ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

וירג’יניה

31 באוגוסט 2019 גדי איידלהייט

וירג’יניה וולף נחשבת לאחת הסופרות החלוצות בתחום הכתיבה הפמניסטית והמודרנית של המאה העשרים ויצירותיה זוכות להשפעה עד היום. משכך, ביוגרפיה העסוקת בה היא עניין משמח, ובפרט שהיא נכתבה בישראל, בכתיבה יפה ומושכת, אולם הספר אינו בדיוק ביוגרפיה, וגם לא פרוזה, אלא מוגדר כרומן ביוגרפי.
עיקר הספר עוסק בילדותה ובנערותה, במשפחתה המורחבת, באמה ואחותה שנפטרו בגיל צעיר יחסית ובקשריה עם אביה, דמות מרתקת בפני עצמו. העיסוק בחייה הבוגרים, מינימלי. בחירה זו משקפת את הפשרה שהצגתי בפתיחת הסקירה. החלק הסיפורי המעניין יותר הוא של הילדות, ווהרצון העז שלה לעסוק בכתיבה.
אמנם גם חייה כבוגרת היו מלאים אירועים, מפגשים חברתיים, ומערכות יחסים שונות, אולם אלו כמעט ולא נכנסו לספר, או עודנו בצורה ניכרת, למשל התפרצויות של מאניה דיפרסיה שמהן כנראה סבלה והרעו את מצבה הנפשי.
אולי היה מקום להרחיב מעט על תקופה זו, ולקצר את חלק הילדות, שאמנם בו עוד היה ניתן לשמור על אופטימיות כלשהי, כי וולף ללא ספק סבלה, אולם סלבה הוא חלק מאישיותה וחלק ממה שהשפיע עליה. ייתכן כי תקופה זו מתאימה פחות לרומן והיא אכן עיונית הרבה יותר ולא מתאימה לספר מסוג זה. סיום הספר, כמו סיום חייה של וולף אינו שמח, אך מראה עד כמה כותבת הספר, אוהבת את מושא כתיבתה.

הרומן הביוגרפי נאלץ לפשר בין שתי סוגות שונות פרוזה וביוגרפיה. בפסיחה זו בין הסוגות טמונים מספר חסרונות, היכולות של הסופר לבדות ולהשתמש בדמיונו מוגבלת מאוד, ומצד שני אין זו ביוגרפיה קלאסית, אלא יותר סיפור, ואין בה מקום לדון, למשל בהשפעת כתיבתה של וולף, פרק שחיוני בכל ביוגרפיה ועיסוק עיוני בה.
מצד שני, לכתיבה כזו יש גם יתרון ועיקרה הוא, אם להשתמש בפארפראזה על המחזה הידוע של אלבי: “לא צריך לפחד מוירג’ינה וולף”. ולמי שלא מאד אוהב ביוגרפיות, כמוני, או שאינו רוצה לקרוא דיונים ארוכים על השפעתה של וולף בחוגים הפמניסטיים (לדוגמה), הספר מהווה אפשרות מצוינת לדעת בכל זאת מעט יותר על דמות זו.


וירג’יניה
דבורה נגבי
עם עובד 2019
מגב הספר

וירג’יניה וולף (1941-1882) הייתה סופרת פורצת דרך וחדשנית. ברומן ביוגרפי זה מתוארת אישיותה רבת־הפנים של הילדה, הנערה והאישה המיוחדת הזאת, המשמשת גם היום, עשרות שנים לאחר מותה, השראה לסופרים ולסופרות ולנשים יוצרות בכלל וממשיכה לסקרן קוראים וחוקרי ספרות וביוגרפים.
וירג’יניה גדלה במשפחה משכילה בלב לונדון הוויקטוריאנית, ושלא כמו אחֶיה, לא זכתה להשכלה פורמלית. נפשה הייתה עדינה ושברירית, ומגיל צעיר נמשכה למילים ושאפה להיות סופרת. 
וירג’יניה בראה צורות חדשות לרומן, כתבה מסות נפלאות והציבה מראה בפני העולם השמרני והמקובע, שהייתה בו חלוקה מגדרית ברורה. היא נישאה ליהודי בשם לנארד וולף. לשניים לא היו ילדים. הם גידלו כלבים.
בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, בשיא ההפצצות על לונדון, היא שמה קץ לחייה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *