ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חלומותיהם החדשים

8 באוקטובר 2015 גדי איידלהייט

אני נוהג תקופת צינון בין שני ספרים של אותו סופר (כל עוד הם לא המשך ישיר אחד של השני), ולכן חיכיתי קצת אחרי שסיימתי את לפני המקום, ספרו המופתי של באר לפני שקראתי את ספרו האחרון. כנראה שלא חיכיתי מספיק זמן, אבל לא בטוח שאם הייתי מחכה יותר דעתי הייתה משתנה.

סופר שהוציא לאור ספר מצוין נמצא בעיה בכל מה שקשור ליתר הספרים שלו ולפני המקום מעמיד רף שכמעט ואי אפשר לעבור אותו. מה סופר צריך לעשות בספריו הבאים? להתרחק מאותו ספר כמה שיותר, לא לתת לקורא שום הזדמנות להשוות, אבל ספרו האחרון של חיים באר, מהווה כמעט רומן תואם ל-“לפני המקום”. סיפור המסגרת מערב את אותם אלמנטים בדיוק. ספר ארס-פואטיקה על ספר שלא נכתב וספר אחר אותו אנו קוראים נכתב תוך כדי, נסיעות מטלטלות לגרמניה – שם לברלין וכאן ללייפציג, סכסוכים ומשברים בין הורים וילדים, צוואיאונצוואנציג של ק. צטניק מול השטיבל וייראונצוואנציג וכו’.

גדעון שורק, איש המוסד לשעבר מנסה לכתוב ספר ללא הצלחה, בלי קשר הוא גם לא מצליח להשלים עם אמו שנפטרה לפני שנים וכל מה שהשאירה לו הם סלילי הקלטות ישנים ומזוודה אותה הוא מעולם לא פתח. גדעון התאלמן והקשר עם בתו נותק ופתאום משום מה הסלילים דווקא מעניינים אותו והוא נזקק למעבדה שתמיר אותם לפורמט דיגיטלי. שם הוא פוגש את אלמה שהיא גם אשת ספר, עורכת וסופרת שהוציאה ספר אחד ונתקעה ללא יכולת להתחיל את ספרה השני. זוהי נקודת הפתיחה הלא רעה בכלל של הרומן שיעבור בין גדעון החוקר ומגלה את עברו לאט לאט ומסה להיפתח לכתוב את הספר אותו הוא רוצה. באר לא מתאפק ולמרות ששני גיבוריו אינם מהאליטה התרבותית (כפי שהיו גיבורי על המקום) הרי שגדעון הוא חובב קפקא ואלמה גם היא אינה קוטלת קנים והרמזים ספרותיים מופעים כמעט בכל עמוד (וכמו בלפני המקום, באר טורח לפתור אותם למען הקורא) וגם אזכור קצר של באר עצמו (שהיה גיבור לפני המקום).

תחילת הספר מפתחת את העלילה באיטיות. הקריאה נינוחה ומענגת אולם פיתולים רבים מובילים את העלילה בדרך ללא מוצא והיה אפשר לקצר את הסיפור. דווקא לקראת סופו הקצב עולה אולם באר משאיר את הסיפור לא פתור כלל ובמידה מסוימת הרגשתי שבאר “רימה” את הקוראים שציפו לקבל קצת יותר התרה של הסבך ההיסטורי.

וכך למרות שחלומותיהם החדשים הוא רומן מהנה וטוב בפני עצמו ונהנתי  מהקריאה שלו, בפרק זמן של ארבעה חודשים הוא עומד בצילו הגדול של לפני המקום, כפי שאולי שמתם לב בעצמכם מכמות הפעמים בא מופיע “לפני המקום” בסקירה. בפועל עברו שש שנים בין יציאת שני הספרים לאור ולכן אני לא יודע מה חשבו קוראים שקראו את שניהם בזמן אמת, אולם כולם בוודאי שמו לב לקווי הדימיון הרבים (מדי) בין שני הספרים.

חלומותיהם החדשים - כריכת הספר

חלומותיהם החדשים

 

מגב הספר

כשגדעון שֹורק פרש מהמוסד אחרי שנים ארוכות של פעילות חשאית רבת־עלילות הוא לא תיאר לו שדווקא אז ייקלע לתסבוכת שתעורר הדים בארץ ובחו”ל. כל מבוקשו היה להגשים משאלה ישנה – לכתוב רומן על ימי החרדה של אל־עלמיין, כשאיום הפלישה הנאצית ריחף מעל היישוב היהודי בארץ ישראל. לצורך הכתיבה נעזר גדעון באלמה וֶבֶּר, סופרת חכמת לב ושנונה שהרומן הראשון שלה היה מיד עם הופעתו לרב־מכר. החיזור ההדדי המתפתח ביניהם, הנע בין חשיפת נסתרות העבר לגילוי רזי הכתיבה, מביא אותם אל מחוזות מפתיעים שלא חלמו עליהם, מעמת אותם מחדש עם פרקי חיים שהדחיקו ומשנה את תמונת עולמם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *