ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חומש לישראל

9 באוקטובר 2012 גדי איידלהייט

בשנים האחרונות נעשו מספר נסיונות להוצאות שונות של התנ”ך. הוצאת ידיעות אחרונות שכבר שלחה ידיה בנסיונות מסוג אלו, תנ”ך רם, תנ”ך הכולל מעין תרגום או ביאור מעברית מקראית לעברית בת ימינו מצד אחד ובין הספר התנ”ך בסדרת עם הספר מצד שני, מגישה לנו כעת את חומש לישראל.

הנוסח של חומש זה הינו הנוסח המלא, כולל טעמי המקרא והחלוקה המסורתית לפרשיות פתוחות וסגורות (בניגוד לתנך בסדרת עם הספר) ונטול כל פירוש (לא פירוש רש”י ולא פירוש אחר) והוא עומד כחומש בפני עצמו ללא הנביאים והכתובים.

בחומש שלושה חידושים שאמורים לאפשר קריאה קלה יותר למעונינים:

הפסוקים עצמם מחולקים בצורה שבה כל חלק מפסוק מופיע בשורה נפרדת. חלוקה זו מתבססת למעשה על טעמי המקרא, שבניגוד לדעה הרווחת הם לא טעמים מוזיקליים אלא מערכת שלמה של סימני פיסוק בעלי היררכיה פנימית. מאחר והשימוש במערכת זו אינו מוכר לקוראים רבים, החלוקה עוזרת לקריאה נכונה של הפסוקים.

הפסוקים עצמם מסודרים לפי תתי נושאים כאשר בין נושא לנושא יש שורת רווח רחבה יותר המפרידה בין הנושאים, לעיתים יש כמה מילות כותרת וכותרות אלו מופיעות גם בתוכן הענינים בסוך החומש.

החידוש השלישי הוא הדפסת כל הפסוקים (וחלקי הפסוקים) המהווים חלק מדו שיח בגוון אפור. חידוש זה בעיני מפריע לשטף הקריאה ואינו תורם לה.

החומש מעוצב בצורה נעימה וכריכתו יפה ומרשימה. למרות שמופיעות בו ההפטרות, עקב משקלו (הנובע מכך שהנייר עבה ואיכותי, האותיות גדולות והחלוקה לשורות רבות משאירה חלקים גדולים מהנייר ריקים) הוא פחות מתאים לשימוש בבית הכנסת בשעת קריאת התורה.

החומש מתאים מאד כמתנה ובפרט כמתנת לנערי בר-מצווה ונערות בת-מצווה.

חומש לישראל

חומש לישראל

חומש לישראל
עריכה: משולם זוסמן
הוצאת ידיעות ספרים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *