ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

זאב בשטאזי

14 בנובמבר 2017 גדי איידלהייט

סדרת קארין מולר נמשכת, לאחר שבספר “ילדי השטאזי”, קארין פענחה את התעלומה אבל דרכה תוך כדי כך על כמה אצבעות שלא כדאי לדרוך עליהן, בטח שלא בגרמניה המזרחית, היא מוצאת את עצמה מחלקת דוחות נהיגה במקום עבודות בילוש. ההזדמנות לחזור לחקריה רצינית מגיעה, אבל לא בברלין אלא בהאלה-נוישטאדט (אז למה תמונת הכריכה מראה את שער ברנדנבורג?) , עיר חדשה ההולכת ונבנית בה אירע מקרה מטריד של חטיפת תינוקות.

גם שם קארין נאלצת ללכת בין הטיפות, גם שם יש אנשים שאסור להרגיז, והחקירה נראית שלא מתקדמת לשום מקום. ביקור של קארין בבית ילדותה מאלץ אותה לפתוח תיבת שלדים נוספת מהעבר, וכאשר שלדים אמתיים מתגלים מהעבר, במקום אותו קארין מכירה היטב, העלילה רק מסתבכת. פיתול נוסף בעלילה הוא הכנסת מספר נוסף. עלילה מקבילה המתחילה מסוף מלחמת העולם השנייה ומתקדמת בקצב שונה. בגדול די ברור השילוב בין העלילות, אבל החיבור המלא והמדויק שלהן יגיע רק בסוף הספר.

הספר עוסק בעבר, במזרח גרמניה המושלמת כלפי חוץ. אין פשע, אין אבטלה, אין חסרי בית. ככל שהחקירה מתקדמת, כך מנופצות הנחות אלו. קארין גדלה וחונכה על ברכי שלמות הרפובליקה הדמוקרטית והיא מאמינה בה ובדרכה אולם גם אצלה מתגלים סדקים, ובפרט על כך שאולצה להתגרש מבעלה שביקש לערוק למערב, על מנת שתוכל להמשיך בתפקיד.

החקירה מתנהלת בעצלתיים, ולמעשה עלילת הספר מתפרשת על כמעט שנה. בכל פעם שיש התקדמות מגיעים למבוי סתום ונראה שרמזים חדשים לא מתגלים. נראה שאטיות החקירה היא מעין משל למזרח גרמניה עצמה. למרות משך החקירה הארוך, הקורא אינו מוטרד ממנו. הספר פשוט מדלג חודשים קדימה כמו לומר לנו, כן, חצי שנה לא קרה כלום. בניגוד לספר הראשון בסדרה, בספר זה לא עומדות בפני קארין דילמות גדולות, אלא הוא מנוצל להעמיק ולפתח את הדמות, אולי כהכנה לספרים הבאים בסדרה. סיום הספר, נותן פרץ קרשנדו מרהיב המחבר את כל הקצוות לכדי סיום אחד.

אהבתי את הספר הראשון בסדרה וגם השני לא נופל ממנו. עושה טעם של עוד, וההיסטוריה מאפשרת מבחר כיווני התפתחות. אז איך באמת הסדרה תימשך? קשה לדעת, בדמיוני אני רואה כבר את קארין עומדת ומנפצת את החומה ב-1989 או אולי מנסה לברוח למערב אפילו קודם. הקורא יודע פרטים שהיא עצמה עוד לא יודעת וברי לי שהם יתגלו בשלב כלשהו בהמשך ויהיו להם השפעה. בהחלט יש למה לצפות.

כריכת הספר זאב בשטאזי

זאב בשטאזי

זאב בשטאזי
דיוויד יאנג
הוצאת פן וידיעות ספרים
מאנגלית: אילן פן
מגב הספר

1975, מזרח גרמניה. קארין מוּלר, שנדחקה החוצה מהצוות שחוקר מקרי רצח בברלין, קופצת על ההזדמנות להישלח דרומה לעיר האלה-נוישטאדט, שם נעלמו שני פעוטות תאומים. לא עובר זמן רב עד ומוּלר מגלה שהבעיות שלה התלוו אליה למסע דרומה. האלה-נוישטאדט היא עיר חדשה – גאוות המדינה הקומוניסטית – והשטאזי אוסר עליה ועל צוותה לפרסם את פרשת ההיעלמות, שמא תיסדק תדמיתה הנוצצת של העיר. במקביל, בינות לרחובות חסרי השם ולמגדלי המגורים הנישאים מבטון, אורב לו חוטף ילדים, והזמן להציל את התאומים הולך ואוזל.

One Comment

  • חתול 14 בנובמבר 2017 at 12:20

    אהבתי את הראשון ואני מחכה לקרוא את הספר הזה.
    הסדרה מזכירה לי קצת את פנדורין – ספר מתח תקופתי שנוגע בהיסטוריה תוך פתירת התעלומה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *