ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הרב שלמה קרליבך

15 באוקטובר 2017 גדי איידלהייט

שמעתי על הרב קרליבך, הכרתי שירים של הרב קרליבך, אבל לקח הרבה מאד זמן עד שבפועל הצטרפתי למניין בנוסח קרליבך, לפני למעלה מעשרים שנה. אני עוד זוכר את קבלת השבת הראשונה בבית הכנסת “לכו נרננה” בגבעת שמואל אליה לקח אותי חברי הטוב ד. שבא להתארח בביתי, ומאז טעמה של התפילה בניגונים תפס אותי עד כדי כך שאני מוצא את עצמי משועמם בתפילה בלעדיהם. כיום מנייני קרליבך נהיים נפוצים יותר ויותר, וגם בתי כנסת שאינם כאלו משלבים מנגינות רבות של הרב קרליבך בתפילה, במינונים כאלו ואחרים.

ולמרות שיש הקלטות וספרי סיפורים לרוב, ביוגרפיה על הרב קרליבך עוד אין ופער זה נסגר כעת על ידי הרב נתן אופיר. הספר בנוי בשלושה חלקים שיש בהם חפיפה לעתים. החלק הראשון הוא סיפור החיים, מלידתו בגרמניה ועד פטירתו בניו יורק. מסלול החיים של “יקה” טיפוסי, בן למשפחה רבנית קלאסית, שגדל בעולם התורה ויכל להיות רב ופוסק חשוב, אולם עזב דרך זו, שנהיה לשליח הרבי מלובביץ, עד שבשל ריטונים על שיטות עבודתו (שכללו פעילות משותפת לגבירם ונשים) עזב את חב”ד בצורה רשמית, אם כי תמיד ראה עצמו כמחובר אליה, ופעל בצורות שונות בכובעים שונים. רב ותלמיד חכם, מדריך, מורה, עוזר לכולם, מחזיר בתשובה, עורך חופות, מלחין ניגונים, ולמעשה בעצמו נהייה מעין אדמו”ר לחסידיו, למרות שמעולם לא ראה עצמו ככזה. חתיכת סיפור חיים, וזה לא הכל או איך שאמר הרב אתם חושבים שפה הסיפור נגמר? פה הוא רק מתחיל.

דמות ייחודית, שונה ופורצת דרך, והספר למרות שמחברו טוען פעמיים שאינו הגיוגרפיה, מתקרב לעתים לצורת כתיבה זו בנסותו להראות לנו שוב ושוב עד כמה הרב קרליבך היה אדם מיוחד, אדם שהקדים את זמנו, שהכניס כלי נגינה לבית הכנסת, דבר שהיה בחזקת טאבו בשנות החמישים, עוד גיטרה, שהתחבר עם היפים וילדי הפרחים, ולמעשה עם כל אדם, יהודי או לא, שתרם כספים רבים וחי לרוב בדוחק. בשני מקומות, נדחק המחבר מעט לפינה. בחייו האישיים של קרליבך ובסיפור נישואיו וגירושיו ובשאלה המעוררת מחלוקת עד ימינו לגבי יחסו של הרב לנשים.

יש להעריך את הרב אופיר על עצם העיסוק בנושאים אלו אך רואים בהם בבירור כיצד הספר חורג מתיאור ביוגרפי ונחלץ בכול כורחו ללמד זכות על הרב. לימוד זכות זה מוצדק בעיני, אולם זאת לדעת ללא שום תהיות: פעילות ציבורית ענפה כמו של הרב קרליבך תבוא על חשבון החיים הפרטיים, אין אפשרות אחרת, וחיבוקים ונשיקות לנשים אינן מקובלות בימינו כלל, בוודאי לא בעולם הרבני, למרות, שבקרב האנשים בהם הרב פעל היו דברים אלו לרוב עניין של מה בכך ולמרות שאולי לדרכו הייחודית של הרב קרליבך דברים אלו התאימו, לאחרים הם אינם ראויים. אחרי שנושאים אלו טופלו והושמו בצד, אפשר להרגיש גם את אנחת הרווחה בספר ואת המעבר לנושאים חשובים לא פחות.

הרב קרליבך לא השאיר אחריו שום כתבים ולכן עבודת המחבר להבין את דרכו ומשנתו החינוכית מתבצעת דרך מעשיו וסיפוריו ואותה חילק הרב אופיר לפרקים נאים כגון: סליחה קדושה וסגולה, תגובות לשואה, נדיבות חסרת גבולות, אמונה וביטחון, דבקות התעוררות ותשובה ולסיום: גאולה, שלום וחזון אוטופי. נהנתי מאד לקרוא בספר אולם שתי הערות מתחייבות. לא נראה לי שיש צורך לפרט כל הופעה והופעה של הרב בשנות הששים. מחבר הספר צריך להחליט האם מדובר בביוגרפיה לציבור הרחב או ביומן המיועד למעריצים השרופים שיזהו בעצמם כל הופעה שהיו בה.

בעיה נוספת היא הערות השוליים. נחמד ויפה ואפילו חשוב שהמחבר טרח לאסוף מאות קישורים להקלטות ביוטיוב, אולם רשימות קישורים עם עשרות תווים אינן מעשיות ואף אחד לא יתחיל לתקתק אותן. מה כן עושים? ברוב המקרים הייתי ממליץ על קודי סריקה אולם בשל הכמות המרובה גם הם לא יהיו יעילים. הדבר ההגיוני הוא לפתוח עמוד אינטרנט לספר שיכיל את כל הערות השוליים לפי הפרקים עם קישורים. אפשרות נוספות היא להשתמש בקודי קיצור בעלי שם קבוע ומספר רציף. לא מאוחר מדי להכין עמוד כזה ואני קורא מפה למחבר לעשות זאת לטובת הכלל.

בסיכומו של דבר לחסידי/מעריצי/חובבי הרב קרליבך, ספר זה הוא ספר חובה והנאתם ממנו תהיה מרובה, לציבור הרחב המתעניין בפועלו של הרב הספר מומלץ למרות שייתכן ויהיה מעט עמוס בפרטים, אולם גם על אלו ניתן לדלג בקלות מרובה במהלך קריאת הספר.

וכמובן אי אפשר בלי איזה ניגון. אמרתי אפתח הספר בעמוד אקראי ואראה איזה קישור מופיע בו ואותו נשים והנה מה שיצא. טוב, עברתי על כמה אפשרויות ובחרתי קטע שהאיכות הוידאו אמנם נמוכה אבל האותנטיות מפצה על כך.

כריכת הספר הרב שלמה קרליבך

הרב שלמה קרליבך

הרב שלמה קרליבך

חייו משנתו והשפעתו
נתן אופיר (אופנבכר)
ידיעות ספרים 2017

 

מגב הספר

קראו לו ה”רבי המרקד”, “הרב של ההיפים” ואפילו ה”רב הניו-אייג’י הראשון”, אבל הוא ראה את עצמו כ”רבי של הרחוב”. הרב שלמה קרליבך (1994-1925), שזרם מוזיקלי שלם קרוי על שמו, היה דמות מעוררת מחלוקת והשראה כאחד, ונוכחותו בתרבות היהודית העכשווית בולטת ביותר. הוא הוציא בחייו 27 אלבומים, הלחין כ-600 ניגונים, הופיע בכ-4,000 קונצרטים והשפיע ישירות על עשרות אלפים ברחבי העולם. אחרי מותו התרחבה השפעתו אפילו יותר: סיפוריו ודרשותיו הופצו ברחבי העולם, מנייני קרליבך צצו בקהילות רבות, נעימותיו חדרו אף לבתי כנסת שמרניים וזמרים חידשו עיבודים לשיריו.

הרב שלמה קרליבך – חייו, משנתו והשפעתו הוא ניסיון ראשון מסוגו לעשות סדר בסיפור חייו של מי שזכה לספרות הגיוגרפית ענפה ואגדות רבות נרקמו סביב דמותו. באמצעות עבודת מחקר יסודית, בירור פרטים היסטוריים, ניפוי עובדות מתוך אגדות ושאר שמועות, נפרשת כאן בפני הקוראים מסכת חייו הססגונית, הנפתלת והמורכבת של “הרבי המרקד”, ובבד בבד גם הגותו ומורשתו זוכות כאן לראשונה לבחינה מקיפה.

“קרליבך” הוא מזמן שם של תופעה, שם נרדף למרד בממסד ולהתחדשות דתית כאחד. ספר זה מעמיק את הבנת שורשי התופעה ומשום כך הוא בבחינת קריאת חובה בעבור כל מי שרוצה להבין את יהדות זמננו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *