ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חוטים מקשרים

27 ביולי 2012 גדי איידלהייט

ספרה השלישי, של ויקטוריה היסלופ, חוטים מקשרים עוסק בתיאור היסטורי של סלוניקי במאה העשרים דרך עיני כמה גיבורים. סלוניקי, עיר נמל תוססת, בה חיים ביחד מוסלמים, נוצרים ויהודים טולטלה קשות במהלך המאה העשרים. שריפת ענק שכילתה כמעט את כל העיר, מלחמת טורקיה-יוון ולאחריה מהלך עצום של החלפת האוכלוסין כאשר האוכלוסיה הנוצרית יוונית גורשה מטורקיה, והמוסלמים גורשו לטורקיה. שנים של  מהפכות, משטר מלוכני שאבד עליו הכלח, וכמובן הכיבוש על ידי הנאצים, גירוש והשמדה של האוכלוסייה היהודית (גם היהודים באיי יוון הוגלו. הנאצים היו כה יסודים שאפילו באי לארוס, אי קטן ליד רודוס, בה התגורר יהודי אחד בלבד, טרחו לעצור באוניות הגירוש, בדרך לרכבות לפולין). גם לאחר סיום המלחמה, מצבה של יוון לא היה טוב, המשטר בה היה רודני ולקח שנים רבות להגיע לדמוקרטיה.

אנו הרואים את מצבה העגום של יוון כיום, יכולים להניח, ובמידה מסוימת של צדק, שיוון למעשה לא התאוששה כלל מאותם אירועים ולמרות משאבי התיירות העצומים שלה ועובדת היותה של אתונה אחת משלושת הערים החשובות של העולם העתיק (האחרות הינן ירושלים ורומא) האומה היוונית לא מצליחה לעמוד על הרגליים, אולם יוון בימינו לא מוזכרת בסיפור גלל.

בספר, ובניגוד לדימוי המקובל בימינו, היוונים הם אנשים חרוצים ועובדים, בין אם זה קונסטנדינוס קומנינוס, סוחר בדים עשיר מאד וחרוץ מאד, העובד ללא הפסקה על מנת להגדיל את עושרו (ללא צורך אמיתי) ובין אם אלו אבינינה וקטרינה, שהגיעו לסלוניקי מיוון. אביינינה עם שתי בנותיה וקטרינה שהופרדה מאמה ומאחותה במהומה שהשתררה.

כצפוי לפי שם הספר,  חוטים מקשרים בין כל הדמויות וגם בכך שכולן עוסקות בצורה כזה או אחרת במקצעות הבדים, במסחר, בתפירה ובאריגה. דמויות המשנה המוסלמיות והיהודיות לוקחות תפקיד חשוב בספר, והפרק על גירוש הקהילה היהודית, על הריסת בית הקברות העתיק על ידי הנאצים, ועל מאמצי הקהילה להציל חלק מאוצרותיה מרגש.

גם התיאורים ההיסטוריים שזורים וארוגים בסיפור בצורה טבעית ומלמדים אותנו פרק על ההיסטוריה של יוון. ספר מומלץ.

חוטים מקשרים - ויקטוריה היסלופ

חוטים מקשרים – ויקטוריה היסלופ

חוטים מקשרים
ויקטוריה היסלופ
מאנגלית: שרון פרמינגר
הוצאת ידיעות ספרים
תשע”ב 2012
398 עמודים

לקריאת הפרק הראשון מאתר ההוצאה

2 Comments

  • אורנה זוהר 26 בדצמבר 2012 at 22:12

    באופו אישי לא התלהבתי מהספר. אמנם מקבלים רקע על תקופה מסוימת אך הדמויות שטחיות והכל והעלילה צפויה מראש ובאנלית. אין מה להשוות לאיכות של “האי של סופיה”

  • gadi 26 בדצמבר 2012 at 22:34

    דווקא אני אהבתי אותו יותר מאשר את האי ולדעתי בספר הראשון הכתיבה היא בנאלית הרבה יותר, והסופרת הייתה צריכה להתפתח קצת באיכות הכתיבה שלה. אולי משנה איזה ספר קוראים קודם? את השני עוד לא קראתי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *