ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חיבוק הקיסר

2 בינואר 2013 גדי איידלהייט

ספר חובה לכל אוהבי החיות. על אמהות נכתבו ספרים רבים אבל על אבהות? הרבה פחות… ועל אבהות בעולם החי, אפילו עוד פחות. אבל גם בעולם החי תופעות רבות של אבהות החל מאבהות למופת ועד אבהות מסוכנת ואת רובן מציג ומנתח ג’פרי מאסון בספרו “חיבוק הקיסר”. הפרק הראשון עוסק בפינגווינים הקיסריים החיים בים האנטארקטי ודוגרים על מדפי הקרח בקור החורפי העז. הספר נכתב בטרם צולם סרט הטבע המעולה “הקיסריים” העוקב אחרי מחזור גידול זה מקרוב, וכל מי שראה את הסרט ייזכר בו מיד (ומי שלא – מומלץ).
לאורך כל הספר מציג המחבר דגמים שונים של אבהות מתוך נקודת השקפתו העיקרית והיא שלחיות יש רגשות מורכבים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. רגשות של שמחה ועצב, רגשות של גאווה בצאצאים ועוד. תאורי הטבע של מיני החיות השונים מרתקים וגורמים לא אחת לצאת לחיפושים ברשת על מנת לראות תמונות וסרטונים של החיות השונות המתוארות שם ממחלקות החי השונות (יונקים, עופות, זוחלים ודגים).

הספר עוסק גם בשאלות התפתחות ואבולוציה והתנהגות אבהות נרכשת מול התנהגות מולדת. מינים מסוימים, למשל, מגדלים צאצאים שאינם שלהם כאילו היו שלהם ובכך למעשה נוגדים את התאוריה הכללית שכל מין חפץ בעיקר בהפצת זרעו. ציפורים המגדלות גוזלי קוקיה, שביציהם הוטלו בקינים זרים הן דוגמה טובה לכך. גוזל הקוקיה גדול מיתר הגוזלים ושונה מהם, הוא צורך הרבה יותר מזון מהגוזלים האמיתיים (ועל חשבונם), ולרוב גודלו עולה גם על הוריו המאמצים. בעוד שהגישה המסורתית טענה שהציפורים פשוט טיפשות ולא שמות לב לכך, טוען המחבר כי ייתכן והציפורים שמות לב לכך אולם החדווה שבהורות מפצה אותם על אובדן חלקי של הגוזלים שלהם. נקודת המבט של הסופר סובייקטיבית מאד והוא מדבר מתוך אמונה. טענותיו מוצגות ללא מחקר וביסוס מדעי אלא כהשערות וכמובן שאין לנו דרך לשאול את הציפור מה היא חושבת. אמנם, גם אין לנו הוכחות מדעית שציפור הינה טפשה והמחבר מראה התנהגויות רבות של ציפורים שדורשות מידה מסוימת של שכל, או לפחות של רגישות לתנאי הסביבה והיכולת להבין אותם ולפעול על פיהם (הקינים הענקיים של הדגרתילים וויסות החום שם הם דוגמה טובה), אולם במצב הידע כרגע, לנו בדרך כלל יותר נוח לחשוב שהתנהגות החיות היא כמעט כולה עניין של הגנים שלהן ולא מהווה בחירה. מי שירצה לקבל את טענותיו, יהנה מאד ומי שלא מחזיק בדעות כאלו אבל עדיין חובב טבע, יהנה מהספר מאד

חיבוק הקיסר

חיבוק הקיסר

חיבוק הקיסר
על משפחות ואבהות בעולם החי
ג’פרי מאסון
מחברות לספרות
2007
מאנגלית: דפנה לוי
שנת הוצאה בשפת המקור: 1999

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *