ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

זכרונות מחיים אחרים

18 באפריל 2020 גדי איידלהייט

לכל סיפור, צריך איזה פתח לגשת דרכו, ולסיפור הזה ניגשים דרך פרחים אקזוטיים. הספר עצמו, נע על גבול הפנטזיה, כמה וכמה דברים בו פשוט אינם אפשריים ולכן מומלץ לקבל זאת מראש ולהישאב לתוכו.
פרופסור שתקוע בצוללת מחקר ניצן ברגע האחרון, קופסה שחורה של מטוס שטבע לפני עשרות שנים מתגלה, ודאב, צעיר שגדל אצל הורים מאמצים ואינו דבר על מוצאו, נתקף כאבי ראש עזים ונזכר פתאום בזכרונות של אנשים אחרים שמעולם לא הכיר.

שלושים שנה קודם לכם פיטר מניוותרס, מנקה דירות, של אנשים שמתו, מניו יורק, רווק ובאופן כללי חסר שאיפות בחיים מגלה, פרח מוזר בדירה מטונפת עד אימה. זהו סיגל הביצות (כנראה Viola wailenalenae) שגדל באמבטיה ניו יורקית. פיטר מתעניין, קוטף את הפרח וניגש לזהות אותו בספרייה, שם הוא מוצא מכתב אהבה משנות השלושים ומפורטים בו עוד 6 פרחים, אחריהם הוא יוצא לחפש. הוא פגש שם את הנס, חובב פרחים, והרפתקן וביחד הם טסים ברחבי העולם. העלילה מסתבכת, אין טוויסטים ופיתולים, ולקורא די ברור מהלך העניינים, אולם האזכורים של הפרחים משכו את העין ונפרטם אותם כאן, מאחר וגם כל פרח איך שהוא מתקשר בשמו לעלילה, ואין אפשרות להרחיב יותר מדי.

סיגל הביצות By John Game, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55119936

הפרח הראשון במכתב הוא פרח האודומברה (  Youtan Poluo ) שתיאורו בספר זהה למציאות. התגלה מאחורי מכונת כביסה של מאמינה בודהיסטית בסין. נראה שוייטהאוס נתקל באזכור זה ולמעשה ממנו שאב את כל הרעיון לספר. אוכל הכבשים צמח טורף מצ’ילה, טורף גם את עלילת הספר, מלכת הלילה , קקטוס הפורח רק ללילה אחד, יש כמוהו גם בארץ, שכן הוא תורבת ונפוץ למדי והפרח מסמן את כניסתם של דמות נשית לספר. פרח המאובן החי, ולויטשיה, צמחים ענקיים במדבר נמיביה שחיים כבר מאות שנים, קמפיון גיברלטר שמסמל דווקא את בדידותו של פיטר, ואחרון מסריח, פרח הגופות, על שם הריח שהוא מדיף.

אמנם כל הפרחים נדירים אבל גיבורי הספר מוצאים אותם ואפילו יחסית בקלות, בתנאים של שנות השמונים ללא רשת אינטרנט ומיקמוי GPS מדוייקים המקלים על מציאות כאלו בימינו. כפי שאמרתי, יש להתייחס לספר כמעין “אגדה” ולא להקשות יותר מדי. ככל שיותר פרחים מתגלים, כך ברור לנו הקשר בין האירועים, כאשר הקצוות נסגרים לאיטם.

ספר אנגלי העוסק בפרחים, חזקה עליו שייגמר בגני קיו, מהגנים הבוטניים היפים בעולם, ויעד קבוע שלי בביקורים בלונדון, שם יפרח בדיוק הנדרש פרח המידלמיסט האדום (סוג של קמליה נדירה), שלמעשה נמצאת בגן בוטני אחר בלונדון (צ’יזוויק), אבל גם על כך לא נקשה.

פרחים הם קסם, והם משמשים כלי חיבור מצווין בין אנשים, מדורות שונים, במקומות שונים, לרוב לטוב, לפעמים גם לרע. ישראל שופעת בפרחים, ועכשיו האביב, ואמנם בעת כתיבת שורות אלו יש הגבלות תנועה רבות, אך הפריחה קיימת גם במרחב העירוני, אפילו אם אלו רק חרציות ופרגים, ולא אדמונית החורש. ובמילותיה של לאה נאור: “כדאי ללמוד מן הפרחים, לא לקמץ בחיוכים“, נסיים.

זכרונות מחיים אחרים
דייויד וייטהאוס
מאנגלית: שי סנדיק
אריה ניר 2019

מגב הספר
כאשר קופסה שחורה של מטוס שנעלם לפני שלושים שנה נמצאת בקרקעית הים, בחור צעיר בשם דאב מתחיל לזכור פרטים מעבר שאינו שלו. הזיכרונות שייכים לצייד פרחים נדירים בניו יורק של שנות השמונים שחיפושו הוביל אותו מסביב לעולם והסתיים בטרגדיה. הזיכרונות האלה אינם מרפים מדאב המופנם והבודד בלונדון של ימינו, אך דווקא בהם טמון המפתח לתעלומת זהותו הכרוכה בגורלם של הנוסעים באותה טיסה הרת אסון.   זיכרונות מחיים אחרים, הוא ספר עוצר נשימה על אהבה, אובדן, תורשה ואובססיה. זהו סיפור יפהפה ובלתי נשכח כמו פרח נדיר ושובה לב.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *