים העוסקים בפוליטיקיה עולמית מועדים להתיישן עוד טרם פרסומם. גם בשפרה זרמו כבר לא מעט מים, אולם למזלנו הספר יצא בתזמון שאפשר לבק, בסוף הספר, במעין הערה, לשים את האצבע על העימות המעניין הבא. עימות גרמניה-ארה”ב. אין זה סוד, שמרקל לא הייתה מרוצה מבחירתו של טראמפ. היא לא טרחה כלל להסתיר זאת ואפילו לנזוף בטראמפ. נזיפה זו, אליבא דבק, אינה רק מחווה דיפלומטית בעלמא אלא מהווה ניסיון למהפך מעמדות ביחסי גרמניה ארה”ב. לא עוד ארצות הברית כמדינה כובשת/משחררת (צבא ארה”ב עזב לחלוטין את גרמניה שנים לאחר נפילת החומה) מעל גרמניה, אלא גרמניה היא שווה לארצות הברית, אם לא למעלה ממנה מבחינה מוסרית. עימות זה הולך ומחריף מול עיננו וממש בזמן האחרון, על רקע נסיגתו של טראמפ מהסכמי פריס. בוודאי דברים אלו יתפתחו בעתיד הקרוב.

נראה שבק כבר יכול לאוסף חומרים לספרו הבא. איני יודע מה יהיה נושאו, אולי הבלגן הגדול שמתחולל בממלכה שעדיין מאוחדת, בריטניה, אולם אני יודע שבק הוא אחד העיתונאים הרציניים ביותר לענייני אירופה, ואני נהנה מאד לקרוא את מאמריו המתפרסמים בעיתונות הכתובה וברשת.

אני לא לגמרי משוכנע שבק פיצח את חידת מרקל וגרמניה, אולם ללא ספק, מבין כל מי שכותב בעברית, הוא נמצא הכי קרוב לפתרון. הקורא הישראלי יכול להרגיש בר מזל, על שיש באפשרותו לקבל ביוגרפיה, תפורה למידותיו, על אחת הדמויות המרתקות ביותר כיום בפוליטיקה העולמית.

 

כריכת הספר הקנצלרית

הקנצלרית

הקנצרלית
מרקל, ישראל והיהודים
אלדד בק
ידיעות ספרים 2017

מגב הספר

אנגלה מרקל שבתה את ליבם של הישראלים.

לא היה עוד מנהיג זר שנהנה מפופולריות כה רבה בקרב הציבור הישראלי ושהשפיע בצורה כה דרמטית על יחס הישראלים לארצו כקנצלרית גרמניה. וזאת, למרות שמעט מאוד ידוע בישראל על סיפורה האישי של מרקל, על דרכה מלאת הקשיים להנהגת ארצה ועל דרך התמודדותה עם המשברים הבינלאומיים, התכופים והבלתי פוסקים, שליוו אותה מתחילת כהונתה כקנצלרית.

אלדד בק חושף בספר זה לראשונה את סיפורה של האישה הראשונה שנבחרה להנהיג את גרמניה ושמצאה את עצמה מנהיגה את אירופה כולה לאחד המשברים החריפים שידעה מאז תום מלה”ע השנייה. ה”ניו יורק טיימס” הכתיר את מרקל לאחר בחירתו של דונלד טראמפ – “המגנה האחרונה של המערב הליברלי”. אך, בגרמניה ובאירופה גוברים קולות המחאה והביקורת על התנהלותה של הד”ר לפיזיקה שהפכה הודות לשרשרת צירופי מקרים לאישה החזקה ביותר בעולם. מחאה וביקורת המאיימים על עתידה הפוליטי של מרקל.

הקנצלרית – מרקל, ישראל והיהודים פורש בפני הציבור הישראלי גם את עומק מחוייבותה של הקנצלרית לישראל ולעם היהודי, תוך מסע אל העבר הלא מוכר לישראלים רבים: גרמניה המזרחית, הקומוניסטית, חוד החנית של “הגוש המזרחי” נגד ישראל – שבה גדלה אנגלה מרקל. לא ניתן להבין את הדרך הארוכה שמרקל עשתה, מבלי לחדור תחילה לנבכי ההוויה המזרח-גרמנית.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *