ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

זרע רע

1 ביולי 2019 גדי איידלהייט

מחווה ספרותית נהדרת של מרגרט אטווד לויליאם שייקספיר. פליקס פיליפס הוא מנהל אומנותי של פסטיבל תיאטרון עם רעיונות משונים מעט, ולאחר שהוא צריך להתמודד עם אסונות משפחתיים, אשתו מתה בלידה ובתו מתה ממחלה בגיל שלוש, ומזניח מעט את ענייני התיאטרון הוא מגלה כי מי שהיה יד ימינו למעשה מדיח אותו מהתפקיד, וכך הוא מוצא את עצמו בלי כלום, ודי גולה לאיזה חור נידח בקנדה, כשבמוחו מחשבות על נקמה.

הפרוייקט האחרון שלו היה הפקה של הסערה מאת שייקספיר, פרוייקט שנזנח עם פיטוריו, ולאחר שנים רבות כשהוא מחליט לעשות משהו עם חייו, מתוך איזו בקתה עלובה, בה הוא מדבר עם בתו המתה ולא מצליח להיגמל מכך, הוא מוצא עבודה זמנית בהעברת חוג תיאטרון לאסירים, שבסופו מעלים הצגה.

הזמן עובר ופתאום מסתבר לו שכל אלו שהרעו לו יגיעו לכלא לצפות בהצגה, זמן הנקמה הגיע, והוא מחליט להעלות את המחזה שנגנז – הסערה.

אני לא מומחה לשייקספיר. קראתי כמה מחזות, ראיתי כמה הצגות, ועיבודים של המחזות, בקולנוע ובאופרה וגם בספרות. לא נדון בשאלות מי היה שייקספיר, האם היה ועד כמה אם בכלל הוא היה אנטישמי או שרק ייצג את האנטישמיות המקובלת בתקופתו. גם בסונטות לא נדון. רק במחזות אותם אני מחלק לקומדיות (מהומה רבה על לא מאומה), טרגדיות (להיות או לא להיות), היסטוריה (ממלכתי תמורת סוס) ופנטזיה. מכולם אני פחות אוהב את הפנטזיות כמו הסערה וחלום ליל קיץ. אולם ייתכן שבעקבות הספר שיניתי את דעתי.

היצירה של אטווד מתוחכמת אך למעשה הכל בה מוביל לעצם העניין. פליקס פיליפס. כמה פ ו-ס יש בשם. ברור שזה פרוספרו ולבת שלו שמתה ממילא קוראים מירנדה. מי גרם לפיטוריו? טוני שהוא כמובן אנטוניו, ואילו לוני עוד ניסה לעזור (גונזלו). פליקס בוחר לו שם בדוי, הדוכס (דיוק) וכמובן זה מתייחס לדוכס מילנו. הבקתה בה הוא מדבר עם ביתו המתה? הרי זה האי אליו שניהם נסחפים לאחר שגורשו.

וכך סיפור בתוך סיפור, פליקס מנתח את המחזה לגורמים לאסירים בכלא, בעברות שונות ומשונות, את המחזה על שלל דמיותיו. הוא ישחק כמובן את פרוספרו, כולם רוצים לשחק את קליבן הרע (או שאולי לא, בכל זאת הכינוי שלו הוא שם הספר), את מירנדה אף אחד לא ישחק והוא מביא שחקנית מבחוץ, אבל מי יהיה אריאל, ואיזו מין דמות הוא בכלל? לא נגלה לכם. תקראו בספר.

אולם פרט להצגה השגרתית, בתנאי הכלא, יש צורך גם לתכנן את הנקמה, ובה טוני ועוד כמה שחברו איתו יחוו את ההצגה בצורה מעט שונה מכל היתר. יהיו בה גם קסמים (יותר נכון סמים) וכישופים. זה לא בדיוק חוקי, אבל ממילא כולם כבר בכלא אז מה יכול לקרות, וההצגה תהיה חיה במיוחד, במעין חדר בריחה.

למעשה אטווד יצרה גירסה נהדרת ומודרנית של הסערה,. סיפור בתוך סיפור עם התייחסות עצמית והמון הומור. גירסה שעיבוד קולנועי או אפילו למחמזר יכול להיות להיט. הספר נהדר, מצחיק, מבדר וגם מחכים, ובסופו מופיע תקציר המחזה עצמו (למרות שבסוף כבר יודעים את תקציר המחזה, אולי דווקא עדיף לקרוא בהתחלה). ספר נהדר.

כריכת הספר זרע רע

זרע רע
מרגרט אטווד
מאנגלית: מיכל אלפון
חרגול ומודן 2019
מגב הספר

פליקס פיליפס הוא מנהל פסטיבל תיאטרון מצליח בעיר קטנה בקנדה. הוא עומד להעלות את “הסערה” מאת ויליאם שייקספיר – הפקה שלא נראתה כמותה מעולם, הצגה שתגרום לכל רואיה להחסיר נשימה, ואולי תפוגג במעט את ייסורי האבל של פליקס.

אבל שותפיו של פליקס בוגדים בו בזדוניות ובערמומיות ומסלקים אותו מהזירה. פליקס פורש מהתיאטרון ומהעולם ומבלה את ימיו בבקתה נידחת במחשבות על נקמה. וזו נקרית על דרכו כשבבית הכלא הסמוך מחפשים מורה לספרות ותיאטרון.

פליקס ותלמידיו האסירים יעלו את “הסערה”. האם יצליחו בכוח הקסם של התיאטרון (וקצת עזרה טכנולוגית) לנקום בבוגדים?

האם ההפקה החדשה תרפא את פצעי העבר המר והכאוב ותאפשר סוף-סוף לפליקס להשתחרר מהכלא הפנימי שהוא שרוי בו.

זרע-רע, הרומן שמרגרט אטווד כתבה בהשראת “הסערה”, מחזה רב קסם ורווי רגשי נקם, מוליך אותנו למסע עתיר הפתעות, ומעניק לנו מבט קצת אחר על שייקספיר, על תיאטרון בכלל, ועל נקמה, סליחה והתחלות חדשות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *