ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חוה לא אכלה תפוח

11 בספטמבר 2012 גדי איידלהייט

חוה לא אכלה תפוח, ספרו החדש של הרב חיים נבון מנסה לתקן מבחר של טעויות נפוצות בעניינים שונים ביהדות. הכותרת “יהדות” כוללנית מעט. חלק מהתיקונים הם בתורה ובתנ”ך, חלק הם שיבושי לשון של עברית, וחלק סתם אי הבנה נכונה של הלכה ועוד. מבחינה ויזואלית הספר ערוך בצורה יפה מאד כאשר לכל טעות מוקדשת ככפולת עמודים ולרוב מלווה גם באיור משעשע פרי מכחולו של מנחם הלברשטט. כותרת הספר מלמדת על טעות שהגיעה מעולם הדימויים הנוצרי (ובספר עוד כמה דוגמאות לדימויים ויזואליים שגויים ובראשם צורתם המעוגלת של לוחות הברית).
בסיום הפיסקה הקצרה מופיעה מסגרת עם הרחבה מעט יותר רצינית בנושא הנדון. עושה רושם שהמחבר ביקש לאחוז את החבל בשני קצותיו, דבר שאפשרי כאשר החבל קצר או רפוי. אולם, הנושאים הנידונים גם רציניים (ומחייבים את החבל להיות מתוח) וגם ארוכים (ודורשים חבל ארוך) ולכן נראה שיש פה תפסת מרובה לא תפסת. למעשה, בקריאה ראשונה הרגשתי שהספר רדוד במקצת שכן אפשר כמעט על כל טעות לכתוב מאמר בין כמה עמודים, עם מקורות ומובאות מן התורה ועד ימינו (וראו למשל מאמרים שכתבתי על נושאים הנידונים בספר לוחות הברית ומחלת הצרעת). כמובן שכתיבה ארוכה כזו היתה משנה לחלוטין את אופיו של הספר, אולם יתכן ועדיף שכך, שכן הספר במתכונתו הנוכחית בוודאי שלא יתקבל בציבור החרדי וגם בציבור הכללי יש ציפיה מרב ליחס רציני הרבה יותר לנושאים אלו (ובדרך כלל גם לזקן, טעות מספר 100 וגם על כך כתבתי פעם בסקירת הספרים מבקשי פניך וציוני דרך)..

אולם במחשבה שנייה ולאחר קריאה יותר מדוקדקת (ובה גיליתי גם מספר טעויות משלי), לספר בהחלט יש מקום, ואפילו לגישה הפשוטה והסחבקית, בצירוף איורים יש דורשים. במיצובו הנוכחי, הספר קליל ומבדר ומספק מעט מידע בהרבה תחומים, ובכך מתאים לדור של ימינו, דור שרוצה הכל עכשיו ומייד, אולם הספר בקלות גם יכול לעורר דיונים (כפי שאכן קרה לי בפועל) מעמיקים יותר. כמחשבה לעתיד, אפשר להוציא מהדורה נוספת רצינית הרבה יותר עם ההרחבות הדרושות להפוך את הספר לשלם ומקיף יותר. חסרון אחר בספר הוא המחסור בתוכן העניינים ולכן כקורא סקרן המחפש כמה מהטעויות שהוא חושב לנפוצות נאלצתי לעבור על כל הספר (ולא, את הטעות שלאברהם אבינו היו רק שני בנים, לא מצאתי)

לספר אין קהל יעד מוגדר והוא למעשה אמור להיות מתאים לכולם. אמנם לא כל כך נעים לתת אותו בתור מתנה לחבר חילוני (שכן נראה שאנו רק רומזים שיש לו טעויות), אולי למישהו מאד קרוב. ייתכן והכיוון דווקא לבני נוער, לקהל דתי פתוח יותר, או לקהל חילוני מסורתי שיימשך לספר בגלל עיצובו היפה וידע להבין שגם בציבור הדתי עצמו טעויות אלו נפוצות ואין מדובר בהתנשאות מצד הדתיים.

כדי להסיר דאגה נציין שהרב נבון הוא אכן רב רציני לכל דבר (וסקירה על ספר נוסף שלו, נאחז בסבך שגם מופיע בתמונת הכותרת של האתר) המעביר בימים אלו סדרת שיעורים במורה נבוכים שנקווה שתימצא את דרכה בעתיד לספר נוסף.

חוה לא אכלה תפוח

חוה לא אכלה תפוח

חוה לא אכלה תפוח
101 טעויות נפוצות בעניני יהודת
חיים נבון
הוצאת ידיעות ספרים
תשע”ב – 144 עמודים

פרק לדוגמא מהספר חוה לא אכלה תפוח

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *