ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

השען מאוורטון

19 במרץ 2017 גדי איידלהייט

סימנון הגיח בחזרה לחיי הקורא הישראלי לפני כשנתיים, כאשר בהוצאת עם עובד החלו לתרגם מחדש את סדרת הבלש שלו המפקח מגרה. את סדרת מגרה פחות אהבתי. ז’אנר הבילוש עבר שינויים רבים ומגרה היה כבר מיושן לטעמי. בין היתר בגלל שימוש רב בטכניקות שעבר זמנן ובהן הבלש יודע הרבה יותר מהקורא, ידע שמביא לפתרון יש מאין של התעלומה. לכן שמחתי לקבל סיפורים אחרים של סימנון הכתובים בצורה שונה ועוסקים בנושאים אחרים.

ספר זה הכולל שתי נובלות קצרות, הוא רומן מתח פסיכולוגי מסוגה שבעיני לא תתיישן אף פעם ונהנתי מאד מקריאתו. לסימנון יש לא מעט, עשרות רבות למעשה, של ספרים כאלו וכאן נבחרו שניים: דומים אך שונים. עומדים כל אחד בזכות עצמו ועם זאת גם משלימים אחד את השני. שניהם נכתבו במקור באותה שנה, ואולי כבר במקור הופיעו יחדיו, או שזו החלטה של עורכי סדרת “הספריה לעם”.

בסיפןר הראשון, רוצח סדרתי מטיל אימתו על עיירה קטנה. משהו בסגנון ג’ק המרטש, שכמובן מוזכר בהקשר זה בסיפור עצמו. השאלה מי הרוצח נפתרת מיד, במעשה אקראי חסר חשיבות. בכך מוסרת מהשולחן סוגיית הבלש ומתאפשר העיסוק בשאלות העמוקות יותר. השאלות שמעסיקות אותנו במהלך קריאת הספר הן מה המניע? מה הופך אדם נורמלי לרוצח, ואיך כל זה ייגמר. אפשר גם למצוא בספר ביקורת על המשטרה שכלל לא מצליחה לפענח את התעלומה.

בסיפור השני דווקא המשטרה מוצלחת יותר, אבל לא זה לב העניין. חייו השגרתיים של שען מעיירה במדינת ניו-יורק מתהפכים להם כאשר בנו נעלם והוא מגלה שכלל לא הכיר את בנו. הבן מסתבך. גם כאן יש רצח. גם כאן אין מניע וגם כאן המתח אינו איך הסיפור ייגמר שכן הסוף די צפוי, אלא החקירה בנפשו של השען המנסה להבין את מעשיו של בנו, דרך מעשיו שלו ואפילו של אביו, עם ההגעה למסקנה שבנו כלל לא אשם.

למה. זו השאלה. ולא רק של הילדה עם שתי הצמות, אלא של ספרים רבים. למה הוא נהיה רוצח סדרתי? ולמה הבן נעלם וברח? האמנם לא הייתה דרך אחרת? סימנון נותן תשובות חלקיות בלבד לשאלות הללו אולם די בהן. יש מניע.יש נסיבות.  וכמה שהמניע נראה טפשי או לא מוצדק, הוא מניע והנסיבות הן תמיד תירוץ והוא אכן גורם לרציחות ולפשעים אחרים. אלו דברים שאנו רואים במו עיננו, אצל אנשים המכונים אנשים מן היישוב (כך גם בכריכת הספר) , לעיתים מנכבדי העיירה, כאלו שלא היינו מעלים בדעתנו שיעשו מה שיעשו. ולמרות שיש מניע, תשובה ברורה לשאלה “למה?” אין. כזו היא נפשו של האדם, ובסיפורים אלו סימנון מיטיב לחדור לתוכה.

 

כריכת הספר השען מאוורטון

השען מאוורטון

השען מאוורטון
ז’ורז סימנון
מצרפתית: רמה איילון
עם עובד 2017 (במקור 1954)

מגב הספר

רוצח סדרתי שחונק רק נשים מבוגרות מזעזע את שלוות יומם של תושבי לה רושל, עיר נמל שקטה בדרום מערב צרפת. שם גורלותיהם של מר לאבה, כובען בורגני מהוגן, וקשודאס, שכנו החייט המצניע לכת שמעבר לכביש, נשזרים זה בזה לבלי התר.

רוחות הרפאים של הכובען הוא מותחן אפל שחוזקו בהתבוננות מפליאה בעומקה ובעדינותה בנפש גיבורו – נפשו של אדם מן היישוב שנעשה רוצח.

השען מאוורטון הוא דייב גאלאוויי, גבר גרוש בדמי ימיו שמתגורר עם בנו בן השש עשרה בעיירה אמריקנית שלווה. ברומן זה סימנון מתחקה אחר יחסי אב ובן, מקור השראה בלתי נדלה בכתיבתו: האב מתבונן בחיים מנקודת פרישה, והבן ניצב על מפתנם. מלבדם אין אף אחד, וגם ביניהם מתפשט האין. יום בהיר אחד הבן נעלם, וכל עולמו של אביו קורס.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *