ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הקרטוגרף של שטח ההפקר

6 ביוני 2018 גדי איידלהייט

כבר כמה שנים שמציינים מאה שנה למלחמת העולם הראשונה. נוכחתי בכך גם בביקורים באירופה וגם בתחום הספרותי. יצאו הרבה ספרי עיון על המלחמה וגם ספרי פרוזה, ואחד מהם תורגם עכשיו ומביא סיפור מהחזית ומהעורף. החזית: הגיס הקנדי בצרפת ובעיקר בהכנות לקרב רכס וימי, שבויקיפדיה נאמר עליו: “הקרב נחשב בהיסטוריוגרפיה של קנדה כמיתוס מכונן של הלאומיות הקנדית ולידת האומה הקנדית”. העורף: כפר קטן לחופי האטלנטי בנובה סקוטיה.

אנגוס מקגארת’ מתגייס לצבא, בעיקר על מנת לחפש את גיסו, אבין האנט, שנעדר בקרבות (כנראה בקרב על הסום). אנגוס הוא אמן ונווט ימי וחשב שישרת כקרטוגרף בודד ויצייר מפות בלונדון תוך סריקה של בתי החולים. אבל במלחמה כמו במלחמה הוא מוצא את עצמו בחזית, מקבל דרגות קצונה, מוביל חיילים לקרב, ומנסה להישאר עם חייליו בחיים. בהחלט לא מה שהוא ציפה לו.

בבית, בנובה סקוטיה הרחוקה, אשתו הלן חווה משבר מהיעדרותו הממושכת של אחיה ובנו סיימון-פיטר מנסה להתבגר ולהתגבר ללא תמיכה הורית, כאשר סבו, דנקן, אביו של אנגוס, מתנגד למלחמה, ואזרחים קנדים ממוצא גרמני נחשדים כמחבלים. לאנגוס הם לרוב לא דואגים, מאחר ואינם יודעים כלל איפה הוא מוצב.

שתי העלילות מתרחשות במקביל וקטעי המלחמה מבוססים על האירועים שהיו, אולם לא נותנים תמונה מלאה על מהלך הקרבות, אלא תמונה מקומית ברמת פלוגה או גדוד. העלילה בצרפת, כמתחייב ממלחמה, מהירה יותר מהעלילה הקנדית. שלא כמו הקוראים האמריקאים והקנדים שלא ידעו מלחמה בגבולם עשרות רבות של שנים, ואם אין להם קרוב משפחה בצבא, אינם מכירים בה גם כיום,תיאורי המלחמה לא יעשו רושם מיוחד על הקורא הישראלי, מאחר ולצערנו אנו רגילים למלחמות, מקלטים, אזעקות ואפילו למסכות אב”כ וגם בספרות המקומית ישנם תיאורים טובים יותר של פלוגה בקרב. אפילו הניגוד הבולט בין החזית לבין כפרים קרובים מאוד לחזית שהחיים ממשיכים בהם כמעט כרגיל,  נשמע מעט מוכר.

כאשר אנגוס חוזר לקנדה, אך לא כמו שיצא ממנה, חל מפנה מסוים בספר ובנקודה זו התחלתי להבין טוב יותר את מהותו. עלילת המלחמה נהייתה משנית והיא רקע לסיפור המשמעותי יותר של יחסי הורים ובנים, בעיקר בצד הגברי. מערכת היחסים הסבוכה, בין דנקן לאנגוס, הציפיה שאנגוס יירש את מקומו והרצון של אנגוס לעשות דברים אחרים, מול מערכת היחסים הדומה/שונה של אנגוס מול סיימון-פיטר שבעצמו רוצה את אותם דברים. שטח ההפקר אינו רק השטח בצרפת שהבדיל בין הכוחות הגרמנים לקנדים, בעת שאלו וגם אלו התכוננו לקרב הבא, אלא הוא האוקינוס השלם המפריד בין שני האבות לשני בניהם, והספר נכנס לשטח הפקר זה.

שטח ההפקר הוא גם השטח אצל אדם שחזר ממלחמה לאחר שחווה אותה ואת מוראותיה הקשים, איבד חברים לנשק ופקודים ואינו יכול לדבר על כך עם איש, שכן אין מי שיבין אותו. אנגוס לא סובל מהלם קרב, ביטוי המוזכר בספר, אבל אני בספק רב אם אובחן בצורה כזו לפני מאה שנה, ובכל זאת, חוויותיו מפריעות לו להשתלב בחזרה בחיי המשפחה הרגילים עם אשתו (שבעצמה עברה תמורות) ועם בנו אותו עזב בדיוק בגיל שבו הילד הופך לגבר.

בראייה לאחור, היבטים אלו מופיעים בספר גם בתחילתו, אבל לא בצורה מודגשת מספיק ולכן הקריאה בו כרומן מלחמתי אינה נכונה, מאחר וככזה הוא ממוצע למדי. אולי הבחירה ברקע המלחמתי היא בגלל מאה השנים למלחמה ואולי גם לתת כבוד והוקרה ללוחמים קנדים אלו ושזכרם לא יישכח. אולם מי שייקרא אותו יותר כרומן משפחתי על רקע המלחמה המעצימה את המרחק והמשבר, יחווה קריאה דרכה אפשר להגיע יותר עמוק לנושאי הליבה שהספר עוסק בהם.

 

כריכת הספר הקרטוגרף של שטח ההפקר

הקרטוגרף של שטח ההפקר

הקרטוגרף של שטח ההפקר
פ”ס דאפי
מאנגלית: עפרה אביגד
תמיר//סנדיק ספרים 2018

מגב הספר

אנגוס מקגארת’, אמן, מלח ונווט מתגייס למלחמה כדי לאתר את גיסו הנעדר. בשעה שהוא נלחם על חייו בשדות הקטל של צרפת, נאלץ בנו המתבגר לתמרן בעורף בין נאמנות ואינטרסים. הקרטוגרף של שטח ההפקר הוא רומן היסטורי סוחף שיוצא לאור במלאת 100 שנה למלחמת העולם הראשונה ועוסק במחיר שגובה המלחמה בחזית ובעורף, ובאהבה ובהקרבה בין בני משפחה בעתות משבר.

פ”ס דאפי גדלה בניו אינגלנד ובבולטימור ובילתה את חודשי הקיץ בנובה סקוטיה, שם חיה משפחתה מאז 1754. ברומן הביכורים שלה, הקרטוגרף של שטח ההפקר, היא מתווה דיוקן מרתק של נאמנות, אומץ ואהבה למשפחה, ומובילה את גיבוריה בשתי הזירות אל מסלול התנגשות שישנה אותם לבלי היכר, וילמד אותם כי החיים לא שווים אם לא מוכנים להסתכן.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *