ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הרבי שלי

12 בדצמבר 2019 גדי איידלהייט

המקום הראשון אליו נסעתי משדה התעופה בניו-יורק בביקורי האחרון בעיר, היה לבית הקברות היהודי בקווינס ולקברם של אדמורי חב”ד. אין לי כל קשר או זיקה לתנועה והביקור לא היה מתוכנן, אולם בחוברת הפרסום במטוס הייתה מודעה מזמינה. מאחר והנחיתה הייתה בשעת בוקר מוקדמת, בטרם יש מקום אחר להגיע אליו, והמרחק מהשדה קצרצר, החלטתי לנצל את ההזדמנות מתוך סקרנות. הגעתי לשם עם בתי, שוטטנו בין המצבות, שכל אחת מהן כוללת כיתוב ארוך של דמויות חשובות בחסידות וביקרנו בציון, וכנראה שאנו היחידים שמכבדים את השלט המבקש לא לצלם שם . לא חוויתי חוויה רוחנית, אולם יש שם אווירה מיוחדת. היו עוד מבקרים בודדים, בכל זאת מוקדם בבוקר. מעט התפלאתי על מנהג קריאת וקריעת הפתקאות ואמרתי את נוסח התפילה לשלום המדינה ולשלום חיילי צה”ל. המקום אכן קרוב מאד לשדה, ואפשר לשלבו בנוחות בנסיעה מהשדה לעיר.

עד כאן סיפור האישי ועכשיו לספר. חבר שראה אותי מעיין בספר, שאל בקצרה “מה חדש?” ואכן דומה שבכתיבת ביוגרפיה נוספת על הרבי מלובביץ’ צריך להצדיק אותה. אף אני קראתי וסקרתי שתי ביוגרפיות (סודו של הרבי מאת יחיאל הררי, והרבי במותו ובחייו של פרידמן והיילמן) והשאלה צריכה מענה.

ייתכן שבניגוד לביוגרפיות על אישים אחרים, כתיבה על הרבי היא כה אישית עד שהיא מראה יותר על הכותב ופחות מכך על מושא כתיבתו, ולכן ייחודו העיקרי של ספר זה יהיה בזהות מחברו, הרב שטיינזלץ.

הרב שטיינזלץ, כידוע, לא נולד חסיד חב”ד ובפתיחת הספר הוא מתאר את פגישתו הראשונה עם הרבי, בגיל 33, שהפכה אותו לחסיד, ומשם ממשיך הלאה בספר שהוא הרבה יותר ספר זיכרון וקשר אישי, מאשר ביוגרפיה, במשמעותה המקובלת, ובכך גם מנסה להסביר, או יותר נכון להעביר את כוח המשיכה המיוחד של הרבי, כזה שהפך את חב”ד לתנועה גדולה ונפוצה.

אמנם מופיעות בספר קורות תנועת חב”ד מיום היווסדה, מהלך חייהם של האדמורים ובעיקר השינויים הכבירים שחלו עם מעבר האדמור השישי לארצות הברית. מוזכרים גם עקרונות יסוד בחשיבת חב”ד אולם כפי ששם הספר מרמז הספר הוא אישי מאוד.

ואולי בשל כך אחד הפרקים המעניינים בספר הוא “בדידותו של הרבי”. הרבי שבמינויו לתפקיד כמו ויתר על האישיות העצמאית שלו, של מנחם מנדל שניאורסון והפך לדמות אחרת, דמות השייכת לחסידות ולא לעצמו. הרבי המעיט לדבר על עצמו, ועל עולמו האישי והפרטי, שאותו שיתף רק עם אשתו, כמעט ולא ידוע דבר. גם את הפער הזה בין אלפי המכתבים, השיחות והמאמרים לבין אפס המידע על האיש עצמו, מציין הרב שטיינזלץ, ומנסה להסבירו.

הספר אינו ארוך, אינו פולמוסי, ולמרות שכתב אותו חסיד של הרבי, הוא הגיוגרפי במידה הראויה, תוך שהוא מציין גם ביקורות שונות על הרבי ודרכיו (כדוגמת הציטוט של ישעיהו לייבוביץ’: “הכרתי אותו, אבל אחר כך הוא יצא מדעתו” עמ’ 53). מאחר והוא גם אינו ביוגרפי ולא רואה צורך לתעד כל בדל ופיסת חיים, הוא אכן מתאים לאלו שרוצים היכרות עם דמותו המיוחדת של הרבי, אולם בספר שהוא יחסית קצר ונוח לקריאה.

הרבי שלי
עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ)
מאנגלית: יהודית שבתא ויהושע גרינברג
מגיד 2019
מגב הספר

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *