ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הרשימה על רשימת הספרים שאתם חייבים לקרוא

7 ביוני 2017 גדי איידלהייט

נתחיל בניתוח הכותרת. האם רשימה זו היא על “רשימת הספרים שאתם חייבים לקרוא”, או האם זו רשימה על “רשימת ספרים” שאותה אתם חייבים לקרוא? נראה לכם שזו סתם התחכמות? אתם צודקים וכך גם אותן רשימות ספרים או רשימות בכלל שמתפרסמות לעתים, והרשימה האחרונה פורסמה באתר הארץ. 196 ספרים שכל בן תרבות חייב לקרוא. פחחח אחד גדול. איפה הלינק, אתם שואלים? בכוונה לא שמתי.

מה הבעיה עם רשימות כאלו? הרשימה הספציפית היא כלל אינה רשימה. היא אוסף של רשימות שחיברו אנשים רבים וטובים, חלקם חברים שלי, אבל היא לא נכתבה כרשימה. לו ישבו אותם עשרה אנשים ביחד ודנים ברשימה עד שיצא עשן לבן, למשל שדרוש קונצנזוס של לפחות שמונה חברים על ספר כלשהו, אולי היה ברשימה ערך כלשהו. גם אז חייבים לוודא שחבר המציעים מורכב מאנשים מגוונים המייצגים את החברה כך שתתקבל רשימה מייצגת.

איזו חברה אתם שואלים? שאלה מצוינת. המון ספרים רשימה הם ספרים בעברית שלא תורגמו מעולם, כך שבברור זו רשימה שהיא רק ישראלית. האם רק ישראלים הם בני תרבות? לרוב אנו נוטים לחשוב את ההיפך. אבל כמובן שרשימה צריכה לפנות לקהל מסוים, אז נניח שפונים לקהל הישראלי.

ברשימה ישנם המון ספרי ילדים. רובם אכן קלאסיקות, אבל קלאסיקה אינה בהכרח יצירה הקשורה לבן תרבות, מונח שגם משמעותו לא ברורה. כמות ספרי הילדים מעלה את ההשערה כי הבוחרים התבקשו לציין לא מעט ספרי ילדים בבחירה שלהם. בעיות נוספות ברשימה הן ייצוג יתר לסופרים מסוימים וייצוג חסר לאחרים. ג’יין אוסטן מופיעה פעמיים אבל תומאס מאן אפילו לא פעם אחת. ספרים ותיקים בני מאות שנים לצד ספרים בני כמה שנים שלא עברו עדיין שום מבחן ארוך טווח.

בקיצור רשימות כאלו אינן יותר משעשוע קליקבייט טיפוסי. וזו גם הסיבה שלא צרפתי לינק. לא ניפול למלכודת. הרשימה אפילו נמצאת מחוץ לחומת התשלום של עיתון הארץ, אותה תצטרכו לעבור, לו תרצו לקרוא מאמר רציני יותר שלהם. מה העניין ברשימות אלו ואחרות? כל אחד מעוניין לבחון את עצמו ביחס לאחרים ואין דרך לצאת גרוע מרשימה כזו. אם במקרה קראת הרבה ספרים ואתה יותר מאחוזון מסוים, נניח 76%, מה שיצא לי, אתה כבר תהיה מרוצה. אם הסתבר לך לאימתך שלא קראת כל כך הרבה אתה תתנחם באמירה שממילא הרשימה הזו מגוחכת.

רגע רגע רגע, צבוע שכמותך. אתה בעצמך בדקת את הרשימה, ואפילו משוויץ בתוצאה! כן, אבל אצלי כמובן המטרה הייתה מחקר מקצועי בלתי אמצעי בנושא לצורך כתיבת רשימה זו! זה בכלל לא נחשב. ו-76% זה לא ממש הרבה, אבל ממילא הרשימה לא ממש מייצגת, אז מה זה משנה.

אז לרשימה כזו אין הרבה טעם להתייחס אבל בעיתונים מתפרסמות רשימות מומלצים לרוב, גם אני מפרסם רשימת מומלצים ורבים אחרים. ברגע שיש רשימה מנומקת הרבה יותר קל להתייחס, אבל בכל הרשימות האלו יש לראות פנס מכוון בלבד. אם מצאתם מישהו שעל המלצותיו אתם סומכים יותר, מצוין. אם מצאתם מישהו שכל מה שהוא ממליץ אתם לא סובלים, גם טוב. לגבי כל היתר, תתייחסו להמלצות כספרים שאתם רוצים לבדוק מעט יותר, לעצור לידם ולהעיף מבט נוסף.

ולגבי הרשימות? נסו ליצור רשימה בעצמכם. השקיעו בכך קצת זמן ומאמץ. רשמו ספרים שאהבתם במיוחד ואז תבדקו עד כמה נוצרה רשימה. האם היא אחידה מדי? גוונו עם סופרים מארצות ושפות שונות, תקופות שונות, סוגות שונות. נסו להגביל את עצמכם לרשימה קצרה, עשרה או עשרים ספרים. הגעתם לתוצאה כלשהי? פרסמו אותה. אפשר בתגובה לפוסט, או אצלכם בפייסבוק, או בכל מקום אחר.

לסיכום, תקראו מה שאתם אוהבים ותתעלמו לחלוטין מרשימות “X ה-Y שאתם חייבים ל-Z”

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *