ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ולא נותר אף אחד

4 בנובמבר 2018 גדי איידלהייט

לא עזר כלום. לא שהכרתי את הספר, בשמו המקורי אמנם, לא שקראתי אותו, לא שראיתי איזה סרט או סדרה שנעשו על פיו ולא שקראתי יותר מספר אחד המתבסס עליו. ברגע האמת, סיימתי את הספר עם אותה שאלה בדיוק של מפקח הסקוטלנד יארד: “מי הרג אותם?”.

לפני שנה בערך עת סיימתי בהנאה מרובה את “רצח באוריינט אקספרס” שאלתי מה הספר הבא שיתורגם ונענתי בתשובה “ולא נותר אף אחד”, לקח למוח שנייה או שתיים להבין And then there were none והתגובה הייתה: “יו לא יכול לחכות”, שהרי ספר זה, או בשמו המקורי, “עשרה כושים קטנים”, שם שכבר בשנות הארבעים לא היה פוליטיקלי קורקט בארצות הברית שם קיבל את שמו השני. אז חיכיתי. כמעט שנה בערך (אפשר קצת יותר מהר, בבקשה?) והתוצאה נפלאה, ועמדה בכל הציפיות, אויש כמה שזה טוב.

התרגום ניסה לאזן, את שם הספר לקחו מהגרסה האמריקאית ואת האזכורים של negro  החליפו, כפי שהחליפו גם באנגלייה, במילה חיילים וכך העלילה מתרחשת באי החייל, דמויות החרסינה הנעלמות אחת אחת עם כל דמות שנרצחת הן של חיילים וגם השיר הידוע המתאר כבר בפרק השני את מה שהולך לקרות עד הסוף המר. מה השאירו? את הדמות על הכריכה.

התרגום של מיכל אלפון מעולה כרגיל למרות שהפעם הבחנתי במעט יותר נטייה להופכו למודרני, כאשר אני דווקא אוהב את הקלאסיקה הישנה מעט של כריסטי. אולי בגלל שספר זה חריג מבין ספריה, אין דמות בלש, לא פוארו ולא מארפל, ואפשר להתרחק מעט מהסגנון המוכר של שניהם.

הספר עצמו, כמו כל כריסטי, מותח, קולח, ומשאיר את הקורא בפה פעור, איך היא עשתה את זה שוב. אמנם קראתי את הספר לפני שנים רבות, אבל קו העלילה המרכזי היה מוכר לי והייתי בטוח שאזהה עד נקלה, אם מהספר ואם מהזיכרון את פתרון התעלומה. עשרה אנשים על אי מבודד נהרגים אחד אחרי השני, עד האחרון שבהם שאינו יכול להיות הרוצח. אז מי הרג אותם? לבושתי, לא היה לי שמץ של מושג, לא זכרתי כלום וגם לא פיענחתי את הפרשה.

כריסטי צפתה שזה יקרה ובאחרית הדבר, פותרת את התעלומה בעצמה, מאחר ופוארו לא נמצא שם לעשות את זה בשבילה כמנהגו, ואילו אני, תפסתי את עצמי וחזרתי לספר וגיליתי, שכרגיל, התעלמתי מהרמזים שכריסטי משאירה, ושהיא אכן עומדת בדיבורה על כך שהעלילה הגיונית ופתירה ומובנת, כפי שכתבה כמעט ארבעים שנה לאחר יציאת הספר, וכפי שבחרה ההוצאה לרשום בגב הספר, ראו למטה. אמנם היא השמיטה פרטים שידועים לחוקרי המשטרה שהגיעו לאי (ואלו היו מסגירים את הרוצח או הרוצחת מייד), אך גם כך, יש כמה רמזים המתחבאים היטב בספר ולכן קיראו אותו בתשומת לב מרובה.

ולי לא נשאר אלא לספר לכם שסיימתי את הספר בערב אחד, התחלתי ולכן אסיים, בהנאה מרובה וכעת כולי ציפייה גדולה לספר הבא בסדרה,  “הרצח על הנילוס” , אולי.

כריכת הספר ולא נותר אף אחד

ולא נותר אף אחד

ולא נותר אף אחד

אגתה כריסטי
מאנגלית: מיכל אלפון
עם עובד 2018

מגב הספר

״את הספר הזה כתבתי משום שהקושי שהוא הציב בפניי היה מרתק. עשרה בני־אדם צריכים היו למות בלי שהסיפור ייראה מגוחך ובלי שזהותו של הרוצח תתברר מאליה. כתבתי את הספר לאחר תכנון רב ועצום והייתי שבעת רצון מהתוצאה. סיפור ברור וגלוי, מעורר תימהון, אף שפתרון הגיוני לגמרי בצידו; עד כדי כך שצריך היה אחרית דבר כדי להסבירו. הספר התקבל יפה בקרב הקהל והמבקרים, אבל יותר מכול שמחתי בו אני כי יותר מכל מבקר ידעתי כמה זה היה קשה.״

אגתה כריסטי, 1977.

ולא נותר אף אחד הוא אחד מרבי־המכר הגדולים ביותר בכל הזמנים, ונחשב בעיני רבים ליצירת המופת של אגתה כריסטי. הוא ראה אור ב־1939, ומאז נמכר בעשרות מיליוני עותקים ברחבי העולם ועוּבּד פעמים רבות לקולנוע, לטלוויזיה ולתאטרון.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *