ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חומש יצחק

16 בינואר 2014 גדי איידלהייט

“לו היו לאלוהים חלונות, מזמן היו מנפצים את זגוגיותיו!”

במבט חד, נוקב, מתריס, אירוני אך עם המון הומור ואופטימיות ברגעים הקשים, מתאר גיבור הספר יצחק יעקב בלומנפלד את קורותיו במאה התשע עשרה. אבל קורותיו  של בלומנפלד הם קורותיה של יהדות מזרח אירופה כולה. יהודים פשוטים שמצאו את עצמם כנתיני הקיסרות האוסטרו-הונגרית ואז כפולנים ואחר כך בברית המועצות, ואז חסרי אזרחות בשטחים המסופחים לרייך השלישי, במחנות עבודה, ריכוז והשמדה ובגלות בסיביר.

גיבור הספר, נקלע לכל התרחשות בעל כורחו ומכוח הגורל או רצון האל, ומצליח בכל סיטואציה לשרוד כנגד כל הסיכויים. מחיים שלווים בכפר קטן – קולודץ – והתמחות בעסק המשפחתי שנשא את השם המחייב והבלתי מושג “מוד פריזיאן” דרך אימונים לצבא האוסטרו-הונגרי, מעבר לרשות פולין, סיפוח לברית המועצות מכח הסכמי ריבנטרופ-מולוטוב, הגלייה למחנה עבודה בגרמניה לאחר קריסת אותם הסכמים, שילוח לכלא ולמחנה השמדה ואז כשהשחרור כבר הגיע – הגליה לסיביר על עבירות שכמובן לא בוצעו. ובכל זה – וכשהוא על סף המוות פעם אחר פעם, לא מאבד גיבור ספרנו, גיבור פיקטיבי, אבל אמיתי – כי בודאי יש מישהו שעבר את כל התלאות האלו ועוד רבים אחרים שניספו במהלכן – את ההומר השופע שלו ואת שמחת ורצון החיים.

ההומור הוא חלק מרכזי בספר, ונראה שכל ספר הבדיחות של אלתר דרויאנוב מוכל בתוכו. אבל הבדיחות נועדו להסתיר את המציאות העגומה ולאפשר התמודדות איתה. אזכורי הבדיחות יורדים בהדרגה ככל שמצבו של הגיבור מחמיר ובעיקר בתקופת שהותו במחנות ההשמדה בהם מזדהה הגיבור דווקא עם סטפן צוויג שהתאבד בברזיל עוד בטרם נודעו פשעי הנאצים במלואם.

גם עם אלוקים יש לגיבורנו ויכוחים לא קטנים, כפי שאפשר לראות מהציטוט המובא בראש הסקירה. היחס לאלוקים מובא הן בפי הגיבור, והן במפגשיו עם גיסו – הרב – שבעת ובעונה אחת היה דורש בבית הכנסת, במחנות הצבא ואפילו באגודת האתאיסטים. בכל מקום דרשה המותאמת למצב ולקהל. אולם ביקורת כלפי אלוהים מראה שעדיין יש אמונה באלוהים, ולמרות כל צרותיו, בלומנפלד נשאר מאמין באלוהים ובאדם ומצליח ללמד זכות על כולם.

הספר אינו חדש ויצא לאור בבולגריה כבר בשנת 1998. לעברית תורגם רק כעבור עשר שנים. כמה זמן לקח להוציא לאור יצירה מקסימה ומרתקת זו. המחבר אנג’ל ואגנשטיין, בעצמו לוחם בזמן השואה, הוא במאי ותסריטאי, מאבות הקולנוע הבולגרי.

חומש יצחק - כריכת הספר

חומש יצחק

חומש יצחק
קורות חייו של יצחק יעקב בלומנפלד בשתי מלחמות עולם בשלושה מחנות ריכוז ובחמש מולדות
אנג’ל ואגנשטיין
מבולגרית: משה כהן
ידיעות ספרים תשס”ח 2008

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *