ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הרמאית הישרה

13 באוגוסט 2018 גדי איידלהייט

האוקסימרון בשם הספר, כמו גם שם הסופרת, טובה ינסון, שלאחרונה החלו לתרגם יותר יצירות שלה שאינן ספרי הומומינים יוצרת סקרנות לספרון קטן זה. עיקר סיפורו הוא נסיונה של קתרי, להשיג כסף, בדרכים ישרות יותר או פחות. היא בוודאי לא תגנוב מאף אחד, אלא תיקח מה שמגיע לה ביושר, לדעתה.

קתרי היא עוף מוזר בעיירת הדייגים הקטנה בפינלנד, שיש בה רק רכב אחד ורוב החורף היא מנותקת מהעולם, כאשר צריך לקחת מזחלת שלג ולגלוש לעיר השוק (איזה ביטוי ארכאי בימינו), כדי להשיג קצת מצרכים טריים. קתרי די חכמה, אבל ענייה למדי ועם עבודה גרועה ומנסה לשפר את מצבה תוך דאגה מתמדת לאחיה הצעיר, מטס המתואר כרפה שכל, אולם מתגלה כקורא נלהב, כבעל ידיים טובות ואפילו ראש הנדסי. אז מה אם הוא מתנהג קצת מוזר ולא מוכן לחיות תחת המוסכמות המקובלות? גם קתרי שונה בהתנהגותה. היא משדרת קרירות ורוחק, עוסקת בפתרון סכסוכי שכנים, אולם במקום שהשכנים יחזרו לחבב אחד את השני היא פותרת את הבעייה אך יוצרת מחסום וחיץ בין השכנים, ובונה גדרות גבוהות של חשדנות.

מטרתה של קתרי היא אנה המלין, ציירת המציירת ציורים יפים שנמכרים כספרים, אשה פשוטה, שמתחילה ללקות בדמנציה, עוף מוזר בפני עצמה, אבל עשירה, וקתרי פולשת בגסות רוח לחייה במפגש שיעמת את שתי הדמויות האלו, כאשר קתרי מנסה באמצעות חשבונות שונים, כפי שניתן לראות על הכריכה, להעביר חלק מכספה של אנה לרשותה.

במהלך הספר התגנבה לראשי מחשבה מוזרה שאני קורא ספר של סטיבן קינג. הדגם של עיירה שקטה וקטנה שלא קורה שם כלום המופר בצורה גסה על ידי זר הגורם לכולם לחשוד בכולם, נמצא אצלו בספרים רבים (והספר דברים שצריך הוא אולי הדוגמה הטובה יותר). כמובן שאצל ינסון אין את שאר המאפיינים הקינגיים (מאות עמודים, גועל ואימה עד בלי די) וטוב שכך, שכן אנו מקבלים עיסוק יפה, נקי, אולי אפילו טהור  על עימות בין רמאות לתמימות ומבינים כמובן שהרמאות אינה משתלמת. בדיוק כמו משפט הסיום של התוכנית המיתולוגית: שעה קלה על כלכלכה – “שתרוויחו הרבה כסף, אבל ביושר”.

הרמאות, אולי משתלמת כלכלית, אך כפי שינסון אומרת בספרה, עדיף כבר שירמו אותך מפעם לפעם מאשר לחשוד בכולם ולאבד את האמון בבני האדם. אובדן אמון זה, יצירת מחסום וחיץ, הופך את האדם למבודד כמו הכפר הקטן, ולוקח ממנו את אנושיותו והוויתו. יש יתרון בתמימות וכך אמר גם אלוקים לאברהם אבינו: “הִתְהַלֵּךְ לְפָנַי וֶהְיֵה תָמִים”.

 

כריכת הספר הרמאית הישרה

הרמאית הישרה

הרמאית הישרה
טובה ינסון
משוודית: דנה כספי
כתר ספרים 2018

מגב הספר

קַתְרי קְלינְג גרה בעליית גג מעל חנות בכפר קטן בפינלנד. יחד איתה גר אחיה רפה השכל, שעובד מבוקר עד ליל בבניית סירות, וכלב שחור גדול, שהיא מסרבת בכל תוקף להעניק לו שם. קתרי היא אישה חריפה, יש לה ראש טוב למספרים, היא יורדת במהירות לשורשה של כל בעיה, ואנשי הכפר נוהגים להיוועץ בה דרך שגרה. קתרי חושבת על כסף. הרבה כסף. כל כך הרבה כסף שהיא לא תצטרך עוד לחשוב עליו. ברור לה מה היא תעשה בו. בקצה הכפר יש שביל שמטפס לביתה של גברת אֶמֶלין הזקנה, שם היא גרה לבדה עם הכסף שלה. יום אחד, קתרי כבר יודעת, היא ואחיה ואפילו הכלב יגורו שם. עכשיו היא רק צריכה למצוא את הדרך להשיג את מטרותיה במהירות, בחוכמה וביושר.

הרמאית הישרה הוא ספר נפלא על תמימות, העמדת פנים ואהבה שבמעשים ולא בדיבורים, פרי עטה של טוּבֶה יַנסוֹן, סופרת וציירת פינית שכתבה בשוודית למבוגרים ולילדים, מחברת סדרת “המוּמינים” שזכתה להצלחה כבירה בעולם כולו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *