ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חיות הקודש

10 ביולי 2016 גדי איידלהייט

“זה ספר ההמשך להארי פוטר?” שאל אותי שכני בבית הכנסת, הנהנה להציץ בספרים שאני מביא מפעם לפעם? חייכתי, מאחר ונראה לי ששמו המסקרן משהו של הספר עושה את פעולתו, וזאת בהתאם לכוונת מחברו. אז לא, הספר אינו המשך להארי פוטר, ואינו ספר פנטזיה בכלל כפי שאפשר להבין מהשם ומהכריכה, ואם נרצה לסכם אותו במילה אחרת נאמר רק זאת:

מרענן

עידו חברוני, מביא קריאות אישיות במדרשים ובסיפורי התלמוד הידועים ביותר ומנסה לדון דרכם בהתבוננות של חז”ל על האחר, יהא אשר יהא. מבנה כל פרק קבוע, פתיחה מספרות העולם – מג’ין אוסטן ועד האיליאדה, דיון בסוגיה התלמודית וחזרה למקורות הזרים. כתיבה כזו טומנת הרבה פחים. היא יכולה להיתפס כניסיון פוסט-מודרני ואניסת התיאוריה שלך (ובמקרה זה פסיכולוגיה יונגיאנית) על כל מה שכתוב בתלמוד או להיתפס כניסיון רהב “תראו כמה אני משכיל ומכיר כל כך הרבה מקורות”.

חברוני מצליח להתחמק משתי מכשלות אלו באלגנטיות. לא כי אינו משתמש בכלים יונגיאנים ובוודאי לא כי אינו משכיל (ההיפך הגמור כמובן), אלא דווקא בגלל שלמרות שני התנאים האלו, הוא קודם כל נשאר נאמן למציאות החז”לית ופועל וכתוב בה ועליה ועוד טורח להדגיש מפעם לפעם כי קריאתו היא אפשרית בלבד ואינה מחייבת. בכך נשאר חברוני בתחום הרחב מאד של שבעים פנים לתורה, תחום שלא תמיד קל להגדירו אולם קל לראות מי ומה חורגים מגבולותיו.

ומה בכל זאת לגבי הפנטזיה? גם היא נמצאת בספר, אבל רק כי היא נמצאת בתלמוד. מתוך עשרות הסיפורים שיש בו, רבים ייתכן והתקיימו במציאות, אולם רבים אחרים בוודאי הם אגדות עם כוונות נסתרות מאחוריהן, כוונות שלא תמיד ברורות לקורא ומאפשרות מרחב פרשנות עצום. ידועות מכל אלו הן אגדות רבה בר בר חנה במסכת בבא-בתרא (בקישור סיכומים ושיעורים מפורטים בנושא). כמובן שאין אפשרות בספר אחד, ובוודאי לא בפרק אחד לדון בכל אפשרויות ההבנה של אגדות מופלאות אלו (שגם קריאה מעמיקה שלהן תיקח לא מעט זמן), אולם מעבר לאגדות עצמן, הספר בונה את ראש הגשר לחיבורן לעולמו של הקורא.

ובאמת, אגדות וסיפורי התלמוד, כאלו שאינם עוסקים בהלכה באופן ישיר הרי הם מבוססים על אירועי החיים, ואירועים אלו: זוגיות, משפחה, מלחמות כבוד, מעמדות, עשירים ועניים, גברים ונשים, קיימים בכל חברה ואין זה פלא שאפשר להביא מעין מקבילה דומה, או לפחות מספיק קרובה, ממקורות אחרים, קדומים וחדשים. אולם הבאה זו, נעשית בעיקר על מנת למשוך את לב הקורא, לפתוח חלונות ודלתות חדשים לתלמוד, גם לקהלים שאינם מבאי בית המדרש. לאחר משיכת תשומת הלב, הדיון עובר לדיון תלמודי ורק לאחר הסקת המסקנות בתוך העולם התלמודי, חוזרים לפתיחה ממקורות העולם וסוגרים את הפרק.

אז מדוע הספר זוכה לתואר מרענן? אולי כי שזהו שילוב של המילים מרשים ומעניין, כתוב בצורה שאינה מכבידה, מעט הומור, ויגרום לקורא נחת בסיום כל פרק.

כריכת הספר חיות הקודש

חיות הקודש

חיות הקודש
עידו חברוני
ידיעות ספרים 2016

מגב הספר

המפגש עם “האחר” אינו אלא מפגש עם הזר שבתוכנו. מפגש זה, החיוני לבניית האישיות שלנו, מעמת אותנו עם צדדים נחבאים שלנו עצמנו. הספרות התלמודית עשירה בתיאורי מפגשים שכאלה בין חכמים ל”אחרים” זרים ומוזרים, מושכים ומאיימים, שדרכם מתוודעים הגיבורים לאפשרויות קיומיות שעד כה לא הכירו בהן.

חיות הקודש הוא ספר על מפגשים כאלה, ושמו נגזר מהתהליך התודעתי שהוא מתאר: האחר, המציע חלופה קיומית, ניצב בהם בתחילה כ”חיה”, כזרות המאיימת על עולמו המאורגן של הגיבור. התהליך שעוברים גיבורי הסיפורים חושף בפניהם את ה”קודש” שבחיה, את ההזדמנות להרחבת התודעה.

חיות הקודש מבוסס על דיאלוג חופשי בין המסורת היהודית למערבית. חירות אנושית מול גורל, מפגשים עם מכוערים, עניים וחוטאים, או דווקא עם נשים עצמאיות, כמפגשים המשנים את ההסתכלות על המציאות; הקשבה והכלה של קצוות רעיוניים רחוקים כחלק הכרחי מבניית חברה טובה – אלה הם מקצת מתכני הספר שלפניכם. זהו ספר שנולד מתוך רצון למצוא דרך חיים בסיפורי חז”ל והוא מבקש להשיב לאגדה את תפקידה כמקור להתחדשות השיח היהודי הפנימי וגם להציע אותה כתשתית לביסוס דיאלוג בין היהדות לבין העולם שמסביבה.

ד״ר עידו חברוני הוא המנהל החינוכי של המרכז האקדמי שלם. בוגר ישיבה גבוהה ובוגר לימודי ספרות עברית, ספרות משווה ופסיכולוגיה. חוקר ספרות חז״ל, מרצה לספרות קלאסית, מתעניין בתיאוריה יונגיאנית וחובב ספרות פנטזיה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *