ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

התרמיל היהודי מסע בר-מצווה

4 במאי 2013 גדי איידלהייט

עליזה לביא, ממשיכה לפי מסורת ספריה הקודמים ומאגדת בספר אחד שפע חומרים בנושא הקשור לחיים היהודיים. אם בספרים הקודמים ההתרכזות הייתה בציבור הנשים (תפילת נשים ומנהג נשים), הרי שספר זה עוסק בנושא הגברי של הבר-מצווה. הספר יצא בהוצאה פרטית ומצומצמת  על ידי לביא לקראת בר המצווה של בנה לפני מספר שנים וכעת הורחב ויוצא בצורה מסחרית בודמה לספריה הקודמים. גם עיצוב הספר הדומה לספרים הקדומים אך עבר שינוי מתחייב מעצם מושאו ומצבעי ורוד נשיים, עבר לגוונים הכחולים (ובצורה נעימה יותר מהספרים הקדומים).

בספר מכונסים חומרים שונים בנושא בר המצווה. מנהגים בקהילות שונות, הלכות הקשורות לבר-המצווה: מדריך קצר בעניני תפילין, עלייה לתורה, הכותל המערבי, דרשת בר המצווה ועוד. המייחד את הספר הוא הקטעים הרבים המובאים בשם אנשים שונים, ידועים יותר ופחות, חילונים ודתיים, רבנים ורחוקים מהדת, כאלו שחיים עמנו וכאלו שנפטרו (רשימה חלקית בלבד: קובי אוז, ר’ לוי יצחק מברדיצ’ב, יצחק רבין, עמנואל הלפרין, שמואל רבינוניץ (רב הכותל), יגאל אלון, חיים נחמן בילאיק ועוד). הספר עצמו מעט הפתיע אותי, מאחר ומעליזה לביא הייתי מצפה דווקא לספר על בת-המצווה, אולם באחרית הדבר היא מתוודה כי לפני חגיגת בת המצווה לבנותיה, לא פנתה לחפש מסורות עתיקות בפרט כי כאלו אינן קיימות, והזכירה רק ברמז מספר מסורות מתהוות, גם בספר זה מיעוט הכותבות מעיד כי עיקר החומרים הוא על אנשים שמספרים על בר המצווה שלהם, אולם מיעוט מהחומרים אינו נוגע לבר מצווה באופן ישיר. חלקו נוגע בעקיפין – רוב החלק על הכותל כדוגמת הקטע של רבין מתוך נאומו בטקס קבלת תואר ד”ר לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית בהר הצופים וחלקו לא קשור כלל, כדוגמת שירו של אביב גפן “אינספור שבילים ויציאה” בסוף הקובץ, שעליו ניתן אולי לפלפל כדרך הדרשנים על כך שהוא מרמז כי הנער התבגר וכי עליו למצוא את דרכו בעולם וכו’…

מכל אלה יוצא שלמרות שהספר מחולק לפרקים בצורה מסודרת: על גיל שלוש עשרה, על הטקסים, על הדרשה והנאום, שירים ופיוטים, על היחס בין ההורים לילדים, הריהו כמעין סלט בו מורכבים מרכיבים שונים: מעולם המנהג, מעולם ההלכה, מעולם האגדה ומהעולם החילוני בערבוביה זה עם זה. השילוב לעיתים מוצלח, לעיתים פחות, אולם כל אחד יכול למצוא בו משהו. עליזה לביא, כדרכה, מבקשת ליצור משהו ישראלי, היונק מהיהדות מחד אולם פתוח, רגיש ומכיל את הישראליות החילונית מאידך. התוצר יצא מאוזן, כאשר המרכיבים השונים שלו משולבים נכון והוא אסתטי, נעים וקל לעיכול, מתאים מאד למשפחות המתכננות בר-מצווה ומחפשת לצקת לאירוע תוכן מעולם עשיר ולאו דווקא כזה הזהה בהכרח לשלהן.

לסיום נביא מספר קטעים מתוך הפרק של דבורה עומר, שהלכה לעולמה השבוע

“הבר-מצווה של ליאור” – דבורה עומר מתוך אמא עשרה או צער גידול הורים

כבר זמן לפני כן התכוננו למאבק ממושך איתו. היינו בטוחים שזה לא יהיה פשוט ונצטרך לגייס את כל השכנוע שלנו והסמכות… ליאור, אמר עמי, אני רוצה לדבר איתך.
מה עשיתי אבא?
שום דבר ליאור זה בקשר לבר מצווה….
אני יודע.
יודע מה?
שלא תהיה לי בר מצווה.
דווקא תהיה.
באמת? ממשית כזו עם הכול?
מה זה נקרא הכול ליאור?
כמו שעשיתים לרונן, כמו לכולם. עם הרבה אורחים, באולם, עלייה לתורה והכול.
עמי כמעט נפל מהכסא. “עלייה לתורה, זה בוודאי” – מיהר לתפוס את השור בקרניו.
יופי!
אתה רוצה בזה?
כמובן. מה זאת אומרת? מה זה בר מצווה בלי עלייה לתורה?
בנקודה זו הסכמנו איתו לגמרי… ליאור עשה אף הוא את ההכנות. הרבי בא אלינו, מלמד אותו את ההפטרה, להניח תפילין, לשיר את הניגון. על הדרשה החלטנו לוותר. סוף סוף הגיע הרגע הגדול. בשבת עלה ליאור לתורה. יש משהו מיוחד בבית הכנסת. דמעות עמדו בעיניי כשראיתי את הבן שלי לבוש נאה, מתכבד בהוצאת התורה ובהכנסתה, שר את ההפטרה שלו….

עכשיו יכולתי סופסוף לשאול את השאלה שבערה על לשוני בעת האחרונה. למה בעצם היית כל כך מעונין לעלות לתורה?
מה זאת אומרת? ליאור באמת לא הבין. אצלנו בכיתה כולם עושים את זה. זה בידור כזה. כל אחד מספר על הרבי שלו, שר לחברה את ההפטרה שלו, מספרים איך שמודדים לחץ דם.
לחץ דם?
נו ככה קוראים לזה שמניח תפילין
אה…

התרמיל היהודי - מסע בר מצווה

התרמיל היהודי – מסע בר מצווה

התרמיל היהודי – מסע בר מצווה

עליזה לביא
ידיעות ספרים
תשע”ג 2013

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *