ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ועכשיו נרקוד

15 במאי 2017 גדי איידלהייט

הספר “ועכשיו נרקוד” מביא סיפור אהבה בגיל השלישי. שתי נפשות שונות כל כך – מרגריט, שמאז מות אחותה לפני שנים רבות כמו נכבתה, וחייתה שנים רבות בזוגיות אומללה ומסרסת עם בעל נוקשה, קפדן שגרע ממנה את הנאות החיים, יוצאת לחופשה בבית הבראה בהמלצת הרופא ובניגוד לדעת בנה, שיורש את אביו בתפקיד הגבר הדואג והאחראי, אולם גם המדכא.

לעומתה, מרסל, שחיי חיים מלאי אהבה ותשוקה עם נורה שמתה בפתאומיות ומאז אינו מוצא טעם לחייו. גם הוא בעצת בתו מגיע לאותו בית הבראה, שבצורה משעשעת מתואר יותר כבית עינויים, וכמובן לאחר התחלה מהוססת הוא ומרגריט יפגשו.

מרסל כלל לא מבין מדוע הוא נמשך לאותה אשה ומרגריט יודעת שיש לה הזדמנות למשהו שונה. הקושי הגדול בין שני האנשים, פרט לבעיתיות להתחיל זוגיות בעשור השמיני עומדת בבנו של מרגריט שכמובן מתנגד בכל תוקף כול קשר חדש של האמא, או לכל צעד שיש בו משום מתן עצמאות לאם.

בעוכרי הספר עומדת העבודה שהוא מעט צפוי. גם הפגישה בין השניים צפויה וגם הקשיים המתוארים צפויים. כאשר נגזרת על הזוג פרידה אנו מצפים למעט יותר קונפליקטים או מעשים, ופתרון הבעייה נראה מגיע כמעט כאקס דאוס מכינה, באמצעות סיפור היסטורי של צד שלישי המשכנע את מרגריט באופן סופי לקחת אחריות  על עצמה, לראשונה בחייה, ולא להיות מועברת כחפץ מאחריות גבר אב, לגבר בעל לגבר בן. בעיני זהו פתרון קל מדי ומרגריט הייתה צריכה להגיע אליו אולי בדרך קשה יותר, אולי בדרך איטית יותר אבל בדרך פנימית ולא חיצונית. גם ממרסל שאינו טיפוס שנכנע, היינו מצפים למעט יותר מאבק.

כך או כך, הזוג יתגבר על הקושי מתוך ידיעה, שגם לה אחרי עשרות שנים שלא ידעה אהבה מהי מותר וצריך לאהוב. סיום הספר, עשור אחרי תחילתו, משאיר את הקורא אם טעם חמוץ מתוק. חמיצות על השנים שאבדו, חמיצות על הגיל המתקדם והשלכותיו, אולם גם עם מתיקות, שאהבה אפשרית בכל גיל.

 

כותרת הספר ועכשיו נרקוד

ועכשיו נרקוד

ועכשיו נרקוד
קארין למבר
מצרפתית: מיכל אסייג
הוצאת הכורסא 2017 (Eh bien dansons maintenant 2016)

מגב הספר

כשבעלה הנוקשה והשתלטן של מרגריט נפטר, היא נפלטת לתוך מציאות חדשה של שקט ובדידות. רופא המשפחה מציע לה לצאת לטיפול במעיינות מרפא בהרי הפירינאים כדי לנסות ולהשיב את רוחה. גם מרסל, שאיבד את אשתו האהובה כמה חודשים קודם לכן, מגיע למעיינות המרפא לאחר שבתו דוחקת בו לנסות ולצאת מאבלו.

מרגריט אוהבת את פרנסואז סאגאן, להאזין לשירים ברדיו, ולטפל בגינה. מרסל אוהב מוסיקת שעבי אלג´יראית, את הכוכבים וקרנף אחד בודד וזקן. אבל דווקא במעיינות המרפא, רחוק מבתיהם ומהרגליהם הישנים, מוצאים השניים שפה משותפת ומגלים את יכולתה של האהבה לפרוח גם בגיל השלישי.
“ועכשיו נרקוד!” הוא רומן עדין ויפהפה שמאיר באור יקרות את האושר השברירי הגלום בסיפור אהבה מאוחר. כל כך מאוחר, עד שלא חיכו לו עוד.
קארין למבר היא סופרת וצלמת בלגית. ספר הביכורים שלה, “בניין הנשים שוויתרו על גברים”, זכה להצלחה בינלאומית. “ועכשיו נרקוד!” הוא ספרה השני.

One Comment

  • מירנדה 16 ביוני 2018 at 16:51

    ביקורת נכונה על הספר, מבהירה אותו ומדרבנת לקראו. ראוי שאדם הכותב ביקורת ספרותית ידייק יותר בדקדוק ובאיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *