ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

השופט

12 בינואר 2019 גדי איידלהייט

מה קורה כאשר יש בעייה, חמורה, וצריך לקבל החלטה מהירה. החלטה מהירה כי אין זמן, אולם כזו שיש לה השלכות לטווח ארוך. ושאחריה יתקבלו החלטות נוספות שרק יחמירו את הנושא, שקר ראשון גורר שקר שני וכך הלאה עד שהשקר נהיה טבע החיים. את השאלה הזו מנסים לברר בספר “השופט” ויש שם לא מעט החלטות כאלו. חלקן מופיעות באקראי, כמו אותו בנקאי שהימר בשוק המניות והפסיד כספים רבים, ובלי לחשוב יותר מדי, החל למעול בכספי לקוחותיו והפסיד גם אותם. כאשר שואל אותו השופט, גיבור ספרנו שבעצמו קיבל החלטה באירוע שסביבו סובב הספר, מדוע לא חתך את ההפסד והמשיך בחייו, ענה אותו בנקאי שהיום הוא היה חותך יד להגיע לאותו מצב, אבל בזמנו היה בטוח שיוכל לכסות את ההפסדים ולהרוויח שוב, וממילא הבושה הגדולה לרדת ברמת החיים שהורגלו אליה, והוויתור על החופשות בחו”ל וחופשת הסקי.

אריאל, גדל ללא אב, אצל אימו המגוננת, הוא בן יחיד, לא התחתן וגם לא יתחתן, אבל הקריירה שלו נוסקת למעלה, הוא מתמנה לשופט בבית משפט השלום, והדרך למחוזי סלולה, ובעוד כמה שנים, מי יודע, אולי גם לעליון. זו המטרה וכל הדרכים מובילות רק לשם, ואסור שיקרה משהו שיכול לחבל בתוכנית. ברגע קריטי, כאשר בהחלט יש משהו שיכול לחבל בתוכנית הוא מקבל החלטה, שנראית לו הטובה ביותר האפשרית, אולם כזו שתסכן אותו בעתיד אם תתגלה. לאחר שההחלטה מתקבלת, כבר אין דרך חזרה. בספר דמויות נוספות, גם הן מקבלות החלטות שונות, וחלקן יצטערו עליהן, ובסופו של דבר מתנקזים כולם לאולם בית המשפט, שם מסתבר שאמנם האמת לא תמיד יוצאת לאור, אבל החלטות שהתקבלו בעבר, בהחלט ישפיעו על העתיד.

במהלך הספר הייתה לי הרגשה משונה, שקראתי ספרים דומים. נזכרתי בספר “טובת הילד” של איאן מקיואן. אמנם גם שם מדובר על שופטת כגיבורה הראשית, ומשפט העוסק בילד, אך שונה מהותית באופיו, מופיע גם בספר זה. הדמיון די מקרי, ושני הספרים שונים באופיים, אולם מאחר ועוסקים בעולמות תוכן דומים, יש קווים משותפים. בכל מקרה אם ספר מזכיר לי ספר אחר שאהבתי, מבחינתי זה לרוב יתרון ואכן גם מספר זה נהנתי.

גם כריכת הספר, בעיצובה של דורית שרפשטיין, מתאימה לתוכנו. “עין רואה ואוזן שומעת, ועל מעשיך בספר נכתבים”. כך המשנה באבות, והדבר מופיע עוד במקומות קדומים יותר. גם כאשר נדמה שאין מי שמתסכל, שאין מי שיודע, האמת, חלקה לפחות, דרכה לצוץ, לפעמים אחרי זמן רב, ולא תמיד בצורה הנעימה ביותר. אותו שופט, השופט גם אחרים, נאלץ דרך שפיטתו אותם לשפוט פעם אחר פעם את עצמו, בהיותו מודע לחלוטין לכשליו. אמנם שם ה’ לא מוזכר בספר, אך כקורא דתי, בוודאי שברור לי כי זהו החיסרון שבשפיטה, שהרי כולנו אנשים, וכי אדם אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא. גם אדם שהוא צדיק ועושה טוב, חוטא לפעמים. שופט, ובוודאי שופט עליון יש רק אחד, הוא אינו בארץ.

 

כריכת הספר השופט

השופט

השופט
שי אספריל
עם עובד 2019

“בגלעינו של כל אדם יש מה שיוביל אותו מעלה, אבל שם גם גלום אובדנו”.

 אריאל, שופט מוערך ורווק מושבע, גדל בצילה של אם מגוננת, שהסתירה ממנו כל השנים מי היה אביו. רגע לפני מינויו לבית המשפט המחוזי הוא יוצא לפגישה רומנטית עם אישה נשואה שהכיר דרך האינטרנט, ומה שיקרה שם יחרוץ את עתידו.

איך ינהג איש החוק כשהוא מאוים? האם יפעל לפי החוק או ינסה להערים עליו? זה רק אחד מצירי הרומן המרתק הזה, שנותן פתחון פה גם לדמויות נוספות שלכאורה אינן קשורות זו לזו, עד שמתברר שהכול מתנקז למקום אחד. במלאכת מחשבת נשזרות כולן יחד, ומותווה דרכן הקשר החמקמק שבין אמת לשקר, בין חוק לצדק, ובין בחירותיהם של הורים לגורל ילדיהם.

 ספר שלישי לשי אספריל, זוכה פרס רמת גן לסופרי ביכורים, שמגיע כאן למלוא בשלותו כסופר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *