ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חוות החיות – 1984

23 באוקטובר 2019 גדי איידלהייט

התלבטתי האם לסקור את שני הספרים ביחד, אבל מאחר והם בסופו של דבר, די דומים, ואף אפשר לראותם זהים, כאשר 1984 הוא גרסה אלטרנטיבית לחוות החיות, ההחלטה קלה יותר, מה גם ששניהם יצאו באותו מועד. הספר 1984 תורגם מחדש בידי ארז וולק וחוות החיות נשאר בתרגום הקודם והטוב של אברהם יבין.

שני הספרים מאד מוכרים ומתייחסים אליהם פעמים רבות, ולכן זו הזדמנות טובה לקרוא אותם שוב, או בפעם הראשונה למי שטרם קרא, או קרא רק תקציר, או ראה את הסרט (אחד מהם), או רק שמע עליהם.

חוות החיות הוא הראשון, משנת 1945. בעקבות חיזיון שנגלה לחזיר מייג’ור מחליטות החיות לגרש את החוואי ג’ונס ולשלוט בעצמן על עצמן, בקומונה שיתופית, שכל אחד נותן כפי יכולתו ומקבל כפי צרכיו. רק שכמובן זה לא ממש מצליח, ולאט לאט העקרונות היפים הופכים למשהו אחר לגמרי.

ב-1984 שיצא כמה שנים אחר כך (1949), אנו נתקלים בלונדון שונה ממה שאנו מכירים, במדינה מוזרה שלא ברור מי שולט בה. לשליט קוראים המפלגה, או האח הגדול, ואמנם אין הרבה חוקים נגד משהו, אבל כמעט הכל אסור, ואוי למי שלא יתיישר בתלם. הכי גרוע זה לנסות להפעיל חשיבה עצמאית או ביקורתית. מי שעושה זאת פשוט מאויד. המהפכה אמורה הייתה להביא את השלום, אך היא גרמה בפועל למלחמה ניצחית.

הספרים נכתבו בצורה מובהקת על רוסיה של סטלין, והנמשל ברור בהחלט, ואפילו ייחודי למדי, כך שניסיונות לקחת את הנמשל למקומות אחרים, אינם בהכרח נכונים. בחוות החיות מייג’ור הוא לנין, נפוליון, החזיר שמתשלט על הכל הוא סטלין, סנובול, החזיר שבהתחלה היה שותף לשלטון ומגורש ונהפך לאויב העם הוא טרוצקי, וכך הלאה. ב-1984, האח הגדול, שאף אחד לא יודע מיהו הוא שוב סטלין, אנשי החוג הפנימי הם חברי המפלגה והקג”ב או נקו”ד, וכל השאר, הם כל השאר. יש כמובן ניואנסים והתייחסויות ספציפיות יותר. אם נעשות השלכות מספרים אלו על ממשלים אחרים, הרי זה כנראה כי ההיסטוריה עצמה, פחות מוכרת, לפחות על התקופה שלפני סטלין.

חוות החיות נכתב בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, בתקופה בה סטלין נחשב למושיע של אירופה וככזה שרק כוחו הצבאי יוביל להכרעת הנאצים, שאחרת מן הסתם היו מתפנים לממש את הפלישה לבריטניה. מאד לא פופולרי לצאת נגד סטלין באותן שנים, ואורוול התקשה למצוא מו”ל שיפרסם את הספר. 1984, יצא לאור רק חמש שנים אחר כך, אבל סטלין נהפך מזמן לאויב המערב, המלחמה הקרה בעיצומה, וגילויי קומוניזם בארצות הברית מדוכאים בצורה חזקה.

משכך, נראה לי לאחר קריאה מדוקדקת, כי ספריו של אורוול מכוונים ישירות נגד סטלין, ולא נגד הקומוניזם, וגם לא נגד שלטון יחידני אחר בהכרח. אורוול, בעצמו סוציאליסט, היה יכול להתפעם מרעיונות המהפכה, אולם מחאתו היא על הדרכים בה היא מומשה ועל כך שסטלין עצמו בגד בעקרונות המהפכה. אמנם הוא אינו מציע דרך בה המהפכה תוכל להחזיק בעקרונותיה היפים (המנוסחים באמצעות שבע הדברות של החיות), אלא בעיקר מראה איך העקרונות לחוד והמציאות לחוד, בתהליך שהוא כמעט בלתי נמנע, ואם כך, מה הטעם בו. איני יודע מה היה אורוול אומר (או אמר) על תופעת הקיבוץ בישראל, שעוד אישהו יחסית הייתה הצלחה של רעיון הסוציאליזם, אך באופן כללי נראה שהשאיפה לשיוויון מוחלט, שגם כיום נשמעת במקומות רבים, למעשה אינה אפשרית, ותמיד יהיו כאלו ששווים יותר, ולו מעצם העובדה שהם מחזיקים בתפקיד השלטון, או בצבא, ולרוב בשניהם.

החשיבות בשני ספרים אלו בימינו אינה דווקא במחאה העולה מהם, אלא במקומם בתרבות, בעשרות ומאות הספרים שהם שימשו להם אבות בניין, ובהשפעתם הרחבה (לעומת שאר יצירתו של אורוול שכמעט ואינה מוכרת), כמו למשל הפרוסמת למחשב המקינטוש שיצא לשוק ב-1984

במשך שנים אנשים חיכו לראות אם שנת 1984 אכן תיראה כמו 1984 מחזונו הדיסטופי של אורוול, במקומות מסוימים אולי כן. בצפון קוריאה ובאותה תקופה אף בסין, וכך גם בברית המועצות ומזרח אירופה. סוציאליזם כשיטה, נכשל, הספרים, ממשיכים להחזיק מעמד.

חוות החיות
ג’ורג’ אורוול
מאנגלית: אברהם יבין
עם עובד 2019 (מחודש)
מגב הספר

אליגוריה מבריקה וסאטירה נוקבת על המשטרים הטוטליטריים ועל מעמדו של היחיד וזכויותיו ויחסיו החברתיים בתוכם.

“זו ההיסטוריה של מהפכה שסטתה מדרכה והתירוצים המצויינים שניתנו על כל צעד ושעל לסילופה ועיוותה של התורה המקורית.”

כך תיאר ג’ורג’ אורוול את חוות החיות בדש הספר כשיצא לאור ב־1945.

הסאטירה הנוקבת של ברית המועצות ושברו של חזון המהפכה בידי מי שנחשב ה”מצפון של בני דורו” עדיין מסעירה את קוראיה ומעוררת מחלוקת. עתה, שנים לאחר קריסתה של ברית המועצות וסיומה של המלחמה הקרה הקריאה החוזרת בחוות החיות מן הראוי שתשוב ותאיר את הגוונים ובני הגוונים של משל פוליטי נפלא זה. הקורא מוזמן לקריאה מחודשת בספר שהושווה לא אחת למסעי גוליבר של סוויפט.


1984
ג’ורג’ אורוול
מאנגלית: ארז וולק
עם עובד 2019 (מחודש)
מגב הספר

“האם האח הגדול קיים?”
“ודאי שהוא קיים. המפלגה קיימת. האח הגדול הוא התגלמות המפלגה.”
“האם הוא קיים באותו מובן שאני קיים?”
“אתה לא קיים.”

1984, הרומן הדיסטופי הנודע ביותר בספרות העולם ועדיין המפתיע בחיותו ובאקטואליות שלו, ראה אור לראשונה ב־1949. ג’ורג’ אורוול חוזה בו חזות דמיונית קשה על דמותו החברתית והפוליטית של העולם בעתיד, עולם השרוי במלחמה בין־גושית מתמדת ואשר בו המפלגה שולטת שלטון עריצים אבסולוטי.
בעולם זה, שנדרשת בו נאמנות אידאולוגית ללא סטייה קלה שבקלות, שהכול בו מפוקח בכל עת באמצעים אלקטרוניים ואחרים ואין בו מקום לאישיות ולפרט, מתנהל גיבור הספר וינסטון, אדם שעדיין מסוגל לחשיבה משלו. כשנוצר קשר אהבה בינו ובין אישה צעירה ששמה ג’וליה, והשניים מנסים לממש את אהבתם האסורה ולמצוא להם זכות ויחוד משלהם, מעשיהם הופכים לביטוי של מרי שמעורר עליהם את זעמו הדורסני של המשטר.


No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *