ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חמישה

4 באוגוסט 2016 גדי איידלהייט

הספר חמישה של יובל אלבשן לכד את תשומת הלב שלי וגם של הדר. אני כמובן מתעניין מיד בכל ספר שיש בו אלמנט אסטרונומי, והדר נמשכה בגלל התוכן.

כותרת המשנה מפתה: “רק חמישה יזכו להינצל ולהקים אנושות חדשה”. אנו כבר חושבים על דיסטופיה כלשהי. כדור הארץ מושמד וצריך לבחור מי יתחילו חיים על המאדים או משהו כזה ובכל אופן הדילמה “אינך יכול להציל את כולם, במי תבחר?” היא דילמה ישנה, כל מי שהיה בתנועת נוער עסק בה, ומההיכרות עם פרופ’ יובל אלבשן חשבתי שיהיה לו מה לחדש בנושא. הוא סופר בעל ניסיון, הוא בעל תארים אקדמאיים שרלוונטים לסוגיה, ואני נהנה לשמוע אותו כאשר הוא מתראיין בנושאים שעל סדר היום.

לצערנו, הספר לא עמד בציפיות, אביא את מילותיה של הדר:

“כל מי שהיה בתנועת נוער כל שהיא, עבר את הפעולה שבה נותנים לחניכים 10 דמויות שתקועות בחלל ואפשר להציל רק חמש מתוכן. כשראיתי את הספר חמישה- זה היה בדיוק זה! מישהו מצא דרך לאפשר טיסות מסחריות לחלל וחללית עם 11 נוסעים עושה את דרכה אל השמיים, במטרה להגיע לחלל ולחזור למקום אחר על כדור הארץ. אך תקלות תמיד יש ונוצר מצב שהחללית תקועה אי שם בחלל, בלי יכולת לחזור לכדור הארץ ועם חלון זמן שהולך ואוזל. רק חמישה יכולים להינצל ( ופה גם זה לא וודאי). מי יחיה? את מי יצילו? ולפי מה? למה לאחד מגיע להינצל ולאחר לא? הסתקרנתי לדעת מה הסופר עשה עם הדמויות ואילו דילמות ומצבים הוא הביא על מנת להגיע להכרעה. בהחלט אפשר להגיד שבאתי עם הרבה ציפיות ומחשבות לקריאה של הספר. אך כידוע כגודל הציפיות כך גודל האכזבה, והספר לא מילא את המצופה ממנו.. בעוד שבפעולה בתנועה היו מתנהלים ויכוחים ודיונים סוערים על הדמויות ומה שהן מייצגות, בספר עצמו הדיון של הקבינט על החמישה (שאולי) יינצלו, אין דיבור על כל הדמויות שבחללית אלא רק על כמה מרכזיות, ובשלב כלשהו של הספר, אני, בתור קוראת, כבר הרגשתי בנוח לוותר על כמעט חצי מהנוסעים, מהסיבה הפשוטה שהם כלל לא היו בדיון בספר או היו זניחים בו”

אולי היה כדאי לבחור פחות דמויות. אין באמת אפשרות בספר קצר להציג לנו את מעלותיהן וחסרונותיהן של כל הדמויות וברור שנגלה אהדה או רתיעה לדמויות שאנחנו מכירים. אין גם אפשרות לנסות לעשות גם ספר מתח (על הספון מפקד סיירת מטכל ופלסטיני בעל עבר מסתורי כפי שמתברר מיד) וגם לדון בשאלות האם הכסף קונה את הכל, או שדווקא גיל צעיר הוא יתרון.

מעבר לכך, גם ספרי מדע בדיוני שבהם הכל אפשר, כמו למצמץ ולעבור לעולם אחר, דורשים איזה היגיון פנימי משלהם, והספר הזה פשוט לא הגיוני וסיומו פתוח לגמרי. אני יודע שיש סופרים שיגידו שהם בכוונה משאירים את הספר פתוח ולהשאיר משהו לדמיון הקורא, לפעמים אני מוכן לקבל טענה זו אולם בהרבה מקרים וגם במקרה הזה, נראה שזו רק דרך להסוות את חוסר היכולת לפתור את הסבך שנוצר. הקורא יכול לדמיין מה שהוא רוצה, ואולי דווקא עיקר הספר הוא הלקח שבסופו של דבר צריך להתמודד עם אי הידיעה.

ספרים של ידיעות שמיועדים לנוער מסומנים בתווית “פרוזה עשרה”, על ספר זה התווית לא הופיעה ואולי מכאן נבעו הציפיות שלא התממשו. אמנם כבר בראיית גודל הגופן ברור שהוא מיועד לנוער, ואולי דווקא נוער צעיר (גילאי 11-13) ימצאו יותר עניין בספר והפערים הלוגיים יעסיקו אותם פחות, מה גם שמראש יגשו לספר עם פחות ציפיות.

הדילמה המועלית בספר היא דילמה ניצחית, בני נוער ומובגרים ימשיכו לעסוק בה, מי ברמה התיאורטית ומי ברמה המעשית. גם אם בספר לא נמצא תשובות, הרי שאם בקריאה שלו, הקורא עצמו יתאמץ להגיע לכמה מתובנות משלו בנושא, תוך זכירת הלקח שציינתי, שבסופו של דבר קשה לדעת מראש אם מה שעושים נכון, אולי די בכך.

כריכת הספר חמישה

חמישה

חמישה
יובל אלבשן
ידיעות ספרים 2016

מגב הספר

נוגה לוין אפשטיין בת ה- 17 היא אולי גאונה במתמטיקה, אבל אין שום נוסחה שיכולה לעזור לה כשהיא יושבת בחללית, אלפי קילומטרים מעל כדור הארץ, ומחכה למותה יחד עם עוד עשרה אנשים.

ההתחלה הייתה מבטיחה: עידן שיר, פיזיקאי ישראלי מבריק, מצא דרך לאפשר טיסות חלל מסחריות. לטיסת הבכורה החגיגית מחליטה ממשלת ישראל לשגר צוות שייצג את כל גוני החברה הישראלית. יחד עם נוגה ועידן נכללים בו היהודי העשיר ביותר בעולם, כוכבת תקשורת יפהפייה, מפקד סיירת מטכ”ל, בני זוג צעירים, רב בן שמונים, כדורגלן ערבי-ישראלי צעיר, נער מבטיח ממשפחה שכולה ורופא פלסטיני בעל עבר מסתורי.

אלא שאז הכול משתבש. מתברר שרק חמישה יוכלו (אולי) להינצל ויש לבחור מי מהם הוא הראוי ביותר לשרוד ואולי אף להתחיל אנושות חדשה אי-שם בחלל. קבינט ממשלת ישראל מתכנס לישיבה סוערת ובחללית מתחילים להיחשף סודות אשר מאיימים לטלטל אותה עוד יותר. איך מחליטים מי לחיים ומי למוות? האם על פי הגיל? הידע והניסיון שנצברו? הכוח הפיזי? ואולי דווקא הכסף יכול לקנות חיים?

יובל אלבשן מתאר להפליא מצב בלתי אפשרי שבו יש לבחור אילו חיים ראויים יותר ואילו פחות. לאורך עלילת חמישה עולה ונחשף מערך העמדות, הדעות הקדומות, הרגשות והאמונות שמפעיל את כולנו.

יובל אלבשן הוא סופר לילדים ולמבוגרים (בין ספריו: “תמיד פלורה”, “תיק מצדה” ו”סיפו – סיפור לא גמור”), פרופסור למשפטים ופעיל חברתי. “חמישה” ספרו התשיעי, הוא בראש ובראשונה סיפור דרמטי מרתק על אנשים ואנושיות, על החיים ועל המוות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *