ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

והגדת לבתך – טליה גולן

25 במרץ 2014 גדי איידלהייט

סקירה על ההגדה לפסח של טליה גולן – והגדת לבתך.  כבר משם הספר אפשר להרגיש את החוסר עליו מנסה המחברת לענות. בכל מצוות פסח מופיע הבן, מצוות והגדת לבנך, ארבעה בנים ושאר האזכורים בתורה. ומה עם הבנות והנשים? כאן נכנסת טליה גולן, והיחודיות של הגדה זו הוא שבניגוד לאחרות, היא אינה משנה דבר בטקסט המסורתי, וטוב שכך. בצורה כזו ההגדה מתאימה לכל בית – חילוני מסורתי ודתי – בישראל.

הרעיון לכתיבת ההגדה נולד לפני כ-15 שנה, כשהמחברת ערכה לראשונה סדר פסח לבד עם אימה ובניה, לאחר שהתגרשה מבעלה ואביה נפטר. עריכת הסדר הוטלה עליה. היא הבינה שבערב זה היא רוצה שהיא ובניה יתחברו לכך שגם נשים היו חלק מסיפור יציאת מצרים, ושלאורך כל דורות המורשת היהודית, נשים הובילו תהליכים והיו שותפות מלאות לעשייה הדתית והחברתית.

ברור היה לי כי לא אוכל לקיים כל אלו מבלי שאזכיר את כל אותן הנשים שעשו, חלמו, טיפלו, לחמו, למדו ולימדו, קראו, מרדו, ילדו, נאבקו, חידשו ודרשו. אותן נשים שהן אמותיי. ואמותיהם של אברהם, יצחק, יעקב, משה, אהרן, דוד ושמואל… ובניי…. חיבור זה: “וְהִגַּדְתָּ לְבִתְּךּ”, רוצה לחשוף. שואף לשפוך אור אל חייהן של נשים שעליהן כמעט ולא כתבו. שדמותן כמעט ולא ידועה. ששמותיהן אולי נשכחו. שדמותן אבדה.

שקולן הושתק. שפועלן לא הונצח. שעבודתן לא הוערכה. שחיו בתקופות שונות בהיסטוריה היהודית. שפעלו בתחומים שונים ומגוונים. שיצרו וחידשו והעזו.

סיפורן של נשים אלו נושא, במרכיבים השונים הקיימים בו, חלקים מן הזיכרון הקולקטיבי שלנו, שלא היה שלם בלעדיהן. חלקים מההיסטוריה שלנו, שהינה חלקית בלעדיהן. מהשורשים שלנו, הקטועים בלעדיהן….

הסיפור שלהן נועד לכל בת, על מנת שתוכל למצוא את הדמות אליה תרגיש קרובה ושייכת. לכל בן, שיוכל לפתח הקשבה לאחרות ולאחרת. לכל קורא, שיוכל להרגיש איך בסיס זהותו מתרחב ומתמלא בתכנים חדשים.(מתוך ההקדמה)

ואני מסכים לדברים, ההגדה מתאימה לכל בן ובת, וכל אחד שיבחר לעצמו את המינון המתאים לו. נקל לדמיין סדר בעל אופי נשי העושה שימוש אך ורק בהגדה זו, אולם סדר פמיניסטי כל כך עשוי להפחיד מעט. המצב הרצוי והמצוי יותר או כי אחת מבנות הבית תחזיק בהגדה זו ומפעם לפעם תשתף את שאר המסובים בתוכן לפי הבנתה מה מתאים ויעניין את הנוכחים- מידע אודות נשים מוכרות פחות – נשים פורצות דרך, נשים בצבא ובמחתרות, נשים תלמידות חכמים או דווקא להקריא מהטקסטים הנוספים להגדה –  טקסטים משלימים, לא אלטרנטיבים. התוכן  עשיר ומעשיר מאד, והעיצוב של סטודיו רובין מרהיב. דוגמאות מצורפות בהמשך. תוספות מכבודת לשולחן הסדר שכולם יהנו ממנה וכמו כן ההגדה מצוינת ומתאימה מאד כמתנה לאמא, לאשה, לבת, לחברה, לידידה או למארחת.

והגדת לבתך - כריכה

והגדת לבתך – כריכה

והגדת לבתך
הסיפור של עם ישראל דרך סיפוריהן של נשים
טליה מרים גולן
הוצאת החממה הספרותית – סטימצקי
תשע”ד

והגדת לבתך - פלורה רנדגר

והגדת לבתך – פלורה רנדגר

והגדת לבתך - נשים מוסמכות

והגדת לבתך - כוס רביעית

והגדת לבתך – כוס רביעית

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *