ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חומות סמויות מן העין

25 בפברואר 2019 גדי איידלהייט

בספר “חומות סמויות מן העין” כותבת אינגבורג הכט את חוויותיה הקשות מתקופת מלחמת העולם השנייה והשואה. הכט, בת לאב יהודי ואם ארית, נאלצת להתמודד עם הגדרתה כבת תערובת מדרגה ראשונה לפי חוקי נינרברג, על אף שלעובדת היותה חצי יהודייה לא הייתה שום משמעות עבורה עד לכניסת חוקים אלו. וכך הופכת אינגבורג לנרדפת, מופרדת מאביה (שבסופו של דבר גורש לטרזין ומשם לאושוויץ), והופכת לאדם ללא אזרחות וללא זכויות בארץ שהייתה מולדתה.

הספר עצמו כתב בצורה עניינית וכתיאור, לעתים אפילו יבש מעט, של הקורות, ואין בו מימד ספרותי ניכר לעין. ייחודו, וכנראה בגלל זה הוא נבחר בסדרה האישית של העורכת והמתרגמת, אילנה המרמן, הוא בשילוב חוקי הגזע בפרקי הספר. בתחילת כל פרק וגם באמצעו מופיעים חוקים שונים, מתקופות שונות בשלטון הנאצי, ומיד לאחר מכן, השפעתם הישירה על חיי היהודים, ועל אלו שהגודרו, לעתים בצורה אבסורדית בכל מיני הגדרות שונות ומשונות בחוקי נירנברג. התבוננו היטב בכריכה, היא חלק מחומר הלימוד. דמיינו שאתם עוברים את הקורס. לאיזה גזע יש את המראה הנכון?

הכול היה לפי חוק, שלב אחר שלב, בשרשרת תהליכים, שהחלה בהגדרה, המשיכה להזרה ולהדחקה והסתיימה בהשמדה. בגרמניה הנאצית, מעולם לא עברו על החוק.

הנקודה הזו קריטית להבנת השואה, והיא רק פרט המדגים על הכלל. בביקורי האחרון בברלין, הוצגה תערוכה במוזיאון הטופוגרפיה של הטרור, שעסקה בדיוק בכך, בהתגייסות מערכת המשפט למען המטרה הנאצית. ניתן לעשות תערוכות רבות דומות. היטלר גייס את כל המערכות בגרמניה: משטרה, צבא, משפט, אקדמיה, תרבות, רפואה לטובת המערכת הנאצית, כאשר כל מערכת תרמה את חלקה ולא היו יוצאי דופן. האנשים שליוו את היטלר עוד לפני עלייתו לשלטון היו ברובם המכריע המיץ של הזבל של החברה הגרמנית, אולם גם האליטות – משפטנים, רופאים, אקדמאיים, לא עמדו בפני הנאצים והצטרפו אליהם במעשה או באי מעשה.

ונראה שדווקא נקודה זו, של השימוש בחוק, של חוקים הבונים חומות בין בני אדם, חומות סמויות, כי מי שנמצא מצידה הנכון של החומה כלל לא רואה אותה, הם עיקר הספר והסיבה בגינה המרמן בחרה להוציאו. אין לי ספק שהמרמן מוציאה אותו גם מתוך מחשבה על החברה הישראלית בת ימינו. אני לא אוהב השוואות כאלו, עושים בהן יותר מדי שימוש, בפרט בימים בהם סקירה זו מתפרסמת ערב בחירות 2019, אולם המרמן לא עושה קישור זה בעצמה, וכך כל קורא יכול לבחור כרצונו. את סימני האזהרה כדאי לדעת.

כרכית הספר חומות סמויות מן העין

חומות סמויות מן העין

חומות סמויות מן העין

אינגבורג הכט
תרגמה מגרמנית והוסיפה מבוא: אילנה המרמן
הוצאת אחוזת בית

מגב הספר

אינגבורג הכט היתה כבת שתים־עשרה כאשר עלו הנאצים לשלטון בינואר 1933 . המשפחה שלה חייתה בשכונה אמידה בהמבורג: אביה החל לבסס את מעמדו כעורך־דין, והיא ואחיה למדו בבתי־ספר טובים ובילו בשעות הפנאי עם חבריהם. הם היו בשר מבשרה של החברה הגרמנית הבורגנית ומעורים בחייה של עיר הנמל הגדולה והמשגשגת בגרמניה. מוצאם של ההורים והשתייכותם הדתית )האב יהודי והאם פרוטסטנטית( לא היו כלל עניין לענות בו בשגרת יומם הנעימה.
חוקי הגזע של ״הרייך השלישי“ שינו את פני הדברים מקצה אל קצה. הם הגדירו מחדש את זהותם ואת מעמדם של בני משפחת הכט: האב ״יהודי“, האם ״ארית“, הילדים ״בני תערובת“. בהדרגה אך בעקביות ובשיטתיות צימצמו חוקי הגזע את מרחב חייהם, סגרו עליהם ובודדו אותם מסביבתם. לא ההורים, ובוודאי לא הילדים, לא הבינו כיצד זה, לפתע פתאום, מתעמרים בהם ומנדים אותם ככה. וכול זה על פי חוק. לא חוק אחד כי אם המון חוקים, מסתעפים
לסעיפים ולסעיפי סעיפים ומולידים תקנות והוראות וצווים שנוגעים לכל פרט בחייהם: החל במקורות הפרנסה שלהם ובשגרת יומם במרחב הציבורי והפרטי וכלה בחייהם האינטימיים; החל בשלילת זכויות האדם והאזרח הפוליטיות, דרך רדיפות ומעצרים,וכלה בגירוש האב ורציחתו באושוויץ.

״חומות סמויות מן העין“ הוא תיעוד אישי, מאופק וענייני של כל אלה. עם זאת, הוא חורג הרבה מן התחום הפרטי. את ההקשר החברתי־פוליטי של אסונם של המספרת ובני משפחתה מספקים חוקי הגזע שפותחים כל פרק ופרק בספר ומשובצים לאורכם. חוקים אלה, מלאכתם של משפטנים מקצועיים, הם שנתנו את ההכשר לחורבן ולהרס של יחידים ומשפחות, הרבה לפני הקמת מחנות ההשמדה.
את הספר תירגמה מגרמנית אילנה המרמן, שגם הקדימה למהדורה העברית סקירה ובמרכזה מידע היסטורי תמציתי על חוקי הגזע הנאציים, לידתם, התפתחותם והשתכללותם.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *