ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

וייט ריבר בוערת

23 בדצמבר 2018 גדי איידלהייט

כנראה שלחובבי ספרי המתח לא צריך להציג את ג’ון ורדון או את הבלש שלו דייב גרני, אבל עבורי זה הספר הראשון שלו שאני קורא. העלילה העייר וייט ריבר, והימים, ימי שלטון טראמפ, בה כל הקוקואים יצאו מהחורים. גזענים לבנים ותיקים, שחורים ששונאים לבנים, בעלי הון שחושבים שהכסף יענה את הכול, פוליטיקאים שידרסו כל מה שזז בדרכם, כאלו שלקחו את הפוליטיקלי קורקט חמישה צעדים רחוק מדי ועוד משוגעים סתם ללא סיבה מיוחדת. לפני שכל המצב יצא משליטה, דייב גרני, שכבר יצא לפנסיה וגר לא רחוק, נקרא על ידי פרקליט המחוז לסייע בחקירה והוא משמש כפונקציה שבצה”ל מכנים “איפכא מסתברא”. כל פעם שהדברים נראים פתורים, גרני מעלה שאלות רבות ולמעשה מסרב לקבל את הפתרון הקל מדי.

גרני בקושי מספיק לחקור משהו הקלחת בוויט ריבר מתפתחת לסדרת רציחות חמורה, בה נרצחים אנשי חוק, מנהיגי שחורים, ועוד במה שנראה כפעולה ותגובה של הצד מנגד, אבל יותר מדי פרטים לא מסתדרים.

לפחות ברוב הספר, הקצב לא ממש מסחרר, יש הפסקות בין האירועים, כך שאפשר לנשום וגם לנסות לחשוב לבד מה קרה. עד הרבע האחרון של הספר, קצב כתיבה זה גם נתן יותר אמינות לספר, למרות שבסופו של דבר כמות הרציחות כבר הייתה גבוהה מדי עבור ההיגיון וקרשנדו הסיום היה עוד יותר ביזארי. ורדון עושה לעצמו עבודה קלה בסופו של הסיפור ומשאיר אותו לא סגור לגמרי ולא מוסבר, אולם כקורא הרגשתי שלא באתי על סיפוקי. יותר מדי אנשים נהרגו ללא מניע ברור, היכולות הדרושות לביצוע היו גבוהות מדי עבור המתכנן, ועוד שאלות פתוחות שגם גרני עצמו לא היה מרוצה מהן, אולם סיים את חקירתו וכך נשארו הדברים.

השאלה שכמובן עולה על הפרק, האם זהו הכיוון אליו אמריקה הולכת. מאבקי לבנים שחורים כמו בשנות השישים הלא עליזות. שם הספר הזכיר לי את הספר עיר המכוניות בוערת, שעלילתו הבדויה היא על רקע המהומות האמתיות לגמרי שהיו בדטרויט, ואני לא בטוח שבחירתו של ורדן לשם הספר אקראית. אני לא יודע לאן אמריקה הולכת, וורדן כנראה לא מתומוכיו של טראמפ, אולם חשוב לדעת שהגזענות הייתה עוד הרבה לפני טראמפ, ולצערנו כנראה גם תהיה אחריו, וחוקי הנשק ששום נשיא לא הצליח לשנות, לא ממש יעזרו לאמריקאים להיות שוב גדולים.

לסיכום, ספר מותח המעלה גם סוגיות עכשוויות, אולם לפחות בשבילי, העלילה צריכה להיות מהודקת יותר והגיונית יותר.

כריכת הספר וייט ריבר בוערת

וייט ריבר בוערת

וייט ריבר בוערת
גון ורדן
מאנגלית: עידית שורר
כתר ספרים ועברית

מגב הספר

יום השנה להריגתו של נהג שחור בידי שוטר לבן מתקרב, והאווירה בעיירה וייט ריבר שבצפוןמדינת ניו יורק מתחממת. כאשר שוטר נורה למוות בידי צלף אלמוני, הקיטוב הבין–גזעי בעיר מתעצם. רגע לפני שהעניינים יוצאים משליטה, הבלש המעוטר דייב גרני מתבקש לנהל חקירהעצמאית של התקרית, לפענח את הרצח ולנטרל את חבית חומר הנפץ.

אבל גובה הלהבות רק עולה, עם סדרת מעשי רצח שנראים כרצף של מעשי תגמול. כאשר גרנימתחיל לבחון את הפרטים ומגלה שהראיות מזירות הרצח לא מתאימות לגירסה הרשמית, הואמפוטר בפתאומיות. הוא לא מרפה מהחקירה – על אף התנגדות המשטרה המקומית ומלכודותשמציבים לו פנאטים, גזענים ופסיכופתים – ומגלה שבווייט ריבר דבר אינו כמו שהוא נראה: המציאות מצמררת הרבה יותר.

וייט ריבר בוערת, ספרו הפרובוקטיבי והאקטואלי ביותר עד כה של ג’ון וֶרדוֹן, מציב מראה מול פניה של ארצות הברית העכשווית, ועושה זאת תוך יצירת מתח בלתי פוסק.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *