ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

השנה החסרה של חואן סלווטיירה

19 ביוני 2016 גדי איידלהייט

שמחתי לקבל ספר מהוצאות שאני פחות מכיר (קרן וליברוס). יש לי אהדה להוצאות הקטנות שמנסות להביא דברים מוכרים פחות. הפעם ספר קצרצר (יתרון נוסף) עם ניחוחות דרום אמירקאיים. סלווטיירה נהיה אילם בגיל תשע ומאז הוא לא מפסיק לצייר. אולם סלווטיירה הוא צייר מגירה ולמרות שפרוייקט הציור שלו הוא הגדול בעולם, כמעט ארבעה קילומטרים של בד, הציור לא נפתח והוצג מעולם והוא מאוחסן בעשרות גלילי בד במחסן מט ליפול. כל גליל בד מייצג שנה בדיוק ואורכו של כל גליל כמעט שישים מטרים. גם הבד אינו תמיד בד ומורכב מכל מה שבא ליד (או שכמאמר הביטוי, נפל ממשאית ליד) ואפשר לצייר עליו.

בניו של סלווטיירה מגיעים כדי לטפל בירושה ולא ממש יודעים מה לעשות עם כל גלילי הבד. השאיפה הראשונה היא כמובן להרוויח מעט כסף אולם לאחר שהם פותחים מעט גלילים כבר נהיה חשוב להם שהיצירה תוצג (בנוסף לכסף כמובן, לא לדאוג). כאשר מתגלה שיש גליל אחד חסר, נעשים מאמצים למצוא אותו ולגלות מה היה באותה שנה.

הספר קצר ומתקדם בקצב איטי ונינוח. קצב דרום אמריקאי טיפוסי בו שום דבר לא בוער, וכל דבר נדחה ל-“מניינה”, שאמנם פירושה המילולי הוא מחר, אבל בהחלט יכול להיות גם מחרתיים או עוד שנתיים או אף פעם. אני חושד בעצמי שמספר באורך מלא בקצב כזה הייתי נשבר, אולם הסופר ידע להגביל את עצמו לאורך רצוי ולאפשר לנו חווית קריאה מהנה. כחובב אומנות במהלך כל הקריאה ניסיתי לדמיין את גלילי הבד העצומים (ניסיונות ציור שלהם מופיעים על כריכות זפת המקור ובאנגלית לספר), סקרנות שרק הגבירה את העניין בקריאה.

כריכת הספר השנה החסרה של חואן סלווטיירה

השנה החסרה של סלווטיירה

 

השנה החסרה של חואן סלווטיירה
פדרו מאיראל
מספרדית: ליה נירגד

הוצאת קרן בשיתוף הוצאת ליברוס 2016 (במקור 2010)

מגב הספר

לאחר מותו של חואן סַלְוָוטְיֵירָה חוזרים בניו הבוגרים מבואנוס איירס לכפר כדי לטפל בירושה: מחסן ענק עמוס בגלילים מצוירים. סלווטיירה, שהפך בגיל תשע לאילם בעקבות נפילה מסוס, החל לצייר בסתר בגיל עשרים סדרה של גלילי בד ארוכים שתיעדו בפרטי פרטים את חייו.

היצירה המונומנטלית מעוררת את סקרנותו של הבן הצעיר, מיגל, והוא מחליט לפתוח את הגלילים. ככל שנחשפים הבדים נחשפים גם סודות משפחתיים נושנים שמטילים את צילם על ההווה. חסר רק גליל אחד כדי להשלים את היצירה הכבירה, ומיגל מחליט ולצאת ולגלות את עקבותיו.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *