ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

התוכי הנועז, העופרים מעין גדי, הרפתקה במרומים

10 בנובמבר 2015 גדי איידלהייט

כותרת קצת לא שגרתית וזאת כי היא בעצם כותרת של שלושה ספרים שונים! הוצאה מחדש של ספר מלפני חמישים שנה היא עניין מקובל בספרי ילדים. יש קלאסיקות שלא מתיישנות וצריך עוד ועוד הדפסות, אבל הוצאה לאור לראשונה של ספרים מלפני חמישים שנה, זה כבר משהו אחר ומיוחד. וכך ספרים שהיו כבר מוכנים לדפוס, הטקסט והאיורים, נשארו על איזה מדף בארכיון ולא יצאו לאור מעולם זוכים לצאת לאור לאחר חמישים שנה. נציין כי כל שלושת הסופרים כבר אינם בין החיים, אך בוודא שלבני משפחותיהם תהיה עדנה ונחת מפרסום יצירותיהם. הספרים הוצאו לאחרונה בהוצאת מ. מזרחי / דני ספרים והחזירו אותי שנים אחורה (למרות שלא הכרתי כילד את הסופרים, שהיו כבר בעשור הקודם עבורי). ספרים של פעם, עם צורה של פעם, צבעים של פעם, איורים של פעם וסגנון כתיבה של פעם. אפילו הריח הוא ריח של פעם (ואת זה באמת שאין לי מושג איך עשו). וכעת השאלה הגדולה היא האם ספרים כאלו ידברו אל ילדים שנולדו חמישים שנה לאחר ילדי קהל היעד המקורי?

דעתי האישית היא שכן, ובגדול. הסיפורים יפים ועוסקים בנושאים שקרובים לליבם של ילדים וכך מדלגים על מחסום השנים ואולי אפילו יעוררו שאלות מסוימות אצל ילדים ערניים במיוחד (למה המטוס נוחת בלוד ולא בנתב”ג? כי בן גוריון עוד היה חי. איך מגדל אל על הוא מגדל גבוה אם לא שמענו עליו אף פעם? עוד לא חנכו את מגדל שלום ובטח לא את עזריאלי. ואיפה יש גן חיות בתל אביב? ממש ליד הבית בו גדלתי בתור ילד).

הסדרה בת שלושה ספרים: העופרים מעין גדי מאת יהואש ביבר, על זוג עופרים צעירים שאבדו את אמם וזקוקים לטיפול (מזכיר קצת את במבי), אבל מי יודע לטפל בעופרים? הספר השני. התוכי הנועז מאת שלמה ניצן (הסופר, לא השחקן הידוע שגילם את דודלי), הוא מרוץ ברחובות תל אביב בעקבות תוכי נועז שברח מהכלוב והספר השלישי הרפתקה במרומים מאת שלמה טנאי מספר בחרוזים על שני אווזים שמאסו לגעגע בחצר ורצו קצת לראות עולם. את מגדל פריז ואת הביג בן.

הסדרה מתאימה מאד לקריאה עצמאית בראשית הקריאה או להקראה על ידי ההורים .ההנאה מובטחת.

הרפתקה במרומים כריכהת הספר

 

הרפתקה במרומים – שלמה טנאי – איורים: ריקי בן ארי

התוכי הנועז מאת שלמה ניצן כריכת הספר

התוכי הנועז מאת שלמה ניצן

התוכי הנועז – שלמה ניצן, איורים: שמואל כץ

העפרים מעין גדי מאת יהואש ביבר - כריכת הספר

העפרים מעין גדי מאת יהואש ביבר

העופרים מעין גדי מאת יהואש ביר, איורים: זיוה שישא

מגב הספר

הוצאת מ. מזרחי בשיתוף הוצאת “דני ספרים” גאים להוציא לאור לראשונה סדרה של הספרים מרהיבים בניחוח של אז שנכתבו ואוירו לפני עשרות שנים והתגלו בימים אלה על מדפי ההוצאה שלנו. בין הספרים: העפרים מעין גדי מאת יהואש ביבר, התוכי הנועז מאת שלמה ניצן והרפתקה במרומים מאת שלמה טנאי.

העפרים מעין גדי” מאת יהואש ביבר, בהוצאת הספרים “מ. מזרחי” מביא את  סיפורם של שני עופרים קטנטנים וחמודים שנמצאו בעין גדי. הילדים התרגשו ושמחו. אבל איך מאכילים עופר שעדיין יונק? איפה משחקים איתו? ואיך מרפאים עופר חולה? סיפור מרגש ומקסים על עופרים, על ילדים ועל החיים התמימים בארץ ישראל של פעם. לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של זיוה שישא, אשר הפיחה חיים בסיפור והוסיפה לייחודיות שלו. הספר מיועד לגילאי 3-7 ויותר.

הסופר יהואש ביבר כתב ספרים רבים לילדים ונער, ועל כתיבתו זכה בפרס למדן בשנת 1965 ובפרס זאב בשנת 1978. ספרו העפרים מעין גדי נכתב בשנות ה-60 ומעולם לא ראה אור. אנו שמחים להציבו כעת במקום אליו הוא שייך – מדף ספרי הילדים ולבבותיהם.

הרפתקה במרומים” מאת שלמה טנאי, בהוצאת הספרים “מ. מזרחי” מביא את  סיפורם של שני אווזים במסע מרתק בשמיים. יורד יורד הגשם כבר ימים, מסביב רק שלוליות ואגמים ואי אפשר לצאת ולטייל ואי אפשר לרוץ, להשתולל. נמאס כאן בהסגר, כשהכל רטוב ובוץ ובוץ שאין לו סוף. אז החליטו שני אווזים לעלות לעננים ולבקש שם לא להגזים, כי כבר הזמן לסגור את הברזים. לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של ריקי בן-ארי, אשר הפיחה חיים בסיפור והוסיפה לייחודיות שלו. הספר מיועד לגילאי 3-7 ויותר.

שלמה טנאי היה עיתונאי וסופר, ואף הגה ויזם את רעיון “שבוע הספר העברי”. בשנת 1985 הוא זכה בפרס ביאליק, ובשנת 1999 בפרס אקו”ם על מפעל חיים. ספרו הרפתקה במרומים נכתב בשנות ה-60 ומעולם לא ראה אור. אנו שמחים להציבו כעת במקום אליו הוא שייך – מדף ספרי הילדים ולבבותיהם.

התוכי הנועז” מאת שלמה ניצן, בהוצאת הספרים “מ. מזרחי” מביא את  סיפורו של רוקי, התוכי הירוק של מספר הסיפור, שהחליט לברוח מהכלוב אל החופש. וכך יום אחד הכלוב שלו נמצא פתוח ורוקי איננו. רק תכלת, התוכית, נשארה שם עצובה. אז יחד עם החבר יוסי יצאו לחפש אחריו. בעקבות התוכי הנועז הם יצאו למסע בתל אביב של פעם, אפילו לגן החיות הגיעו (כן, פעם היה גן-חיות בתל אביב!). הם רצים אחריו, והוא בורח, מתעופף, מתגרה בהם וקורא אליהם: “קרוק-קרוק-קרוק!”. לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של שמואל כץ, אשר הפיח חיים בסיפור והוסיף לייחודיות שלו. הספר מיועד לגילאי 3-7 ויותר.

שלמה ניצן כתב ספרים רבים לילדים ולמבגרים בשנותיה הראשונות של המדינה. בשנת 1984 זכה בפרס ראש הממשלה וכן זכה בפרס ברנר ובפרס חולון.

שמואל כץ היה צייר ומאייר ידוע מאד. הוא זכה באינספור פרסים ואייר אחדים מספרי הילדים הידועים ביותר בישראל, כמו סדרת חסמב”ה ו”דירה להשכיר”. הספר נכתב בשנות ה-60 ומעולם לא ראה אור. אנו שמחים להציבו כעת במקום אליו הוא שייך – מדף ספרי הילדים ולבבותיהם.

 

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *