ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חדר – בין ספר לסרט

1 בפברואר 2016 גדי איידלהייט

סקירה על הספר והסרט חדר. את הספר קראתי לפני שהתחלתי לסקר ספרים, אבל יציאת הסרט היא הזדמנות טובה להשלים פערים. “חדר” הוא כל העולם. יש בו כיור ומראה וצוהר קטן שממנו רואים לפעמים מטוסים. יש גם חרק או שניים ואפילו עכבר אבל כל השאר: כל שאר האנשים, המקומות והדברים הם לא אמיתיים. הם קיימים רק בטלוויזיה. רק אמא אמיתית, וניק שבא לפעמים ומביא להם אוכל ושאר דברים. לג’ק למעשה לא חסר כלום. אם אתה לא יודע שאתה מפסיד משהו, אתה לא מפסיד כלום, אבל אמא יודעת ולא מסוגלת יותר… מכאן מתחיל הספר/הסרט.

זהו סיפור על אומץ, על הקרבה, על היאחזות בחיים, על תמימות ילדותית, על אהבה. הנושא קשה, אבל לאחר צאת הספר (וכנראה גם לפניו) נחשפו סיפורים דומים, מזעזעים אפילו יותר. זו המציאות, וספרות טובה וקולנוע טוב, לא עושים הנחות. מומלץ לקרוא ולראות.

בין ספר לסרט

השאלה הזו עולה כמעט בכל עיבוד קולנועי ולרוב מלווה באמירה שהספר היה יותר טוב. יש לכך כמה סיבות, מעבר ליכולת של הספר להציג יותר תוכן ונפח ולעסוק במבחר נושאים הוא משאיר לנו הרבה מקום לדמיון והסבירות שהדמיון שלך והדמיון של הבמאי, שממילא גם ביצע עיבודים ומתבסס על תסריט שאינו חייב להיות זהה לספר (ולרוב רצוי שלא יהיה), היא כמובן אפסית. כך גם במקרה שלנו. הסרט עומד בפני עצמו אבל מי שקרא את הספר יקבל יותר עומק ויבין דברים, שהסרט מאזכר, אך לא יכול להרחיב בהם. מי שלא קרא את הסרט אולי אפילו לא ישים לב אליהם, אבל עצם ההופעה שלהם מרמזת על כך שהבמאי/תסריטאי יוצרים זיקות נוספות רק למי שקרא את הספר. המקרה שלנו מעניין במיוחד כי אמה דנהיו הסופרת היא זו שכתבה את התסריט, ואני רק יכול להניח שההחלטות על מה לוותר לא היו פשוטות עבורה. הנה שתי דוגמאות עם אזהרת ספויילר למי שלא קרא את הספר.

Spoiler

בסרט מציגים את ג’וי מניקה את ג’ק בן החמש. לצופה זה יכול להיראות מוזר כי בעולמנו לא מקובל להניק בגילאים אלו, אולם הסיבה פשוטה מאד, לג’וי אין אמצעי מניעה והנקה מתמדת היא האפשרות היחידה שלה לא להיכנס שוב להריון. אפשר להבין את זה גם מצפייה בסרט למרות שזה לא ברור מאליו.

ג’וי משביעה את ניק לא לקבור את ג’ק בחצר. למה בעצם הוא מקשיב לה, הרי מה איכפתו לו ממנה? בחלק השני, עורך הדין אומר שיצטרכו להיות עדויות ולקראת סוף הספר רואים בחצר דחפור? איך כל הדברים האלו מתקשרים? זה אולי הנושא בו העיבוד חרג מהספר והשמיט חלק חשוב ממנו. חוקי המשפט באנגליה דורשים עדות של ג’וי נגד ניק על מנת להכניס אותו לכלא לשנים רבות. הטראומה ממפגש חוזר עם השובה היא קשה מנשוא ולכן מנסים למצוא דרכים להרשיע את הפושע ללא צורך בעדות. ג’וי מספרת שג’ק אינו הילד הראשון. הייתה לפניו ילדה שנולדה וניק לקח אותה, ולמעשה הרג אותה. זו גם הייתה צריכה להיות התשובה לשאלה בראיון  למה היא לא חשבה לתת לניק את ג’ק מיד לאחר הלידה כדי שימסור אותו לבית יתומים, והאמת הייתי בטוח שהנושא יעלה שם וחבל שהשמיטו אותו. לדעתי כאן הסופרת/תסריטאית שגתה והיה צריך להתייחס גם לזה. אותה ילדה נקברה בחצר, ולכן ג’וי טעונת שהיא מרגישה אותה ומשביעה אותו לקבור את ג’ק הרחק משם. ניק יודע במה מדובר ונעתר לבקשה. הדחפור בסוף הספר מרמז על כך שבוצעה חפירה רצינית בחצר (הגופה אכן נמצאה).

[collapse]

 

חדר - כריכת הספר סרט

חדר

חדר
אמה דנהיו
מאנגלית: קטיה בנוביץ’
ידעות ספרים 2010 (במקור 2010)

חדר – סרט 2015
בימוי לני אברהמסון
תסריט: אמה דונהיו
שחקנים: ברי לארסון, ג’ייקוב טרמבלי

מגב הספר

ג’ק בן חמש היום. הוא גר בחדר עם אמא. ג’ק נולד בחדר, ואף פעם לא יצא ממנו. עבור ג’ק “חדר” הוא העולם, ויש בו כל מה שצריך – חלון קטן קבוע בתקרה שרואים דרכו את ה”חלל החיצון”, טלוויזיה שמקרינה עולם דמיוני, נחש עשוי קליפות ביצים, אוכל, כמה ספרים וארון בגדים שג’ק ישן בו, למקרה שניק הזקן יבוא. בשביל ג’ק, חדר הוא העולם. בשביל אמא, חדר הוא תא המאסר שבמשך שנים היא כלואה בו. ועכשיו, הסקרנות של ג’ק עולה וגועשת ואיתה הייאוש של אמא. היא יודעת שחדר אינו יכול להכיל אותם עוד. חדר הוא סיפור על אהבה אדירה בנסיבות מחרידות. אהבת אם לבנהּ. ומעבר לזה, הוא משל – מצמרר אבל כל כך אנושי – על העולם המערבי שאנו חיים בו, וחוויית הקריאה בו מרגשת ובלתי נשכחת.

 

 

One Comment

  • נופר 15 באפריל 2020 at 2:54

    סקירה מרגשת תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *